Adófórum

Adózási és számviteli információk

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

EVA

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

HozzászólásSzerző: katalin.d@freestart.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Igazából azon filóztam, hogy miért kell kettős könyvelést végezni, ha úgyis az árbevétel után fizetjük az EVA-t ?

Köszönettel 

 

katalin.d@freestart.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd máj. 27, 2008 10:04 am

Milyen cégforma vagy? Mert pl bt-nél választani lehetett.

Magánvélemény: azért egy csomó nyilvántartást kéne vezetni a bevételi nyilvántartás választása esetén is. Ha egy működő céged van, alkalmazottal, eszközökkel, szerintem egyszerűbb, ha továbbra is kettősben könyveled az eseményeket. Nem kell kitalálni új nyilvántartásokat, és mindent látsz "egy menetben". Nem kell különböző listákat összevetned.

Zsuzsa. 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

HozzászólásSzerző: katalin.d@freestart.hu » kedd máj. 27, 2008 10:29 am

Szia Zsuzsa!

Bt. vagyok,a régi könyvelő maradt az sztv. alatt, az APEH meg azt mondta,hogy nem léphetünk ki.

Különben kettőst vezetek, de a költségeimmel mit csináljak, azon kívül , hogy az Eredménykimutatásban szerepel.

Üdv: Kati

katalin.d@freestart.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd máj. 27, 2008 11:01 am

Kati! Az apeh-nek igaza van: az evára való áttéréskor volt választási lehetőség. Attól meg nem lehet eltérni.

Nálunk is van egy Bt, ami 2008-tól lett evás. Gondolkodtam rajta, hogy mit válasszak, és én is maradtam a kettősnél.

A költségek tulajdonképpen tájékoztató jellegűek, igazából nem tudsz mit kezdeni vele. Hacsak azt nem - és erről eddig sehol nem olvastam, úgyhogy saját kigondolás..., - hogy a költségekre fordított pénzt teljesen legálisan költöd el még az éves eva-bevallás előtt. 

Ugyanis a törvény szerint az eva - meg esetleges járulékok - után megmaradó pénz teljes egészében kivehető, de csak az éves eva-bevallás és befizetés után!!! Év közben ugyanis csak előleget fizetsz, az nem jogosít fel a megmaradó pénz kivételére.  (Bár lehet, hogy a bevételi és költségnyilvántartás is ugyanilyen jó erre.) 

Szóval a költségek tényleg csak tájékoztató jellegűek. Mást nem tudsz vele kezdeni. Max látod, hogy érdemes-e evásnak lenned.

Zsuzsa 

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd máj. 27, 2008 11:22 am

Szia Kati!   Az, hogy a kettős könyvvitelű cég EVÁ-s, és az EVA jelenik meg neki fizetendő adóként és nem a Tao, meg különadó, valamint különböző kedvezményei is vannak: pld. cégautó adót nem fizet, az EVÁ-zott adozott eredményt adó és minden mentesen vehetik ki a tulajdonosok az osztalékfizetéskor,stb...

A bt, mikor belépett az EVÁ-ba, választhatta volna a bevételi nyilvántartást akár. De ott ahol a bt nem családi vállalkozás, tehát több olyan tulaj van, akiket nem családi kötelék köt egymáshoz, ott áttekinthetőbb és nyomonkövethetőbb, hogy adott tulajdonos valóban úgy és annyi összegben tud-e részesedni az ilyen mentes osztalékból, amennyi valójában megilleti- s ezek, valamint ahol a legjellemzőbb fizetési módozat átutalás, több hónapos fizetési határidőkkel, azok kettőst választottak.

Azt írod, hogy mit kezdjél a költségekkel, azon kívül, hogy ott van az eredménykimutatásban??  Ez csak a fizetendő adó szempontjából semleges, abból a szempontból, hogy hogy áll a cég, mennyi összeg fizethető ki osztalékként  az EVÁ-zó Sztv. hatálya alá tartozó cégben is pont akkora fontos szerepe van, mint a nem EVÁ-soknál. Osztalékot jóváhagyni csak az Sztv-ben foglaltak megfelelése esetén lehet, stb.

A számviteli nyilvántartás jelentős információt nyújt a különböző elemzésekhez, miben szállt el a cég, min lehetne,kellene takarékoskodni,stb... 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Sztv.hatálya alatt is az árbevétel az adóalap?

HozzászólásSzerző: katalin.d@freestart.hu » kedd máj. 27, 2008 12:03 pm

Köszi Lányok!

Igazából az árbevételt akarom csökkenteni, mert a 90%-ot nem érte el a feltöltés, de nem tudom, hogy én , mint kültagnak kifizetett összeg 60%-a , beszámítható-e a csökkentésbe?

Vagy a számítástechn,-i és internet ktg.-eken túl még mivel lehetne csökkenteni?

Előre is köszi: Kati

katalin.d@freestart.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron