Van egy evás bt ahol a beltag nyugdíjas a kültagnak van máshol 36órát elérő főállása.A bt müködik igaz nem sok bevétele van.Kérdésem az,hogy ebben az esetben a bt-ből származó jövedelmüket hogyan jobb kivenni és milyen fizetési kötelezettségük van?
Van egy evás bt ahol a beltag nyugdíjas a kültagnak van máshol 36órát elérő főállása.A bt müködik igaz nem sok bevétele van.Kérdésem az,hogy ebben az esetben a bt-ből származó jövedelmüket hogyan jobb kivenni és milyen fizetési kötelezettségük van?
A válasz néhány dologtól függ:
Ugyanis ha a saját tőke magas, akkor az osztalék 25%-kal adózik csak és 14% EHO-t kell vonni belőle. Ez összesen 39%. Ha alacsony, akkor az osztalék nagy része 35%-kal adózik || 14% EHO, az 49%. Ekkor már jobban megéri jövedelemként kivenni. A nyugdíjasnak lehet akár megbízási díj is. Ha ez nem éri el a min.bér 30%-át (havi 20700 Ft-ot, napi 690 Ft), akkor csak SzJa-t kell vonni és 11% EHO-t kell fizetni. Itt azért érdekes az is, hogy mekkora a nyugdíjas beltag nyugdíja, mert ha nem túl magas, akkor belefér a 18%-os adókulcsú összegbe a kapott díjazás nyugdíjjal együtt (évi 1.700.000 Ft-ig). Ekkor érdemesebb megbízási díjként kifizetni neki, mert 18% SZJA és 11% EHO - és ha ezt nem személyes közreműködésért kapja, csak az ügyvezetésért, akkor más teher nincs is. Viszont a díj és EHO ktgként elszámolható, tehát csökken a társ.adó alapja is.
Személyes közreműködőnek a főállással rendelkező kültagot kellene megbízni (taggyűlési határozat alapján, és meg kell nézni, mit mond a társ.szerződés ez ügyben). Itt is az a kérdés, mekkora a saját tőke. Ha alacsony, jobban megéri neki akár munkabérként kifizetni, (munkaszerződést kell kötni, T1041-en bejelenteni).. Ekkor SZJA-t kell vonni (attól függ, mekkora a jövedelme a főállásból, ha nem túl magas, akkor 18% is lehet || jár az adójóváírás is). Vonni kell még 9,5% nyugdj.járulékot, 4% eg.bizt.járulékot és 1,5% munkaváll.járulékot. Fizetni kell a bére után 24% nyugd.járulékot és 4,5+0,5 % eg.bizt.jár.+3%munkaadóit+1,5% szakképzésit. Így talán soknak tűnik, de ha figyelembe vesszük, hogy a bére || a Tb.járulékok,munkaadói, szakképzési költségként elszámolható, és csökkenti a 16% társ.adó alapot, no meg a magánszemélynél nyugdíjba és táppénz alapba is beszámít, akkor szerintem előnyösebb, mint az osztalék.
De kaphat megbízási díjat is, nem muszáj a munkaviszony. Akkor viszont nem jár adójóváírás rá, és ha a megb.díj nem éri el a min.bér 30%-át nem számít bele a nyugd.alapjába sem. Szintén 11% EHO-t kell az SZJA-n kívül fizetni utána. Ha a min.bér 30%-át eléri a díj, akkor ugyanazok a közterhek vannak, mint a munkabérnél, kivéve a munkavállalói és munkaadói járulékot.
De konkrét számok ismeretében ki lehet számítani az osztalék terhét összegszerűen és a megbízási díj, munkabér terhét is.
Üdv: Böbe
Nagyon köszi a részletes választ.Igazából egy bt kérésére érdeklődöm de nem látom át a helyzetüket mert egy kicsit zavarosak.Azt mondják,hogy negyedévente feltöltik az evát és kész!Nem hiszem el hogy nincs semmi fizetni valójuk mondjuk pl járulék a nyugdíjas után!! Mit szóltok????
Ha bevételi nyilvántartást vezető Evás Bt-ről van szó, akkor a helyzet a lehető legegyszerűbb, ugyanis az Eva megfizetésével más adókötelezettségük nincs az osztalék után (se SZJA, se EHO).Tehát személyes közreműködésért ne vegyenek fel díjazást, (és a nyugdíjas beltag ne legyen személyesen közreműködő), hanem csak osztalékként vegyék ki a költségek és eva megfizetése után megmaradt pénzt. Fizetniük így az eván kívül nem kell semmit. Ha a nyugd.beltag mégis személyes közreműködik, dolgozik a bt-ben, akkor 4.350 Ft/hó egészségbizt.szolg.járulékot kell fizetni akkor, ha nem vesz ki jövedelmet.
Üdv: Böbe
Hol lehet megtalálni a személyes közreműködésről valami nagyon jó anyagot?Nekem furcsa,hogy az evás osztalékot meg a tagi jövedelmet nem kell vallani sehol!Már mindent vallani kell,még a használt fogkrém márkanevét is!
Szia!
A tagi jövedelem szót felejtsd el! Böbe már leírta, hogy "ilyet" ne vegyenek ki, mert akkor van bevallási kötelezettség + egyéb fizetnivalók is keletkeznek.
Normál esetben a bevétel után befizetik n. évente a 25% EVA-t, év végén az iparűzési adót és az így leadózott pénzt elteszik. Ezzel minden adókötelezettségnek eleget tettek. Az 53-as bevallást az ily módon realizált jövedelem nem érinti.
Nem kérdezték a többiek, de lényeges lehet még: milyen könyvvezetése van a Bt-nek, van-e telefonja, stb, mert ezekről azért lehetne még beszélni.
Addig: Javaslom, hogy tanulmányozd az EVA törvényt, az APEH honlapján megjelent iránymutatásokkal együtt. Sok kérdésedre választ kapsz meglátod.
Üdv: P.Zsuzsa
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég