Adófórum

Adózási és számviteli információk

Az EVA költségnek minősül-e?

EVA

Az EVA költségnek minősül-e?

HozzászólásSzerző: aniko » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Kérdésem az alábbi:

EVÁ-ból 2007. december 31-én kilépő egyéni vállalkozó 2008. évben megfizetett EVA-ja költségnek minősül-e a személyi jövedelemadóról szóló tv. szerint, vagy csak eredménybe nem számító kiadásként könyvelhetem? Ha valaki tudja, a jogszabályi hivatkozás is jó lenne. Köszönöm.

 

aniko
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Az EVA költségnek minősül-e?

HozzászólásSzerző: HIDNA » vas. ápr. 06, 2008 5:10 pm

Az EVA kiváltja az ÁFÁ-t, SZJá-t, társasági adót. Ezek az adónemek költségként nem elszámolhatóak, ezért a befizetett EVA sem lesz adóalap csökkentő tényező.

Klári 

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Az EVA költségnek minősül-e?

HozzászólásSzerző: aniko » vas. ápr. 06, 2008 5:54 pm

Én is így gondoltam, de az szja. tv. 11. számú mellékletének IV. pontja az evát, mint költségként el nem számolható kiadást nem tartalmazza, s az eváról szóló tv.-ben sem találtam.

Anikó

aniko
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Az EVA költségnek minősül-e?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. ápr. 06, 2008 6:08 pm

Nem akarom a többieket ismételni, de az EVA semmiképpen nem költség!  Sehol, sem az egyéni vállalkozásnál, sem a társasvállalkozásoknál. Ami EVÁ-t befizettél 2008-ban, az vélhetően még 2007-re vonatkozhatott egyébként is, mert 2008-ra az EVA fizetési határidő 2008.04.12, az első negyedévet tekintve.

Ha az EVA adónemen túlfizetésed van/lesz -, akkor azt más adónemre átvezettetheted majd. De önmagában az EVA biztos, hogy nem érvényesíthető költségként.  Az SZJA-s egyéni váll-ra az SZJA tv rendelkezik arról is, hogy milyen kiadás nem számolható el különösen költségként:

SZJA tv: 11.sz. mellékletből: 

IV. A jövedelem megállapításakor költségként figyelembe nem vehető kiadások:
8. az egyéni vállalkozó személyi jövedelemadója, vállalkozói személyi jövedelemadója és a vállalkozói osztalékalap után fizetett személyi jövedelemadója;

Üdv. 

 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég