Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bevétel melyik bevallási időszakhoz tartozik?

EVA

Bevétel melyik bevallási időszakhoz tartozik?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

2005.01.01-től EVÁ-s vagyok(többes jogviszonyos voltam, 2008-tól föállásu). A számláim mindig átutalásos fizetési móddal kerülnek kiállitásra és átutalással teljesitik,
negyedévente számlázok (szerződés szerint), 15 napos fizetési határidővel. Pl. rendre igy: teljesités:03.15, kelte:03.15,
fizetési határidő:03.31, szóval a negyedév utolsó hónapjának közepén , a hónap utolsó napjának megadásával, mint fizetési határidő. A számla befogadója persze nem egyszer később fizet mint a fizetési határidő, azaz a kiegyenlítés 
átcsúszik a következő hónapba.

Én eddig mindig a számla kelte szerint állitottam be, hogy mely bevallási időszakban vallom be az EVÁ-t és a járulékokat is.
Vagyis nem azt figyeltem, hogy mikor fizették ki ténylegesen, hanem a márciusban kiállitott számláimra az EVÁ-t és a járulékokat is befizettem 04.12-ig, még akkor is ha a kiegyenlités mondjuk 04.05-én történt.
 A nyilvántartásomban is igy szépen egymás után , számlaszám szerint (és számla kelte szerint) emelkedö sorrendben 
szerepelnek a számlák, jól látszik hol végződik egy negyedév, és hol kezdődik az uj negyedév.
Bár tudtam hogy elég lenne csak a tény. fizetés szerint besorolni hogy melyik időszakhoz
tartozik a számla, de gondoltam az csak nem baj ha hamarabb bevallom és befizetem mint ahogy kellene). Ugy gondoltam
igy nekem áttekinthetöbb, és nem kell figyelnem a késett kifizetéseknél sem a 30 napot.
- Az egyik kérdésem az lenne, hogy ezzel nagy hibát követtem e el, esetleg büntethető is vagyok e e miatt?

Most visszamenőleg kiszámoltam hogy ha kezdetektől fogva a tényleges kiegyenlités szerint állitom be hogy melyik
időszakhoz tartozik a bevétel, akkor a következő jött ki:
2005-ös re év végére (azaz 2006.01.12 és 2006.02.15 bevallási határidőig) tulfizetés EVÁn, Nyugdij.bizt-on, és Eg.bizt.-on is.
2006-os évre (2005-höz gönygyölitetten) év végére EVÁ-n és Nyugd.bizt-on tulfizetés, Eg.bizt-on 150 Ft tartozás mutatkozna
2007-es évre(előzőekkel göngyölitve) év végére(azaz 2008.01.12 és 2008.02.15 bevallási határidőig) EVA tulfizetés :39571 Ft, Nyugd.bizt: 91 tartozás, Eg.bizt: 510 Ft tartozás.( Azért ment és tartozásba a Tb mert a %-ok változtak, emelkedtek,én befizettem a számla kelte időszaka szrerint még a kiseeb %-val, pedig a tény fizetés dátuma szerinti idöszakban már a nagyobb %-val kellett volna számolni.)
- Igy a másik kérdésem, az lenne, igy hogy a Nyb és a Eb. átmenne igy tartozásba, a kettő együtt 601 Ft, kellene valami javitást? önellenőrzést csinálnom? És eztután szigorúan a tény fizetés dátuma szerint besorolnam?, vagy hagyjam az egészet, folytathatom tovább ugyanilyen besorolással, vagy hagyjam a múltat, de ezután már a tény fizetés időszaka szrint soroljam be a bevételeket a bevallási időszakokba? Mi a véleményetek?
Més sosem csináltam helyesbitést vagy önellenörzést nem is tudom hogy kell, nem vagyok könyvelő, de magamnak csinálom nyilvántartást és bavallásokat is.(Évente kb 20 - 25 db számlám van).
(Szokásomhoz hiven megint tul hosszan fejtettem ki miről van szó, ezért elnézést kérek)

A válaszokat előre is köszönöm.

Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Bevétel melyik bevallási időszakhoz tartozik?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 03, 2008 9:17 am

Szia Kata!

Szerintem mivel inkább előre fizettél, s az emiatt keletkezett tartozás pedig nagyon csekély összegű, hagyd az előző időszakot békén. Nem kell ilyen pici összegnél önellenőrzést csinálni.

A nyilvántartások nem jogszabályban előírt vezetésért adhatnak  bírságot. A jelen esetben nem gondolom,hogy - mivel nem járt adóhiánnyal - egy esetleges ellenőrzés megbüntetne.  Viszont a jövőben az eva-törvényben előírtak szerint vezesd fel a bevételeket a bevételi nyilvántartásba. . Azaz akkor, amikor kifizetik a számlát, illetve ha a számla keltétől számított 30 napon belül nem fizetik ki, akkor a 30. napon.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bevétel melyik bevallási időszakhoz tartozik?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. ápr. 09, 2008 5:34 am


Szia Böbe!

Köszönöm a választ, én is igy gondoltam, hiszen nem elöre megfontolt szándékkal hoztam össze azt a kis összegü tartzást.

Ezután már a tény kiegyenlités dátuma szerint vezetem fel bevételként, figyelemmel a 30 napra a számla keltéhez képest.

Mégegyszer köszönöm!    Kata
b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég