Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

EVA

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: zalainok » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Eva bevételi nyilvántartást vezető bt személyes közreműködésű beltagja 36 órás munkaviszonyban áll és 2007-ben nyugdíjba ment, de tovább dolgozik. Eddig úgy tudtam, hogy ha van 36 órás munkaviszonya és a bt-ben nem vesz fel jövedelmet, akkor nem kell utána járulékot és EHO-t fizetni, ez utóbbit a munkáltatója fizeti. A fizetési kötelezettség megítélésében a 36 órás munkaviszony számít, vagy figyelembe kell venni azt is, hogy a nyugdíjazás miatt kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó lett? 2007-ben kellett volna fizetni utána a Bt-nek valamilyen járulékot? 2008-ban fizetni kellene havonta a 4350Ft eü szolgáltatási járulékot? (Az APEH március 21-i közleményében nem találtam a kivételek között!) Ha igen, akkor a bejelentést a 08T1041-en kell megtenni, utólag önellenőrzéssel? A havi bevallásokat szintén önellenőrzéssel lehet pótolni?

Március 27-től a jelenleg főállású társas vállalkozó személyesen közreműködő kültag lesz nyugdíjas. Utána fizetni kell a 4350 Ft-ot és az EHO-t is?

Nagy szükségem lenne a gyakorlott szakemberek segítségére az értelmezésben, mert hiába olvastam el mindent a fórumon és az APEH honlapján, még mindig nem látok tisztán!

Előre is köszönöm a segítséget.

N. Marika

 

 

zalainok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 25, 2008 5:14 pm

Sza Marika!

Az evás bt. személyesen közreműködő beltagja után - ha jövedelmet a személyes közreműködésre tekintettel nem kapott 2007-ben, akkor nem kellett semmit sem fizetni, tekintettel arra, hogy van 36 órás munkaviszonya. 

2008-ban viszont, ha nem kap is jövedelmet a bt-től (csak osztalékot),  a nyugdíjas személyesen közreműködő tagok után meg kell fizetni a 4.350 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot, függetlenül attól, hogy van főállása. Az EHO-t a főállása fizeti, erről kell egy igazolás. Ha nincs főállása (pl. a kültag) a közreműködő tagnak, akkor az EHO-t is a bt-nek kell megfizetnie.

A jogviszony változását (kieges lett) a T1041-en kell jelenteni, a bevallásokat pedig pótlólag beadni erre az évre.

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 25, 2008 5:15 pm

Szia Marika!

Egy nagyon fontos dolog a mérvadó:  személyesen közreműködik az illető, vagy nem.  Legyen az kültag, vagy beltag - és mivel már nagyon sok kérdés-válaszban kifjtetteük, hogy önmagában egy képviselet ellátása még nem feltétlenül jelent személyes közreműködést ....., ezt már nem fejtegetm.

Az írod a kérdésedben:  hogy a beltag és a kültag is személyesen közreműködik a cég tevékenységében. ha ez így van, akkor amikortól személyesen közreműködő tagok (vélhetően régebbtől)  már akkor be kellett jelenteni őket (akár kaptak érte pénz, akár nem) korábban a MEP-hez, aztán később az APEH-hez.   Ha a beltag szem.közreműködő tagból 2007-ben nyugdíjas lett, de volt egyébként még munkaviszonya máshol, akkor mint változást kellett jelenteni (a nyugdíjazás dátumával), hogy már nem simán heti 36 órás m.visz.melletti társas vállalkozó( szem.közreműködő tag) az illető, hanem kieg.társas vállalkozó, az más kérdés, hogy nem fizet utánna a Bt. tételes eho-t, mert azt egy jogviszonyban kell csak fizetni - tehát a munkaviszonyos munkáltatója fizeti utánna.   Viszont 2008. január 01-től, mint kieg.tev.társ.vállalkozó után a Bt-nek már kell vallania és fizetnie havonta a 4.350 Ft-ot (most nem írok a kieső időről,stb.). 2007-ben ez után az ember után nem kellett fizetni a Bt-nek semmit, ha a tag nem vett fel pénzt a személyes közreműködésért.

A kültagod, aki most még főfoglalkozású személyesen közreműködő tag nyugdíjba megy, akkor - amennyiben a nyugdíja mellett is személyesen közre fog működni a cég tevékenységében - be kell adni róla változásbejelentésként, hogy már 2008.03.27-től kieg.társas.vállalkozó.  Márciusról már ennek megfelelően fogod a 0808 bevallást is készíteni róla, tehát járulékok tekintetében két-két lap egyik mint főfőgol.társas vállakozó 08.03.01-08.03.27-ig, a másik, mint kieg.társ.vállakozó 08.03.28-08.03.31-ig, s itt ezen kieg.-es jogviszonyában már meg kell utánna fizetni arra 2-3 napra a tételes eho-t (65 Ft/nap), valamint az eü.szolg. járulékot (napi 145 Ft) .  

Tehát: a kieg.tev.társas vállalkozók (nyugdíj melletti személyesen közreműködő tagok) után pl.2008. áprilisban (már ekkor két ilyen szem.közr.műk. tagja lesz a Bt-nek ?!) amelyik még máshol munkaviszonyban is van, az után csak az eü.szolg.hozzájárulás (havi 4.350 Ft) fogja fizetni és vallani, a másik után, aki márciusban válik nyugdíjassá: utánna havi 1.950 Ft tételes EHO és havi  4.350 Ft eü.szolg.hozzájárulást - amennyiben nem vesznek fel tagi közreműködésért jövedelmet.   Ha vesznek fel, akkor abból nyilván vonni kell 9,5% nyugdíjjárulékot és SZJA előleget is (ez utóbbit a nyugdíj figyelembevételével).

Összegezve tahát:  a nyugdíj melletti személyesen közreműködő tag/kieg.tev.társas vállalkozó után a Bt-nek akkor is fizetni kell a havi 4.350 Ft eü.szolg.hozzájárulást, ha ennek a tagnak még van máshol akár 5 biztosítotti jogvisza/munkaviszonya. A lényeg, hogy kieg.tev.társas vállalkozó   és ez független attól is, hogy kapott-e díjazást a közreműködésért, vagy azt ingyenesen végzi.

Üdv.              

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: zalainok » szer. márc. 26, 2008 4:51 pm

Kedves Melcsi!Köszönöm a nagyon részletes választ. Sajnos nagyobb a baj, több a hiba, mint sejtettem. További segítséget szeretnék kérni a hiányosságaim kijavításához! A bt alakulásakor a tevékenység kezdetekor 2001.12.03-án megtörtént a bejelentés az OEP-hez, Nyugdíjbiztosítóhoz, APEH-hez. Külön a főfoglalkozású 1 fő társas vállalkozóé is (ő a bt 3. tagja), aki 2002. 01.01-től kezdte meg a tevékenységét, de a 2 munkaviszony melletti személyes közreműködőről (akik szintén 2002.01.01-től kezdték meg a tevékenységet) nem találtam hasonló külön személy szerinti bejelentést, csak az EHO fizetéséről a munkahelyi igazolásokat (ekkor még volt a BT-nek könyvelője 2004-ig az EVA-ra áttérésig). Kellett volna valamikor a 2 munkaviszonyosnak is valamilyen bejelentést tenni? Hol tudok ennek utánanézni? 2007-ben elmulasztottam az elektronikus bejelentéseket  a 2 munkaviszonyosnak, csak a főfoglalkozású társas vállalkozóét csinálom azóta is havonta. Hogyan tudom pótolni a bejelentés hiányát? A 2007-ben nyugdíjassá vált 36 órás munkaviszonyos esetében önellenőrzéssel lehet bejelenteni a 08T41-en, az időtartam lehet visszamenőleges is? Minden hónapra be kell nyújtani a havi járulék bevallást önellenőrzés címén, ha nem vett ki jövedelmet 2007-ben? A személyes közreműködő kültagot csak 2008. 01.01-től 03.26-ig jelentettem be a 07T1041-en főfoglalkozású társas vállalkozóként a nyugdíjazásig. Neki 36 órás munkaviszonya volt 2007-ben és nem volt jövedelemkivét, szintén be kell jelenteni, és havonta a nulláról jelentést küldeni? Ha ezen túl is van a korábbihoz hasonló okos útmutatásod és tanácsod, előre is nagyon köszönöm. Marika
zalainok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. márc. 26, 2008 5:12 pm

Visszamenőleg legelőször is azt vizsgáld felül, hogy kik voltak személyes közreműködésre kötelezettek. Egyáltalán nem biztos, hogy minden tag, vagy ennyi tag az volt.   Ha a korábban két munkaviszony melletti ember, aki egyébként tulajdonos volt - nem működött személyesen közre, akkor nem is kellett őket bejelenteni, de ők akkor nem is közreműködő tagok most sem.

Attól, hogy a tagokról van a munkahelyről igazolás eho tekintetében, még nem jelenti azt, hogy ők személyesen közreműködő tagok voltak, vagy hogy most azok.

Meg kellene nézni a társasági szerződést, az egyes évekről beadott NYENYI adatszolgáltatást (ment-e nullás NYENYI ezekről az emberekről, akikről nem tudod be voltak-e jelentve - tehát valahogy ki kellene deríteni, hogy kik voltak a személyes közreműködő tagok, ezek közül kik voltak bejelentve, s akik nem voltak bejelentve és most sincsenek - azokról kiderülhet-e valamiből (gk.km.elszámolás,stb.), hogy ők közreműktek a társaság tevékenységében.   Valószínűleg érted...

Szerintem a biztosítottak bejelentését 2008-ban csak a 08T1041-en lehet beadni a visszamenőlegest is.  A kültag dolgát megint csak meg kellene nézni. Hiszen ha január 01-től működött közre, akkor azt még écv elején rögtön be kellett jelenteni, ha most márc.26-án változás következik be a jogcímében, akkor azt most kell változásként bejelenteni.  Ha 2008. előtt nem volt bejelentve, meg kell nézni, hogy "egyáltalán személyesen közreműködött-e",  ha mindenképpen közreműködött, akkor nem 2008.01.01-el kellett bejelenteni, hanem már korábban.....

Ha a személyesen közreműködő tagok 2007-ben nem vettek fel jövedelmet és nem voltak járulékfizetésre kötelezettek sem (főfogl.társ.vállalkozó!!!) és nem kellett utánuk tételes eho-t fizetni, akkor nem kellett róluk 0708M-et adni. 2008-ban a kieg.társas.vállakozóról viszont akkor is adni kell, (0808M-et) ha nem kap jövedelmet és nincs eho fizetési kötelezettség, mert van az eü.szolg.hozzájárulás (Havi 4.350 Ft, napi 145 Ft).  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: zalainok » szer. márc. 26, 2008 11:14 pm

Kedves Melcsi!

Köszönöm, hogy ilyen sokat segítesz. Sajnos minden tag személyes közreműködő – ténylegesen is – 2002.01.01-től a társasági szerződés és az összes módosítása szerint. Nem találtam NYENYI nullás bevallást a munkaviszonnyal rendelkezők esetében, csak a főfoglalkozású társas vállalkozóról ment jelentés minden évben, én is csak róla jelentettem a 2004-es evás időszaktól kezdődően.

Megpróbálom a 2008-as ügyeket rendezni, közben próbálok tájékozódni, hogyan lehet a korábbi évekre utólag a bejelentést megtenni. Elképzelhető, hogy nagy büntetést adnak?

A kültagot bejelentettem a 07T1041-es nyomtatványon új főfoglalkozású társas vállalkozóként január 1-től március 26-ig meghatározott időre. Most csak a B oszlopba kell a változásokat beírni és az 1. pontban a V-t bejelölni? A kieg. beltag esetében elfogadják, ha 2007. 02.01-től most jelentem be és januárról és februárról utólag elkészítem a 0808-ast? Ezt önellenőrzés címén küldjem?

Teljesen kiborultam ettől a „felfedezéstől”. Kérlek segíts tanácsoddal. Köszönöm Marika

zalainok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. márc. 27, 2008 9:59 am

Szia Marika!    NYENYI:  Az Észak-magyor.Region.Nyugdíjbizt.Igazgatóság a 2007-es NYENYI kérésre úgy küldte meg a Floppyt és a NYENYI kódokat Igazoló lapokat, hogy minden gazdasági társaságnak rajta van egy ragasztott kis tájékoztató, amely felhívja a figyelmet az Igazolólap hátulján lévő 3 nyilatkozatra. És küldtek egy tájékoztatást, gyakorlatilag a személyesen közreműködő tagok miatt, valószínűleg ők is érzik, hogy kissé sárosak, hiszen 2005-2006-ban azt mondták és írták, hogy a munkaviszony melletti, a nappali iskola melletti,  ev.melletti, más társasvállakozás melletti személyesen közreműködő tagról nem kellett NYENYI adatlapot tölteni, ha nem volt járulékköteles kifizetés a részére.  Most meg 2005-2006-ra visszamenőleg pótoltatják!!! szankció nélkül.

Ezek szerint a kültagod csak január 01-től volt szem.közreműködő?????   A tagoknál nem nagyon van határozott idő, nem olyan mint akik a Munkatv.hatálya alá tartozó foglalkoztatottak!  Ha a társasági szerződés, vagy taggyűlési határozat..... rendelkezik a kültag személyes közreműködéséről, akkor annak megfelelően kell bejelnteni, változásként esetleg kijelenteni, vagy éppen a jogcíme miatt főfpgl.társ.váll.helyett, már kieg.tev.társ.vállalkozó,  egéb változás, mindig amikortól a változás fennáll az a változás hatályba lépése, akkor is, ha időben nem tetted meg a változások bejelentését.   

Már lassan elveszítem a fonalat, hogy melyik tag éppen milyen jogviszonyról, milyen jogviszonyra vált. A változásbejelentést a beltag jogcím változásáról munkaviszony melletti társ.váll.helyett,  kieg.társ.válallkozó  - azzal a hatályossággal kell bejelenteni, amikortól nyugdíjassá vált.

Nem tudom, hogy egyébként 2008. január, februárra adtál-e be (más foglalkoztatottak miatt, vagy egyéb természetbeni juttatás, stb.)  0808A-t.   Ha igen, akkor nyilván önellenőrzésként és helyesbítésként el kell készíteni a 0808A és 0808M-et. A nyomtatványok kitöltési útmutatója tartalmaz erre vonatkozó tájékoztatást.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: zalainok » csüt. márc. 27, 2008 1:41 pm

Kedves Melcsi! A NY Regionális Igazgatóságunk nyilvántartását felhívtam, és egy utólagos bejelentéssel ezt rendezni tudom. Azt mondták, hogy 2007-től kell a személyes közreműködőkről bejelentést tenni, és ezt most pótolom, de őket különösen nem érdekli, ha nem volt jövedelemkivét..

Az APEH-hoz történő e-bevallással a T1041-gyel van most még gondom, hogy külön be tudom-e jelenteni a beltag munkaviszony+nyugdíjast 2007.02.01-től? Újként kell bejelentenem, ha előtte nem volt bejelentésünk? Vagy változásként?

Január-februárról küldtem a főfoglalkozású beltagról és a főfoglalkozású társas vállalkozó kültagról 0808-ast, most önellenőrzésként és helyesbítésként a nyugdíjas beltaggal kiegészítve újra elküldöm, ezt tanácsolod.

A kültag szintén korábban is személyes közreműködő volt, de bejelentettem főfoglalkozású társas vállalkozóként, mert szüksége volt az egészségbiztosításra a március 27-i nyugdíjba vonulás napjáig (januártól még 6 hónap végkielégítést kapott, így csak a biztosításra volt szükség). Ezek szerint nem kellett volna a biztosítási jogviszony végét megadni. De már megtörtént. Ezt kellene helyesbítenem, de hogyan? Az Útmutatót átolvastam, de elég nehezen tudom megfejteni, mit is kellene csinálni? Ha a B oszlopot kell kitöltenem a változás bejelentéséhez, akkor a biztosítási jogviszony kezdetéhez a március 27-t, a végéhez nem írok semmit, és megváltoztatom a jogviszony kódját. Vagy máshogy csináljam? Hívjam fel az APEH ügyfélszolgálatát? Kösz előre is a választ. Marika

 
zalainok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. márc. 27, 2008 3:26 pm

Marika!  az utolsó bekezdésedre: nem az az érdekes, hogy kültag, vagy beltag. Hanem a személyes közreműködés.  Ha ez a kültag 2008.január 01 előtt nem volt bejelentve, akkor vagy azt teszed -, mivel papíros bizonyíték van rá, hogy közreműködött korábban is csak akkor munkaviszony mellett -,  hogy rendesen bejelented a valódi közreműködés kezdetével (gond lesz abból, hogy 2008-ig egyáltalán nem volt bejelentve.), vagy valahog mégis letagadódik, hogy ááááááá ő nem működött közre korábban és akkor elégséges lehet, hogy csak 2008. januártól van bejelnetve a szem.közreműködés kezdete.

  Én helyesbíteném a 08.01.01-08.03.27-ig beadottat!  Az A oszlopot pontosan úgy töltöd, ahogy eredetleg beadtad, aztán a B oszlopba beírnám, a helyes jogviszony kezdetét   és nem írnék végét, tölteném amiket kell. .  Aztán töltenék róla egy másikat Változásként, itt is vannak sorok, amelyeket az A oszlopban ki kell tölteni  (oda már nyilván a helyesbítéses bejelentésben szerplő adatokból írnék!) aztán A B-be változásként, hogy 2008.01.01-tól a jogcímkód főfogl.társas vállalkozó, aztán egy újabb Változás bejelentés, Itt is kell tölteni az A-ba is rovatokat, de a B a változásos új adat, itt is a jogcímkód változik 2008.03.27-től kieg. társas válallkozóira.   Ha kinyomtatod a kitöltésid és a kitöltésid olvasva elszórakozol a nyomtatvány töltéssel, akkor biztos, hogy jó lesz.

A nyomtatvány ellenőrző is segít abban, hogy újnál, változásnál, stb. melyik sor nem lehet kitöltött a melyik oszlopban.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkaviszonyos és nyugdíjas bt beltag járuléka

HozzászólásSzerző: zalainok » csüt. márc. 27, 2008 3:56 pm

Nagyon köszönöm a válaszaidat. Nem zavarlak tovább. Az APEH ügyfélszolgálatos szerint még az Egészségbiztosítási Pénztárat is meg kell keresnem a korábbi bejelentések tisztázása miatt, és úgy küldjem a személyes közreműködők bejelentését.

További eredményes munkát kívánok. Marika

zalainok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég