Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA zárás könyvelési teendők

EVA

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 25, 2008 1:29 pm

Szia Judit!

Nem tudom, ezt az állásfoglalást ki írta, de sajnos nagyon sokszor hibás állásfoglalást adnak ki, nekem is volt már szerencsém idén is olyanhoz, amit aztán nem sokkal később helyesbítettek is. Az Eva-tv. hivatkozott 4.§-a elég világosan írja, hogy milyen  tételek tekintetében kötelezett az evás társaság a számviteli törvény szerinti kettős vezetésére.  Te hogyan értelmezed az idézett  paragrafust?

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 25, 2008 1:35 pm

 

Szia Böbe!

Szerintem az idézett EVA tv. 4.§-t félreértelmezed.  Az Sztv.alapján a beszámoló készítési kötelezettség miatt is a számviteli alapelveknek érvényesülni kell, sehol nincs olyan a számviteli törvényben, hogy csak a bevételeket kell elszámolni, a költségeket nem,- . Az Sztv. rendelkezik arról, hogy az EVÁ-s gazdasági társaságok köréből kikre nem terjed ki a számviteli tv, ilyen pl. a jogiszemélyiség nélküli gazdasági társaság.  A KFT-k önálló jogiszemélyek.

EVA tv.!-ből

Számviteli kötelezettségek
20. § (1) A számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó adóalany esetében az árbevétel, a bevétel magában foglalja a termékértékesítést, a szolgáltatásnyújtást terhelő általános forgalmi adó összegét is.

(2) A számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó adóalany az üzleti év beszámolójának eredménykimutatásában - a társasági adó helyett - a fizetendő eva összegét szerepelteti adófizetési kötelezettségként.
(3) A számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó adóalany az adóalanyiság megszűnésének napjával, mint mérlegfordulónappal köteles - a számvitelről szóló törvény szerinti - beszámolót a mérlegfordulónapot követő 150. napon belül elkészíteni, valamint - ha egyébként a számvitelről szóló törvény szerint erre kötelezett - letétbe helyezni. Ez esetben a naptári év első napjától az adóalanyiság megszűnésének napjáig terjedő időszak a számvitelről szóló törvény alkalmazásában egy üzleti évnek minősül.
  
Számv.tv-ből:

A törvény hatálya
2. § (1) A törvény hatálya - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - kiterjed a gazdaság minden olyan résztvevőjére, amelynek működéséről a nemzetgazdaság más szereplői tájékoztatást igényelnek.
(2) A törvény hatálya alá tartozik a gazdálkodó.
(3) A törvény hatálya nem terjed ki az egyéni vállalkozóra, akkor sem, ha egyéni cégként a cégbíróságon bejegyezték, a polgári jogi társaságra, az építőközösségre, továbbá a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi kereskedelmi képviseletére.
2/A. § (1) E törvény hatálya nem terjed ki arra a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra (közkereseti társaság, betéti társaság), amely az üzleti évben (az adóévben) nyilvántartásait az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény előírásai szerint vezeti.
  

Tehát az EVÁ-s kettőskönyvvitelű a számviteli törvény hatálya alá tartozik (tehát nem csak bevételi nyilvántartást vezet!!),  a számviteli törvény pedig egyik beszámoló készítésnél, eredménykimutatásnál sem ír olyanról, hogy a számviteli tv.hatálya alá tartozó EVÁ-sok csak a bevételeiket (tehát az EVA adó megállapításához szükséges tételeket --- Bevétel utáni adózás, ahol a bevétel része a felszámított ÁFA is) könyvelnék.  

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd márc. 25, 2008 2:25 pm

Szia Melcsi !

Egyetértek veled, mert könyvelek EVÁS BT-t bevételi nyilvántartással és Kft-is  akit kizárólag kettős könyveléssel lehet. Előtte az Adó Kérdések Válaszokban és egyéb helyeken utánanéztem a témának. Mi értelme lenne a kettős könyvelésnek, ha csak az árbevételt rögzítenénk ? A telefon elszámolás is ugyanúgy vonatkozik a kettős Evásra ,mert a magáncélú használatot figyelembe kell venni, vagy pl. a repit. Azt is többször olvastam, hogy a házipénztárát is ellenőrzik. Abból nagy bünti lenne, ha csak a bevételek vannak beírva, a kiadás pedig nincs.... Hol a pénz?

Osztalékként pedig a Bevétel-költségek után maradó SZtv szerinti összeget veheti ki.Más ismerős könyvelők is így könyvelik, ahogy én. A mérlegben mit ír a költségek közé, amit a 0808-on be is vallott ? Azt is be kell könyvelnie. Sőt olvastam, hogy ha EVÁS társaság veszteséges akkor elhatárolhatja. Igy számomra nem logikus a csak bevétel könyvelése.

Üdv.

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 25, 2008 4:49 pm

Szia Judit!  Szerintem egyetlen dolog a mérvadó: a számviteli tv. hatálya alá tartozik-e, avagy sem. Egy KFT-nek nem volt választási lehetősége, hogy bevételi nyilvántartás, vagy kettős könyvvitel, ő továbbra is egyértelműen a számv.tv. hatálya alá tartozik az EVA ideje alatt is, az adóévre megállapított EVA adó-t ( a nem evá-soknál a Tao és különadó)  a 89-es fizetendő adó T és  EVA adó költségvet.befiz.köt. 46.... K   könyvelendő.   Az EVA az ő esetükben csak az adózás egy választott módja: nem tao ...., hanem EVA.

Aki az Sztv.hatálya alá tartozik, arra az SZtv. előírásai beszámolási kötelezettségét is figyelembe véve kötelező. Nem sorolom fel a számviteli alapelveket, s azt sem, hogy eredménykimutatásban, ha csak az EVA adóalapjába beszámító bevételek szerepelnének akkor elég nagy bar...-ság jönne ki, arról nem is beszélve, hogy a kapott előleg is EVA adóalap,  de azért még nem értékesítési vagy egyéb árbevétel .  Függetlenül attól, hogy kik, mit könyvelnek egy kettős könyvvitelű EVÁ-snak,  a számviteli törvényt nekik is be kell tartani.  Ha már írsz  pénztárkezelésről,stb.- a különböző belső szabályzatok készítését is a számviteli tv. írja elő (pénzkez.szabályzat, értékelési szabályzat, stb....), tehát aki a számvit.tv. hatálya alá tartozik, nyilván ezek is vonatkoznak rá.

Nyilván a számviteli politikát adott esetben módosítani szükséges, pl., mikor a kettős könyvvitelű cég EVÁ-ssá válik, pld. devizás tételek értékelése:  az devizás bevételt az EVA adóalapnál /EVA tv.szerint kötelezően/ deviza eladási árfolyamon értékelve kell számításba venni, tehát célszerű a számviteli politikában is ezt az árfolyamot választani.  

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd márc. 25, 2008 5:29 pm

Szia Melcsi !

Én is igy tudom, ahogy leírtad, Kft nem választhat, sem az ügyvédi iroda, nekik kötelező a kettős könyvvitel és a Számviteli tv. betartása.

Különbség: TAO helyett 25 EVA ,nincs különadó ÁFA cégautóadó stb. Az osztalék Evás időszak alatt nem adózik szja és %-os Eho-val.

A BT ne válassza a kettős könyvvitelt, mert a bevételi nyilvántartás a legjobb. Nem kell ktg sem. Nincs mérleg.....

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd márc. 25, 2008 6:41 pm

Sziasztok. Szia Böbe!

Hagyd magad meggyőzni, mert igaza van a lányoknak. A kettős Eva csak annyiban más számvitel szempontjából a Társasági adósoktól, hogy ott a TAO soron EVÁ-nak hívják az adót. Ugyanazok az előírások vonatkoznak rá - kivéve a kivételeket- mint a TAO-s cégekre, tekintettel arra, hogy a számviteli törvény rájuk is vonatkozik.

A bevételi-s EVÁ-sok valóban más elbírálás alá esnek - ott tényleg nem könyvelünk költséget,(de nyilvántartást azért vezetünk, pl. iparűzési adó, bérek és járulékok, stb.) de a természetbeni juttatások alól ők sem kivételek. Lásd: pl.: telefonkérdés

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 25, 2008 6:54 pm

Böbe, ha nem könyveli a költségeit, hogyan tud valós, megbízható, etc mérleget és eredménykimutatást készíteni? Attól, hogy evás, ezeket még meg kell csinálnia, benyújtani a cégbírósághoz,  stb.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: KárolyPál » kedd márc. 25, 2008 9:13 pm

Megprobáltam a fenti témához ismételten hozzá szolni,de sajnos az elküldése nem sikerült,ezért majd holnap újra megprobálom.

Nemtudom,hogy hogyan fordulhat elő és nem is elősször,ugy nézki,hogy minden rendben van a nevem is szerepel.mint bejelent kezett és mégsem sikerül.

KárolyPál
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd márc. 25, 2008 9:18 pm

Szia Pali!

Ha túl sokáig írod a választ - előfordul, kiszállít a fórumról. Ezért célszerű world-be én onnan másolni.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA zárás könyvelési teendők

HozzászólásSzerző: suliss » szer. márc. 26, 2008 8:35 am

Bocsi!!!! Rossz választ írtam. A fizetőképességi nyilatkozatot épp a Bt-nek és a KKT-nek nem kell benyujtania. A törvény szövegéből következtetve, ugyanis ügyvezetőről és taggyűlésről szól, a Bt és KKT-nél pedig üzletvezető és tagok gyűlése van. Mea culpa mégegyszer!!! Ezentúl megpróbálok figyelmesebb lenni!!! Üdv: Siluss
suliss
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Előző

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég