Szia Kaktusz!
A tartozásátvállalás szabályai
Egy szerződésben a szerződést kötő felek személye megváltozhat, a felek válthatják egymást. Ekkor beszélhetünk jogutódlásról.
Jogutódlás többféleképpen is bekövetkezhet, így a felek döntése alapján is és ennek egyik esete a tartozásátvállalás.
Tartozásátvállalás esetén az adós személye változik.
Magában a tartozásátvállalásra irányuló szerződésben csak a régi és az új adós jelenik meg szerződő félként, az eredeti szerződés jogosultja nem.
Ez nem azt jelenti, hogy a jogosult köteles elfogadni, hogy a tartozást magára vállaló fél teljesítsen neki. Ugyanis számára nem közömbös, hogy az új fél adott esetben hajlandó-e, és tud-e teljesíteni. Tehát a jogosultnak lehetősége van mérlegelésre, majd ezek után eldöntheti, hogy megéri-e neki, ha nem az a személy teljesít neki, akivel eredetileg megállapodott.
Abban az esetben, ha megadja a hozzájárulást, onnantól kezdve a tartozásátvállaló lép a korábbi adós helyébe, és ő tartozik. Ugyanakkor az új adóst is megilletik mindazok a jogok, amik megillették a régit is. Arra is lehetőséget ad a törvény a jogosultnak, hogy valamilyen feltételhez kösse a hozzájárulását. Ilyenkor csak akkor szabadul az eredeti adós a kötelezettsége alól, ha ez a feltétel bekövetkezik.
Ha a jogosult mégis úgy döntene, hogy nem adja meg a hozzájárulást, - mert ragaszkodik ahhoz a személyhez, akivel eredetileg megkötötte a szerződést - ez a tartozásátvállalásra irányuló szerződés érvényességét nem érinti, csupán vele szemben nem lesz hatályos. Vagyis a jogosult továbbra is az eredeti adóstól követelhet. Ekkor a tartozásátvállaló az eredeti adósnak köteles fizetni, és ezzel olyan helyzetbe hozni őt, hogy esedékességkor teljesíteni tudjon a hitelezőjének.
2008 január 1.-től az elengedett kötelezettség illetékköteles (de a levonható ÁFÁ-t is érinti, ha jól emlékszem az eredeti kötelezettnél)
A „levezénylésre” találtam egy példát – talán segít: (Forrás: Cégiránytű.hu)
A) = akinek tartoznak
B) = aki tartozik
C) = aki átvállalta a tartozást
A tartozás értéke: 1 MFt
A tartozás átvállalójánál ("C" vállalkozás):
1. Kötelezettség átvállalásáról szóló szolgáltatás kiszámlázása:T 311 vevő ("B" vállalkozás) - K 96 egyéb bevétel (mentes az adó alól) 1,2 MFt
2. A Kötelezettség állományba vétele:T 86 egyéb ráfordítás - K 454 ("A" vállalkozással szemben) 1 MFt
3. Kiegyenlítés ("B" fizet "C"-nek az átvállalásért)T 3841 / 3811 (bank / pénztár) - K 311 1,2 MFt
Az eredeti kötelezettnél ("B" vállalkozás):
1. Előírás ("C" számlája):T 86 egyéb ráfordítás - K 454 (kötelezettség "C"-vel szemben) 1,2 MFt
2. Az eredeti kötelezettség kivezetése:T 454 (kötelezettség "A"-val szemben) - K 96 egyéb bevétel 1 MFt
3. Pénzügyi teljesítés:T 454 (kötelezettség "C"-vel szemben) - K 3841 / 3811 (bank / pénztár) 1,2 MFt
Miért fizetne "B" vállalkozás "C"-nek 1,2 MFt-ot azért mert átvállal tőle 1MFt tartozást?
(Mondjuk azért mert az 1 MFt három nap múlva esedékes, míg az 1,2 MFt "ráér" egy kicsit később).
Üdv: P.Zsuzsa