Adófórum

Adózási és számviteli információk

CSaládi gazdálkodás

Egyéni vállalkozók

CSaládi gazdálkodás

HozzászólásSzerző: zsenilia7 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Családi gazdasággal kapcsolatban szeretnék kérdezni, ha az ÁFÁS és őstermelői, mivel a családi gazdálkodó így minősül, de az egyik tag egyéni vállalkozó. Szerteném megtudni, hogy saját mezőgazdasági bevételeit hogyan számolhatja el őstermelői vagy egyéni vállalkozói módon. Valamint hogyan lehet családi gazdaságból kilépni, és a néhány éves gyerek lehet családi gazdaság tagja?

Még az érdekelne, hogy az az egyéni vállalkozó aki mezőgazdasággal is foglalkozik, igénybe vehet-e kisvállalkozói adókedvezményt? 

Segítséget köszönöm.

ZSA 

zsenilia7
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

CSaládi gazdálkodás

HozzászólásSzerző: kohnmari » vas. márc. 09, 2008 12:01 pm

Szia ZSA!

A családi gazdálkodó saját személyében alanya az ÁFÁ-nak (ha ÁFÁ-t választott). A családi gazdaság bevételeit, költségeit, jövedelmét egyenlő arányban kell osztani a tagok között. Az őstermelői szabályok szerint adóznak e tevékenységüket illetően akkor is, ha egyébként egyéni vállalkozók. A családi gazdaságból történő kilépés, belépés esetén szerződést kell módosítani, melyről értesíteni kell az MVH-t, APEH-ot. A tagságot illetően nincs korhatár, tag lehet az újszülött is.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

CSaládi gazdálkodás

HozzászólásSzerző: simke » vas. márc. 09, 2008 1:28 pm

Szia Zsa!

A gazdálkodó család tagja esetében nem követelmény a 16. életév betöltése. Én úgy tudom, hogy az FM Hivatal a cs.gazd. mind nyilvántartásba vételéről és törléséről, módosításáról szóló határozatát egy pl-át elküldi az APEH-nek. De tény, hogy nem volt még hasonló problémám, úgyhogy ennek a gyakorlatát nem tudom, hogy apeh-nek melyik nyomtatványon kell kijelenteni.

A kistermelők (7 millió forintot nem haladja meg a bevétele) a bevételcsökkentő kedvezményekkel csökkentett bevételük 40%-át számolhatják el kistermelői költségátalány címén igazolás nélkül az igazolt költségeiken felül. Azaz 2,8 millió forintot érvényesíthetnek ilyen címen. Ebben az esetben viszont az adóévben veszteségelhatárolásra nincs lehetőségük.

Ha cs.gazdálkodó egyéni vállakozói igazolvány birtokában folytatja a tevékenységét, akkor az őstermelői tevékenysége tekintetében nem egy. vállalkóként, hanem a cslád többi tagjával együtt a közös őstermelői igazolványra vonatkozó szabályok szerint kell adóznia. 

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

CSaládi gazdálkodás

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. márc. 09, 2008 6:30 pm

Sziasztok! Egyetértek Mari és Etus válaszával is a családi gazdálkodókkal kapcsolatban.

A kisvállalkozói kedvezmény annál az egyénivállalkozónál aki nem mezőgazdasági tevékenységet folytat  egyértelműen szerintem figyelembe vehető, deminimis támogatásként az adóbevallásban. A 2008.évi tv. módosítás következtében kivették a 49§ szerint a mezőgazdasági vállalkozóknál is azt a részt, hogy ne lehetne igénybe venni, csak más kedvezmény formájában, mivel a válllakozó jövedelem kivét 2008.évben történik, de a 2007.évi bevallásban valljuk, ezért már most erre is figyelembe lehet venni az EK 87-88 cikkej szerinti választásnak megfelelően.

Ebből nekem úgy tűnik, hogy a mgi vállalkozó is elszámolhatja a kisvállalkozói kedvezményt, ugyan a kérdés most a mgi őstermelő melletti vállalkozóra szólt, de egy korábbi kérdésnél ZSA a mezőgazdasági vállalkozót kérdezte.

Légyszíves segítsetek ebben a kérdésben, hogy valóban jól gondolom-e, hogy figyelembe veheti így is, úgy is csak más-más feltételhez kötötten.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 102 vendég