Adófórum

Adózási és számviteli információk

szellemi szabadfoglalkozás

Egyéni vállalkozók

szellemi szabadfoglalkozás

HozzászólásSzerző: ZsuzsaJudit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Főállás melletti egyéni vállalkozóm három éve nem produkált semmit. Hasznosabbnak gondoltam, ha inkább szellemi szabadfoglalkozásuként lenne lejelentve. Milyen kötelezettséggekkel járna ez?

Egyébként az illető programozással foglalkozik. 

Köszi a választ.

Zsu

ZsuzsaJudit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

szellemi szabadfoglalkozás

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. márc. 05, 2008 5:47 pm

Én nem tanácsolom a szellemi szabadfoglalkozást, ha már van egyéni vállalkozóija. Egyrészt mert a kifizetúők sem nagyon szeretik a csak adószámos magánszemély foglalkoztatását, mert a különböző nyilatkozatok, igazolások bekérése, stb. több macerával jár, mint egy munkaviszonyos foglalkoztatása, ugyanakkor az egyéni vállalkozó ad egy számlát, s annak további adó, járulék dolga az ev-re tartozik - tehát ha egy szolgáltatásnyújtásra választhatok: hogy egyéni vállalkozót veszek igénybe, vagy aószámmal rendelkező magánszemélyt -, akkor az ev. mellett fogok dönteni.  Ez az egyik része a dolognak.

A másik: ha ez a személy már nem akar ev. lenni, akkor az ev-t megszünteti (okmányirodában vállalkozói leadása, stb), s bejelentkezik az APEH-hoz, mint szabad.szell.-i adószámot kérő magánszemély. ....  De ha ez a személy egyéni válalkozóként sem produkál semmit - akkor adószámos magánszemélyként szerintem még annyit sem tudna.  Ha az ev-t meg akarja szüntetni, a megszűnés szabályai szerint tegye..,  s ha valamikor mégiscsak beesne neki valami lehetőség, azt akár megbizási szerződéssel is megcsinálhatja. Az adó, járulék megállapítás, bevallás éppúgy a kifizető kötelezettsége a megbízásosnál, mint az adószámos magánszemélynél.  

Nekem ez a véleményem. Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

szellemi szabadfoglalkozás

HozzászólásSzerző: simke » szer. márc. 05, 2008 9:42 pm

Szia Zsu!

Amennyiben mégis maradnátok az adószámos tevékenységnél megpróbálom összefoglalni az ezzel kapcsolatos dolgokat.

 

Adószámos magánszemélyként csak nem rendszeres tevékenység folytatható, ami esetedben is fennáll. Adószámmal rendelkező magánszemélyként jellemzően az ingatlan-bérbeadási, szellemi tevékenység, mezőgazdasági őstermelői tevékenység gyakorolható. Az adószámos magánszemély jórészt az eseti megbízásokhoz jó. Az Apeh-hoz a 08T101-es nyomtatványon jelentkezhetsz be. Olvasd el előtte az útmutatót is.

Adószámos magánszemélyként is számlaképes lehet. Nem kell vállalkozói engedély, az adószámot közvetlenül az adóhatóság adja ki. Az így szerzett jövedelemre az Szja-tv. önálló tevékenységre vonatkozó szabályai érvényesek. Költségeket is elszámolhattok: számlák alapján ( az Szja-tv. 3. sz. mellékletében rögzítettek figyelembevételével) vagy a törvény által vélelmezett költséghányad (10%) mértékéig, ekkor nem kellenek számlák. A bevételből a költségek levonásával fennmaradó összeg - év közben az adóelőleg alapja- az összevont adóalap része és az adótábla szerinti kulcsokkal (1, 7 m Ft-ig 18% és e feletti részre 36%) adózik. A járulékfizetésre a megbízásra vonatkozó szabályok érvényesek. Ha az adott szerződésből következő havi, adóelőleg alapjául szolgáló díjazása nem haladja meg a tárgyhót megelőző hó első napján érvényes minimálbér (69. 000, -Ft ) 30%-át (törtidőszakra ennek 30-ad részét), akkor az ügyfeledtől adóelőleget von le a kifizető és őt 11%-os egészségügyi hozzájárulás terheli. Ellenkező esetben tőle adóelőleget, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot vonnak le, míg a kifizetőnek 29%-os TB-járulék és tételes egészségügyi hozzájárulás (1. 950, -Ft/hó) kell fizetnie.  Tény, hogy macerásabb a "foglalkoztatása", de ha  időben szól nyilatkozik és a  munka , amit kínál megéri a kifizetőnek nem árt átgondolni.

 

Az önálló tevékenységet folytató magánszemély is köteles az un. adónyilvántartások vezetésére az szja tv. 5. sz. Melléklete szerint.

 

Nagyjából ennyi!.

Üdv Etus 

 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szellemi szabadfoglalkozás

HozzászólásSzerző: ZsuzsaJudit » csüt. márc. 06, 2008 10:52 am

Etuska,

 

nagyon köszönöm ezt a részletekbe menő választ. Van egy kis értelmezési gondom, kérlek segits világosan látni:

- tehát ha a minimálbér 30%-át nem haladja meg a dijazás, - jelen esetben ez 20.700 - forint, akkor hány százalék adóelőleget von le tőle a kifizető, és őt mint megbizottat terheli-e a 11%-os eű.hozzájárulás. (2.277 ft.) Ezt neki kell befizetnie minden alkalommal ?

Köszi a választ. Zsuzsa

ZsuzsaJudit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

szellemi szabadfoglalkozás

HozzászólásSzerző: simke » csüt. márc. 06, 2008 11:18 am

Szia Zsuzsa!

Ebben az esetben a magánszemély fog 11 %-os eho-t fizetni.

Az adóelőleg levonása tekintetében a kifizető az Szja-tv. 46. § (3) bekezdésének a) és b) pontjait alkalmazva akkor jár el helyesen, ha az önálló tevékenységet végző személynek a teljes bevételre vonatkoztatott nyilatkozata szerinti részét (min. 50 százalék) tekinti adóalapot képező jövedelemnek, és az adóelőleget abból vonja le. Nyilatkozat hiányában a teljes összeg 90 százalékát kell adóalapot képező jövedelemként figyelembe venni. A 47. § (8) bekezdés alapján a kifizetőnek a bevételt terhelő adóelőleget le kell vonnia, valamint a kifizetés (a juttatás) hónapját követő hónap 12. napjáig meg kell fizetnie, továbbá az Art. rendelkezései szerint be kell vallania. Az Art. 29. §-a úgy rendelkezik, hogy ha a kifizető a kifizetésről szóló igazolás kiállítását követően tárja fel, hogy a magánszemély adóelőlegét, adóját nem a törvényben meghatározottak szerint állapította meg és vonta le, a feltárt hibát nyilvántartásba veszi, és az adókülönbözet összegéről, a kifizetés jogcíméről, valamint a kifizetésről szóló igazolás kiállításának időpontjáról az adóazonosító szám feltüntetésével 15 napon belül bejelentést tesz a magánszemély állami adóhatóságához, és a magánszemélyt értesíti, kivéve, ha a magánszemély értesítési címét nem ismeri. Amennyiben a hiba a törvényben meghatározottnál alacsonyabb összegű adó, adóelőleg levonását eredményezte, a kifizető az igazolás kiállításának napjától a nyilvántartásba vétel napjáig a levonni elmulasztott adó, adóelőleg után önellenőrzési pótlékot állapít meg, vall be és fizet meg.

Elsőre kicsit macerás a dolog, mint említettem, de bele lehet jönni. Számításba kell venni, hogy a magánszemélynek az össz adózott bevétele (munkaviszony, egyéb jövedelem, plusz ez a tevékenység) mennyi jövedelmet hoz egy évben, és e szerint 18 vagy 36 % az adóelőleg.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szellemi szabadfoglalkozás

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 06, 2008 11:26 am

Sziasztok!

Az EHO tv. 3.§-a szerint, ha az összevont adóalapba tartozó jövedelmek után - ha az összeg kifizetőtől származik - a kifizetőnek kell megfizetnie a 11% EHO-t.

3. § (1) A kifizető 11 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet az adóévben juttatott (megszerzett), a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (a továbbiakban: Szja tv.) meghatározott, az alábbiakban felsorolt jövedelmek után:
a) az összevont adóalapba tartozó jövedelemnél - ide nem értve az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 2. § (6) bekezdésének d) pontjában és (7) bekezdésének d) pontjában meghatározott szolgáltatást és az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet - az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett összeg,


(2) Ha az (1) bekezdésben meghatározott jövedelem nem kifizetőtől származik, a kifizetőt terhelő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a jövedelmet szerző magánszemély köteles megfizetni. Ha a jövedelem juttatása nem pénzben történik, a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a kifizetőnek akkor is meg kell fizetnie.

Üdv: Böbe
  
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég