Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ev. 0753 önell. esetén lehet elszám. mód változás?

Egyéni vállalkozók

Ev. 0753 önell. esetén lehet elszám. mód változás?

HozzászólásSzerző: furio » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Ev. 0753-es bevallását önellenőrizni kell, mivel elfelejtette ideadni az adómentes jövedelemről szóló igazolást, és még talált számlát amit el akar számolni.

Miután az év nagy részében tgys-en volt, ezért a fennmaradó jövedelmét az adóbevallásban vállalkozói jöv.-ként állítottam be, és így adózta le.

Most az önellenőrzésnél kitalálta, hogy mivel a bank nem fogadja el neki a vállalkozói jövedelmet, /fogalmam sincs miért/ csak a vállalkozói kivétként elszámoltat, /hitel felvételnél/ ezért december hóra az összes megmaradó jövedelmet vállalkozói kivétként állítsam be a bevallásba. 

Több aggályom is van, lehet hogy alaptalanul. Miután dec. hóban tgys-en volt, a 0758-n ezt vallottam be. Most akkor nyilván ezt is önellenőrizni kell. De lehet együtt tgys. és váll. kivét ugyanazon a bevalláson? Ráadásul dec. hóra egy elmaradt számlát is kiállított.

Megváltoztathatom a már leadott 0753-ban alkalmazott váll. jöved. szerinti elszám. módot, most úgy hogy mindent kivesz kivétként és váll. jöv., különadó, osztal.utáni jöv., %-os EHO így nulla lesz, és a kivét utáni elmaradott TB. járulékokat fizeti meg?

Lejátszottam, és a fizetendő különbség elenyésző. 

A 0753. 19-es lapon a különbözeteket /TB, stb. is/ le kell vezetni, ha innen könyveli az APEH a kötelezettségeket és még beadom a 0758 dec.-i önellenőrzését is, ahol szintén kötelezetts. növekedés lesz, akkor kétszer fog szerepelni ugyanaz. /mert nyilván a 0758-ról is könyveli a kötel. növekedést./ Ráadásul a 19-es nyomtatványról lefelejtették a vállalkozói járulékra vonatkozó rublikát. Azt csak a 0758-ban tudnám önellenőrzni!

Valahonnan rémlik, hogy az egyszer már választott elszámolási módot nem lehet megváltoztatni később önell. keretében. Ide írtakra is vonatkozik vajon?

Nagyon érdekes az eset, de most fáradt vagyok, és nem vagyok biztos a dolgomban.

Kérlek segítsetek!

Előre is köszönettel: furio 

 

 

furio
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ev. 0753 önell. esetén lehet elszám. mód változás?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szer. feb. 20, 2008 5:18 am

Szia! Ha megváltoztatod vállalkozói kivétre a 0758-as önellenőrzésekor jelenik meg kötelezettség növekedésként, a 0753-19-en nem. Egyébként nem adózási módot változtatsz, ha jól értelek csak a vállalkozói kivétet veszed ki , de ugyanúgy vállalkozói jövedelem szerinti adózási mód marad, akkor is ha mindent kiveszel.

A számításnál a 17-es lapot is figyelembe kell venni és így érdemes eldonteni, hogy kivét legyen-e vagy eredmény utáni szja +EHO.

Amennyiben a könyvelés szinkronban van a módosítással, akkor nincs akadálya az önellenőrzéseknek.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég