Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mi a különadó alapja?

Egyéni vállalkozók

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: pedi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Kiskereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozónál mi a különadó alapja? Hogyan kell kiszámolni? Előre is köszönöm a válaszokat. üdv. Pedi

pedi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: Túriandi » hétf. feb. 11, 2008 12:19 pm

Szia!

Először is el kell különíteni a magánszemély és vállalkozó különadó alapját. Magánszemélynél, ha a jövedelem meghaladja a nyugdíjjárulék fizetési határt, az a fölötti jövedelem lesz a különadó alapja.

A vállalkozónál, ha nincs támogatása az alábbi módon számolod ki:

Tárgyévi befolyt összes bevétel - tárgyévben eladásra beszerzett áruk értéke (ELÁBÉ). Ha ez negatív, vagyis az  árukészlete nagyon magas volt decemberben, akkor nem kell különadót fizetni. Ha pozitív, akkor ennek a 4%-a. Az APEH honlapon feltötés előtt (dec 15 körül) jelent meg egy elég jó útmutatás a különadó és a jövedelem nyereség minimum számításának módjáról Ajánlom, hogy nézd át azt is:

http://www.apeh.hu/adoinfo/inf2007/k02.html?query=k%C3%BCl%C3%B6nad%C3%B3

valamint

http://www.apeh.hu/regiok/eszakalfold/aktualis/kulon_minimum.html?query=k%C3%BCl%C3%B6nad%C3%B3

 

Túriandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. feb. 11, 2008 12:19 pm

Szia! A különadó alapja, nagyon leegyszerűsítve a 15/1-es tábla 396. sor C oszlopának összege, ha itt nincs adat, nem kell fizetni különadót. Amennyiben évközben volt jövedelem, miután meg kellett fizetni a 16% Szja-t akkor különadó előleget is kellett fizetni negyedévente.

A 7-e táblán kell levezetni a 212. sor a oszlopába kerül az alap a d oszlopba pedig a 4%-al számított érték.

Azután meg kell nézni, negyedévi kötelezettségeket és  a b oszlopba írni.

a 219-es sor c oszlopba a befizetett összeg

A  221-es sor d oszlopa mutatja fizetendő vagy visszaigényelhető a különadó összege. 

Mária 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: gcsedina » kedd feb. 12, 2008 1:08 pm

Biztos, hogy a 396 sor C oszlopa a különadó alap? Szerintem a bevétel növelő és csökkentő tételek nem módosíthatják a különadó alapot.

Különadó alap: 371c-395c.

üdv:edina

gcsedina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: pedi » kedd feb. 12, 2008 9:11 pm

Szia Edina!

Már teljesen össze vagyok zavarodva. Szerintem a 396 sor c oszlopa=371c-395c-vel. Egy szakember pedig azt mondta, hogy az árbevételből le kell vonni az árubeszerzésre fordított összeget (a költségeket nem lehet levonni!) és ez lesz a különadó alapja. Akárhoz nézem, ezt leírva nem találom. Tényleg így van?! Üdv. mária

pedi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: béci » kedd feb. 12, 2008 9:26 pm

szia pedi

A bevétel-ELÁBÉ az a hasonlitási alap, ami a jöv. min alap összehasonlitásához kell.

A kölön adó alap az eremény, melyet nem modósitunk se növelő, se csökkentő tételel. 371sor- 395 sor.

Ez nem biztos, hogy a 396 sor.

    Béci

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd feb. 12, 2008 9:28 pm

Szia Mária! A bevételből levont árubeszerzés után maradó összeg nem a különadó, hanem a minimumadó számításának alapja a 17.táblán. A különadó alapját jól írtad. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi a különadó alapja?

HozzászólásSzerző: ildibf » hétf. márc. 17, 2008 9:57 am

Sziasztok,

bocsi, hogy itt is írok (kérdésemet feltettem a mai nappal), az a problémám, hogy én a különadó alapba a 371C-395 c-t írtam, és az APEH a felszólított javításra,szerinte a 396.sor C a különadó alapja,ezt kell írnia 212 a-ba.

Én a 383.sorban szerepeltettem adatot =helyi iparűzési adó 100 %-a,és ezzel az összeggel nem egyezik meg  371-394 egyenlege a 396.sorral.

Én bizonygattam, hogy én értelmezem jól a tv-t ( Különadónál: adóalap a vállalkozói jövedelemadózás esetén a kapott támogatás nélkül számított bevételek összegéből a vállalkozói költségeket meghaladó rész), de szerinte mindenképpen hibaüzenet jön, ha valaki nem a 396.sort írja be a 212-be. Végül azt mondta, miatta fizethetek a magasabb összeg után is, de erről írjak levelet.

Mit szóltok hozzá?

Ildi

ildibf
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég