Adófórum

Adózási és számviteli információk

céges autó-saját autó

Egyéni vállalkozók

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: bongyorka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A következő kérdést intézték hozzám, én pedig hozzátok, hogy más véleményét is kikérjem:

egy egyéni vállalkozó szeretne teherautót vásárolni a vállalkozásába, mely egyébként valóban teherautó, de 5 személy szállítható benne.
A saját nevén nincsen más autó, eddig is a szülei gépkocsiját használta, bár az a szülei nevén is van.
Nem élnek egy háztartásban.

Elfogadják szerintetek, hogy az öt személyest nem saját célra is használja, és elfogadják, hogy a szülők kocsiját használják erre a célra?

A teherautónál szabályosan útnyilvántartást, menetlevelet fog vezetni.
bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. feb. 10, 2008 10:40 am

A teherautóról ( VTSZ szerint is teherautónak kell lenni-e, nemcsak forgalmi szerint!) menetlevelet kell vezetni. Ha a menetlevél alapján megállapítható (s a tevékenységéhez is szükséges egyébként a teherautó), hogy kizárólag a bevételszerző tevékenységével kapcsolatban üzemelt, akkor lehet kizárólag üzleti célú tárgyieszköz. - szerintem. Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: tomayeredit » vas. feb. 10, 2008 10:51 am

Szia Bongyorka!

Én megnéztem, hogy az szja tv. szerint mi a személygépjármű. Innen indultam ki, hohy mi nem az. Pl megengedett legnagyobb össztömeg legyen több, mint 2500 kg, az már majdnem tehergépjármű. Ilyenekre kell még figyelni, hogy pl a raktér el legyen választva az utastértől, stb, stb. Elég sok iránymutatás van erről, érdemes utána nézni, nekem segített. A konkrét gépjármű adatait kell összenézni az előírásokkal.

Üdv

Edit 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: bongyorka » vas. feb. 10, 2008 11:04 am

Itt konkrétan nem arról van szó, hogy mi a teherató és mi nem, amit vásárolni akar, az teherautónak minősül, még PM állásfoglalása is van erről....minden előírásnak megfelel.

Itt azzal lehet a gond, hogy mivel más gépkocsi nincs a tulajdonában, elhiszik-e neki azt, hogy a szülők kocsiját használta magán célra, vagy eleve azt mondják, hogy édes fiam: a kocsit azért vetted és azért is öt szeméyes, hgoy a családodat furikázd benne.

Persze mondhatnám én, hogy bizonyítsák be.De csak azért kérte a véleményemet, mivel itt már mindent abból kiindulva néznek, hogy mi az életszerű.

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. feb. 10, 2008 11:25 am

Most is azt tudom mondani, hogy ha a menetlevek szerinti (ami kizárólag üzleti célú megtett út) utat és a km óra állását összevetik, akkor egy ellenőrzésnél sem állíthatják a cél ellenkezőjét.Üd.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: bongyorka » vas. feb. 10, 2008 11:33 am

Akkor már pontosítanék itt, és kérném a véleményeteket:

A gépkocsi Vtsz szám alapján személygépkocsinak minősül, de ez az áfánál játszik szerepet, tehát áfa szempontjából személygépkocsi, vagyis áfát nem lehet visszaigényelni utána.

Viszont a megengedett együttes tömege 2540 kg!!!

Viszont 5 személy szállítására alkalmas.

Az első üléssor mögött van még egy üléssor, s a mögött van a rács.

Tehát számomra itt a kulcsmondat az, hogy 2500 kf-ot nem haladhatja meg a megengedett együttes tömeg, akkor személygépkocsi.

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: sz.judit » vas. feb. 10, 2008 11:42 am

Szia. Hasonló esetben én megkértem a VPOP állásfoglalálás (fénykép, forgalmi másolat). A szállítható személyek számára hivatkozva személygépkocsinak minősítették, annak ellenére, hogy a forgalmiban tehergépkocsiként szerepel. A gépkocsi és az üzemanyag áfájának visszaigénylésére ebben az esetben nincs lehetőség

Menetlevél vezetéssel le tudod fedni a kilométeróra szerinti útvonalat. Más kérdés, hogy magánszemélyként esetleg gyalog jár. 

 

45. Személygépkocsi: négy, illetve három gumiabroncskerékkel felszerelt olyan gépjármű, amely a vezetővel együtt legfeljebb nyolc felnőtt személy szállítására alkalmas, azzal, hogy ide tartozik a benzinüzemű, a dízelüzemű, az elektromos üzemű, a gázüzemű személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó. Személygépkocsinak minősül továbbá az a vegyes használatú, 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű, olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor.

Üdv. Judit

sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. feb. 10, 2008 11:45 am

Az az autó akkor költségelszámolás szempontjából személyautó (SZJA tv. 11.melléklet vonatkozásában), viszont nem kell utánna cégautó adót fizetni, ha az együttes tömege a 2.500 kg-ot meghaladja ......  SZJA tv.. .., mert a cégautó adó szempontjából az nem olyan személyautó.

2000/37. Adózási kérdés  a személygépkocsi fogalmának értelmezése
(Szja tv. 3. § 45. pont)
A Szja tv. 3. § 45. pontjának első mondata a különféle üzemeltetésű, csak személyszállításra alkalmas gépjármű fogalmát írja le, következésképpen főszabályként a teherautókat nem sorolja ide. Mégis azonban a második mondat a vegyes rendeltetésű, de legfeljebb 2500 kg együttes tömegű gépjárművek közül a személygépkocsik közé sorolja azokat is, amelyek kettőnél több személy szállítására alkalmasak (akkor is, ha az üléseket véglegesen kiszerelték).
Összegezve: a 2500 kg-ot meghaladó együttes tömegű vegyes rendeltetésű gépjárművek tehát nem minősülnek személygépkocsinak.
(PM Jövedelemadók Főosztálya 11.219/1999. APEH Adónemek Főosztálya 1222753442/2000.; AEÉ 2000/5.)
  
De a vállalkozásodban mikor az Écs-t nézed, valamint az üzemeltetési, stb. dolgok elszámolhatóságát, elszámolását - akkor bizony ez a beszerzés szerint, ha a VTSZ száma személyautó, akkor ez bizony személyautó, csak nem cégautó adós.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: bongyorka » vas. feb. 10, 2008 11:48 am

A VPOP-t megkérdezte, az általad bemásolt jogszabályt is ismerjük.

A VPOP szerinti állásfoglalás csak arra elegendő, hogy áfa szempontjából minek minősül.

DE ennek a megengedett együttes tömege: 2540KG!

És ha ez igy van, akkor eleve nem lehet szerintem személygépkocsi, megjegyzem szja szempontjából.

Tehát szerintem itt külön kell választani az áfa és az szja tv. szerinti nézetet.

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

céges autó-saját autó

HozzászólásSzerző: bongyorka » vas. feb. 10, 2008 12:11 pm

A vállalkozó pontosan az általad irt PM rendeletre hivatkozott, csak én nem találtam meg.

Kérdésem, ezt egy az egyben másoltad ide? Mert ezt akkor már nyomtatom is ki.

Én nem tudom, ha ezt olvasom, amit küldtél, akkor megint csak azt tudom mondani, hogy tehergépkocsi:

"A 2500kg-ot meghaladó együttes tömegű vegyes rendeltetésű gépjárművek tehát nem minősülnek személygépkocsinak:"

 

És itt nem írja, hogy ne lehetne écs-t elszámolni utánuk, vagy, hogy csak cégautó adó szempontjából minősül tehergépkocsinak.

Mert mivel áfa szempontjából nem tehergépkocsi, ezért nyilvánvalóan, hogy bruttó besz. ár után számolom el az écs-jét, tehát áfát nem igényelhet vissza és amikor karbantartja, felújítja stb. akkor szintén áfásan megy a ktg-ek közé és áfát nem igényelek vissza utána. Szerintem.

Szerinted helyes-e?

Az üzemeltetés költségeit, pld. karbantartás javítás elszámolja számlák alapján, áfa nélkül természetesen, valamint elszámolja a súlyadót, gépjármű adót stb. A gépkocsi a vállalkozás nevére kerül, mivel egyéni cég az illető,e zért az ec. nevére.

Az üzemanyag felhasználás az apeh általi normák szerint lesz, vezet útnyilvántartást, menetlevelet és a korrekciós tényezőket figyelembe veszi / 35%,25% norma szerinti, téli üzemeltetés/

Mi a véleményed?

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 108 vendég