Adófórum

Adózási és számviteli információk

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

Egyéni vállalkozók

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. feb. 03, 2008 9:56 am

>>>>>>(8) A vállalkozói adóalap

a) az (1)-(7) bekezdés szerint megállapított jövedelem, azzal, hogy

b) ha az (1)-(5) bekezdés rendelkezései szerint megállapított bevételnek a 4. és 11. számú melléklet szerint elszámolt költséget nem haladja meg, vagy a meghaladó része nem éri el az adóévben a jövedelem-(nyereség-)minimumot, az egyéni vállalkozó választása szerint

ba) adóbevallásában az adózás rendjéről szóló törvény 91/A. §-ának (1) bekezdése szerinti nyilatkozatot tesz, vagy

bb) a (23) bekezdésben foglaltak alkalmazásával a jövedelem-(nyereség-)minimumot tekinti vállalkozói adóalapnak.

49/B. § (1) A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó az e tevékenységéből származó vállalkozói bevételét a 4. és a 10. számú melléklet rendelkezései szerint, a vállalkozói jövedelmét a vállalkozói bevételből - legfeljebb annak mértékéig, figyelembe véve a (2)-(7) bekezdés rendelkezéseit is - a vállalkozói költség levonásával határozza meg. Vállalkozói költségként a vállalkozói kivét és a vállalkozói bevétel elérése érdekében felmerült kiadás a 4. és 11. számú melléklet rendelkezései szerint számolható el..........<<<

Idézet az szja törvényből. Igaz, hogy  az általatok idézett részt az alkotmánybíróság hatályon kívűl helyezte, és a mostani megfogalmazásban az 1-5 bekezdés az irányodó, csak azzal az érdekes kitétellel, hogy az 1 bekezdésben szerepel a 2-7 bekezdés is.

Tehát ha akarom vemhes ha akarom nem. Ezért hívtam fel az apeh-t ahol a válasz az volt, ha az előző évi veszteséget elszámolom az éves jövedelmemmel szemben a 2 %-ot akkor is meg kell fizetni.

Úgyhogy nekem több időm ezzel foglalkozni nincs, sőt vitázni sem, ha a 2 %-kal most többet fizetnek a vállalkozók esetlegesen jogtalanul, még mindig könnyebb ezt helyesbíteni, mint egy esetleges ellenőrzésnek kitenni  őket ( magamat)és magyarázkodni, (erről állapodtam meg velük.)

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. feb. 03, 2008 10:03 am

Sziasztok! Kivétel nélkül nálam is mindenki megfizeti, nem választjuk a 6.kódot. A kicsiknél ez elenyésző összeg, nem érdemes kockáztatni. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » vas. feb. 03, 2008 10:28 am

Köszönöm a válaszod! Ezt kértem, hogy írjátok le. ÉS tényleg elgondolkodtató....

Azonban, ha jobban elolvasom: "ha az (1)-(5) bekezdés rendelkezései szerint megállapított bevételnek" maghatározás szerepel , és nem jövedelem. Tehát szerintem az 1.bekezdésben hiába említi meg, hogy mi a jövedelem, ott nem arra utaltak. Hiszen akkor mi a fenének írták külön megfogalmazásban, ha ugyanaz lenne?

Ha szerintetek az 1.bekezdés szerinti bevétel tartalmazza a 2-7bekezdést is, akkor ugyan az lenne a (8) bek. a) és a b) szerinti jövedelem meghatározás. Akkor ugyanott lennénk mint az alkotmánybírósági határozat előtt.....

Valakinek adtak írásos választ az Apehnál? Mert az,hogy telefonon azt mondják, hogy "hát nem is tudom, fizesse meg...., meg lehet......" és hasonló megnyilvánulások azért nem mérvadók.

Ha van valakinek válasza, légyszi tegye fel ide!

És még egyszer, nem akarok megsérteni senkit sem! Sajnos nem mi tehetünk arról, hogy olyan törvényeket alkottak, hogy ha akarom, így olvasom, ha akarom úgy, de az a jó, ha a vállalkozó jár rosszul.... És a nyomtatvány hibákról meg ne is beszéljünk! A fórum éppen arra van, hogy érveket és ellenérveket sorakoztassunk fel. Köszönök minden hozzászólást!

 

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: béci » vas. feb. 03, 2008 12:23 pm

Szia Tünde!

Úgy látszik, hogy csak ketten képviseljük azt az áláspontot, hogy a 49/b § (8) bekezdése (a), az 1-7 bekezdés szerin megállapitott jövedelem (ez modósitott vállalkozói jövedelem) más mint a (b) (1)-(5) bekezdés szerint megállapitott jövedelem (köznapi meghatározással-a bevallásban a segégtáblában is igy szerepel-hasonlitási alap)nagyságát hasonlitom a jövedelem-(nyereség) minimumhoz. és ez alapján döntök, hogy az (a) bekezdés után kell megfizetni az adót, vagy a jövedelem-minimum alap  után.

Ha valaki mégis ugy dönt, hogy inkább megfizeti azt ami nem jár,csak ne piszkájanak joga van.Én csak a saját álláspontomat képviselem.

Továbbra is szivesen segitek, ha valaki igényli, és konkrét számokat ad meg.

Béci

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: staus » hétf. feb. 04, 2008 6:02 pm

Sziasztok!

Magántaxis vagyok, idáig magamnak könyveltem. Most valószínű feladom. Idáig minden évben az összes jövedelmem sz.jöv. kivétben számoltam el, vállalkozói nyereségem nem volt. Megtehetem ezt az idén is? Ha igen, milyen kódot kell választani? Egyeltalán jó helyen kérdezek? SOS!

Üdv. Gyuri 

staus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: béci » hétf. feb. 04, 2008 8:16 pm

Ennél jobb helyen nem kérdezhetél volna!

Ha minden eredményedet vállalkozói kivétként számolod el akkor a bevétel* 2%-*50% után 16%-ot be kell fizetni.mást viszont nem kell(különadó, EHO 14%) Ha a kivét után amúgy is megfizeted a TB járulékokat akkor ez a legjobb megoldás. Ha a 15-ös és 17 lapokhoz megadod az adatokat segitek a kitöltésbe.

        Béci

 

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: adotanacs » hétf. feb. 04, 2008 8:24 pm

Szia! Ha nincs főállásu munkahelyed nem lenne jobb az átalányadózás? Nekem minden taxis ebben az adózási formában müködik. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: staus » hétf. feb. 04, 2008 8:25 pm

Helló Béci!

Előre is kösz a segítséget, holnap estére összeszedem az adatokat.

Gyuri 

staus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: nmrozika » kedd feb. 05, 2008 2:37 am

Egy tájékoztatón elmondák, hogy nem minimum adót/adóalapot várnak el, hanem minimum NYERESÉGET. Rákérdeztek az előadónál, hogy mi van a veszteség elszámolással....nagybetükkel írtam fel; NEM KELL minimum jövedelem után fizetni, ha a veszteség nélküli jövedelem több, mint a minimum jöv.( Sajnos ez nem az az írásbeli állásfogalalás...)

Egymás mellé tettem a 2007. évi és 2008. évi (07.07.01.-től hatályos) tv 49/B § (8) bekezdését. Ahogy én értelmezem (nem vagyok okosabb mint egy 5.-es!!!!):

2007-es szerint  az adót az (1)-(7) szerint megállapított vállalkozó adóalap után kell megfizetni DE LEGALÁBB a min.jöv után.

2008-as szerint az adót szintén az (1)-(7) szerint megállapított vállalkozói adóalap után AZZAL, HOGY ...... az (1)-(5) szerinti bevétel több legyen mint a költséget és a különbség nagyobb legyen mint a min. jöv. Ha a bevétel nem haladja meg a ktsget vagy kevesebb mint a ktsg akkor a min. jöv után fizetsz, vagy nyilatkozol.

Amikor a tv azt írja, hogy az (1)-(7) bekezdés szerint állapítod meg, akkor vállalkozói JÖVEDELMET állapítasz meg. Az (1) bekezdés azt írja: vállalkozói JÖVEDELMÉT a bevételből - legfeljebb annak mértékéig figyelembe véve a (2) - (7) bekezdéseket, a 4. és 11. szerinti vállalkozói költségek levonásával határozza meg. (Ez a vállalkozói adóalap, sőt a módosított vállalkozói adóalap.)

Amikor a tv. azt írja, hogy az (1)-(5) bekezdés szerint állapítod meg, akkor  a BEVÉTELT állapítasz meg. Az (1) bekezdés azt írja: vállalkozói bevétel a 4. és 10. sz. melléklet szerint. (A bevételt csökkentő tételeket nem lehet figyelembe venni, mert azokat a (6) és (7) bekezdés tartalmazza.)

Meg kell nézni, hogy a BEVÉTEL 4. és 11. melléklet szerinti ktsget eléri-e.(hasonlítási alap) Ha nem, akkor nyilatkozat vagy minimumadó. Ha több mint a ktsg, akkor még tovább kell vizsgálni, hogy a ktsget maghaladó rész több-e mint a min jöv alap. Ha kevesebb, akkor nyilatkozat vagy min. adó. Ha több, akkor lehet/kell a JÖVEDELEM után (ami a veszteség elszámolás miatt lehet nulla) fizetni az adót.

A fentiek szerint én is úgy értelmeztem, hogy a veszteséggel leírt jöv. esetén a tényleges adóalap (nulla) után adózok (hasonlítási alapom természetesen több mint a jöv. min.). Ami viszont mégis csak a dilemmám:

A 13-as lapon a 4-es kódra kattintva azt írja ki: a 49/B § (1)-(5) bekezdése szerinti BEVÉTELEM  eléri a jövedelem minimumot, nem a jövedelem minimum szerint adózok. A figyelmeztető sárga háromszög meg azt írja: ha a JÖVEDELME (mit ért alatta????) meghaladja a nyereség-minimumot válassza a 4-es kódot.

A jövedelmem (1)-(7) alapján, ami a veszteséggel nulla nem választhatnám a 4-es kódot, a jöv min szerint kéne adózni, de a bevételemmel, ami több mint a jöv min. nem a jöv.min. szerint adózok. Tudom, hogy a sárga nem hiba, de nagyon zavaró, hogy ott meg jövedelmet emleget, nem hasonlítási alapot, vagy valamelyik sorra való hívatkozást..

A kitöltési útmutató szerint egyértelmű volt, hogy a leírt veszteségnél lehet 4-es kód és nulla adóalap, de a tv.-t így megrágva azért vannak kis kérdőjelek. Tudom, hogy semmi újat nem írtam, de jó volt mégegyszer végiggondolni.

Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: staus » kedd feb. 05, 2008 6:38 pm

 Szevasz Béci!

Adataim:

07.01.01-07.08.07: m.viszony heti 36 órát elérő mellett

07.08.08-07.12.31: főfoglalkozású egyéni váll.

0753-15-1 lap: 

371.  594920 

383.     4000 

385.     4000

386.  590920 

387.  203984

392.    79155 

394.  307781

395.  592420

397.     1500 

396-99.      0 

 Bevét jún.30-ig: 169060

Idáig jutottam önerőből. Még egyszer előre is kösz!

 Gyuri

 

 

staus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég