Adófórum

Adózási és számviteli információk

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

Egyéni vállalkozók

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Napok óta olvasom az itteni véleményeket, és teljesen elbizonytalanítottak. De aztán újra, és újra elolvastam az szja tv.-t, az 53-as és a 0771-es kitöltési útmutatóját.

Én arra jutottam mint Béci. Tehát kicsit leegyszerűsítve: az egyéni vállalkozó a 15-ös lapon levezetett módosított adóalap után fizeti meg az adót, ha a hasonlítási alapja (amiben nincs bent a csökkentő tényezők, és az előző évi veszteség) több, mint az elvárt jövedelem. Tehát ha kiszámolom a hasonlítási alapot, és az a több, akkor a tényleges, előző évi veszteséggel akár nullára csökkentett adóalap lesz az alapom. Ilyenkor nincs szja, eho, csak különadó.

Ha a hasonlítási alap a kevesebb, akkor választhatok, hogy nem fizetem meg az elvártat, és nyilatkozom, vagy a két módszer közül valamelyiket alkalmazva, a kedvezőbb jövedelem-minimum után megfizetem az adót.

Az nincs leírva sehol se, hogy mindenképpen kell fizetni adót, vagy nyilatkozz... Nekem lesz olyanom is, hogy a jövedelem minimum nulla lesz, mivel több árut vett, mint amennyi a tavalyi bevétele volt...

Csak egy feltétel van, hogy akkor fizethetek a tényleges után, ha a hasonlítási alap több mint az elvárt jöv. Az, hogy a kitöltésinél írja, hogy a módosított adóalapnál vizsgálja meg, hogy fizethet-e az után, pontosan arra vontakozik, hogy nézzük meg, mi a több....

Nem akarok senkit se megbántani, hanem arra szeretnélek kérni benneteket, hogy idézzétek ide a tv-t, vagy a kitöltésit, és magyarázzátok meg nekem, miből vezettétek le az ellenkezőjét. Lehet, hogy mi olvassuk rosszul a szöveget, győzzetek meg légyszi.

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: markne » pén. feb. 01, 2008 12:31 pm

Tünde!

Veletek értek egyet. Nagyon érthetően, logikusan vezetted le.

Üdv: Rózsa

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » pén. feb. 01, 2008 1:40 pm

Köszönöm a választ. De nagyon szépen kérem a többieket, hogy akik az ellenkező véleményen vannak, vezessék le nekem akár a törvény szövegéből, akár a kitöltési útmutatóból, hogy miért!?

Nem merek lezárni egyetlen ilyen témájú bevallást sem... Miért fizessen adót, ha nem kell.... nem arról szól a tv. És miért nyilatkozzon? Ha meg tényleg az én álláspontom nem jó, akkor nem szeretném, ha amiatt büntetnék meg.

Légyszi szakértők! Írátok le, hogy miből jött a véleményetek, és ne csak azt, hogy ha elszámolom a veszteséget, akkor meg kell fizetni az elvárt utáni adót.

Szerintem ez nem csak az én problémám, és jó lenne, ha a törvény szövegét közösen értelmezni tudnánk. Nagyon kíváncsi vagyok a végeredményre..... minden lehetséges! Nekem csak a bajom, hogy senkitől nem kaptam a miértre választ.

Szóval mégegyszer: írjatok légyszi, hogy okulhassunk.

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » pén. feb. 01, 2008 3:12 pm

 A 2007-es Hvg-ben lévőt hatályon kívül helyezték! Helyette jött amit idézek július 1-től. Lehet, hogy itt van a gond? Az eredeti §-ban tényleg úgy szerepelt, de azt az alkotmány bíróság törölte. Ez az új szöveg pedig a hasonlítási alaphoz viszonyít.

Szja tv. 49/B (8) A vállalkozói adóalap
a) az (1)-(7) bekezdés szerint megállapított jövedelem (tehát a bevétel||növelő tényezők-csökkentő tényezők-ktg-ek-előző évi veszteség) azzal, hogy
b) ha az (1)-(5)bekezdés rendelkezései szerint megállapított bevételnek a 4. és 11.sz. melléklet szerint elszámolt költséget meghaladó része nem éri el az adóévben a jövedelem (nyereség) minimumot (tehát ha a hasonlítási alapom nem éri el a jöv.minimumot AKKOR!), az egyéni vállalkozó választási szerint
ba)az adóbevallásában az adózás rendjéről szóló t. 91/A §-ának 1 bekezdése szerint nyilatkozatot tesz, vagy
bb) a 23.bekezdésben foglaltak alkalmazásával a jövedelem minimumot tekinti vállalkozói adóalapnak.
Tehát szerintem, ha a hasonlítási alap több mint a jöv.min. akkor az a)bekezdés szerinti adóalap az adóalapom...
Idézet a kitöltési útmutatóból: Elôször meg kell határozni a 0753-15-01-es lap sorainál leírtak
alapján a módosított vállalkozói adóalapot (25 „c”), majd ki kell
számítani az ún. hasonlítási alapot [25 „c” = (371 „c” || 375 „c”) -
395 „c”]. Ezután el kell végezni a jövedelem-(nyereség)-minimum
levezetését [25 „d” = 371 „b” vagy 371 „c”30 - (391 „b”-bôl, a 447.
sorban feltüntetett, eladásra beszerzett áru értéke)-(395. „c”-bôl, a
448. sorban feltüntetett, az eladott közvetített szolgáltatás értéke)].
Ha elvégezte a számításokat, azaz kitöltötte a Segédtáblát, akkor
hasonlítsa össze a 25. sor „c” és 25. sor „d” oszlopának összegeit,
azaz nézze meg, hogy a hasonlítási alap eléri-e a jövedelem-(nyereség)-
minimum összegét.
Ha a 25. sor „c” összege nagyobb, mint a 25. sor „d”, akkor
a 401. sor „c” szerinti módosított vállalkozói adóalap után kell a vállalkozói
személyi jövedelemadót megfizetnie.
Ebből én nem olvasom ki azt amit írtok, még mindig nem értem.

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: ludwigagnes » pén. feb. 01, 2008 10:20 pm

Kedves Tünde!

Én úgy értelmezem,hogy ezt az adót mindenképpen meg kell fizetni,kivéve ha kezdő vállalkozóról van szó. Ennél az adónál azt kell eldönteni, hogy melyik nagyobb, az adózás elötti eredmény (vállalkozói adóalap) vagy a bevétel- amit csökkenteni lehet a beszerzett áru értékével és a közvetitett szolgáltatások értékével-2%-a. A kettő közül a nagyobb után kell megfizetni az elvárt adót.Ha a vállalkozás úgy dönt, hogy mégis a kisebb után fizet,akkor nyilatkozatot is ki kell tölteni.

Ha a vállalkozásod veszteséges lett, akkor mindenképpen a bevétel 2% lesz az adó alapja.

üdv.:Ági

 

 

ludwigagnes
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: Rya » szomb. feb. 02, 2008 2:32 am

Kedves Tünde!

Sokat kinlódtam magam is ezen. Előszőr a segédtáblákat kellene tudnom értelmezni, de nálam is veszteséges félév miatt értelmezhetetlen a hasonlítási alap. Nem akartam elhinni, hogy ha a 49/B § (1)-(5) bek. bevételeiből levonva a 11. melléklet szerint számolt költségeket, és az eredmény nagyobb az elvárt.jövedelemnél, akkor a 4-es kódot használhatom, pedig nálam a veszteség leírásával a 401-es =0, azaz nem kell foglalkoznom a 402-essel, mert a 0*16% ugyis 0-a lesz, tehát nem kell adót fizetnem.

Az utolso mondataidat kellene értelmezni. "Ha a 25. sor „c” összege nagyobb, mint a 25. sor „d”, akkor a 401. sor „c” szerinti módosított vállalkozói adóalap után kell a vállalkozói személyi jövedelemadót megfizetnie. A 25-ös "d" értékét mindkét táblánál a módositott vállalkozói jövedelemből vezették le. Az I. félévet az arányosításnál  a 401-el szoroztuk, a megosztásnál pedig kiszámoltatták velünk a 401-es felét és ahhoz adtuk a már kiszámolt II. félévi jövedelem minimumot. Bár, nem értem, hogy 401. sor "c" szerint módosított alap, igazából mit jelent. Már kinomban egyszerű számokkal csináltam ilyen-olyan táblázatot, hogy mit tudok róla leolvasni, egyáltalán hogy kell kitölteni. Mindezek ellenére még arra hajlok, ha magasabb a 402-es a 401-nél fizetni kellene. Megpróbálom ide tenni számolási próbálkozásaimat, ha szét megy majd letörlöm.  Talán, valaki megmagyarázza, hol rontom el, ill. mit kell még tudni hozzá.

                        2007. évi elvárt jövedelem számítás
.I 
      
       
       
      
     
 
   
   
  
   
   
  
         
   
    
  
   
   
 .               
 
 
 
 
 
 
.
.

 

 

Megpróbálom kijavítva feltenni:

 

sorsz.évesI. félévII.félév I.Tábla  arányosítás             (401)= 0     (401)= 20

 

371

2000

1600

400

 1. bevét + bev.növelő

2020

2020

 

375

20

10

10

 2. eladásra beszerz.áru  -

500

500

 

ö.bev.20201610410 4. jöv.min.alapja

1520

1520

 

385

80

40

40

 5. jöv.min. (alap*2%)                30            30

 

38619401570370 6. II,f.év (jöv.min*50%)                  15            15

 

 

 

 

 

 7. I.f.év (401 *50%)

0

20

 

391

800

600

200

 8. éves számít.jöv.min (402-re)                 15            35

 

(elab)

500

500

0

 

394

1120

420

700

 II. Tábla megosztással              (401)=0      (401)=20

 

39519201020900 13.jöv.min.(alap*2%=(5)                  30            30

 

 

 

 

 

 14.  I.félév bev

1610

         1610

 

396

20550-530   

 

 

398

20

20

0

 15. I.f.év elad.besz.áruk

500

           500

 

401/I0530-530 17.I.f.év jöv.min.alapja

1110

Rya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: markne » szomb. feb. 02, 2008 6:05 am

Szia!

A kitöltési utasítás szerint (72. old.) módosított adóalap a 399 sor mínusz a 400. sor összege, vagy 0.

Ha csak ezt kellene hasonlítani a bármelyik módszerrel számított minimum jövedelemhez, akkor nem kellene a hasonlítási alap. Egyébként pedig az első félévnek a kiszámított  módosított vállalkozói adóalapja és a hasonlítási alapja teljesen mindegy, hogy milyen viszonyban van az első félévre kimutatott minimumjövedelemmel, a jogszabály július 1-én lépett hatályba, az dönt el mindent, hogy a második félévre számított (24. sor) adatok mit mutatnak. ha 24 c magasabb, mint a 24 d. amit a 21 sorból vezettünk át, akkor a 22 sor kódja 1, ekkor lehet elindulni a módosított vállalkozói adóalapból. De nem látom be, hogy ha még marad adóalap, miért ne lehetne azt felhasználni az áthozott veszteség csökkentésére. Annak ellenére írom ezt, hogy nekem ilyen problémám pillanatnyilag nincs. de ne úgy értsétek, hogy a kibicnek semmi sem drága, de az én logikám így működik.

Talán a következő években egyértelműbbé teszik.

Üdv: Rózsa

 

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: béci » szomb. feb. 02, 2008 11:25 pm

Sziasztok!

Elöször is köszönöm Tündének, hogy utána nézet és a fórumon vissza jelezte , hogy egyetért velem, hogy 3 adóalapot kell figyelembe venni.

Rya-nak

Érzed már.

Pontositanám a segéd tábládat, amit nem kell az I. táblához (arányositáshoz kitölteni, de nem árt!

 

I.Segédtábla (arány) veszteség elszámolás nélkül
sorsz.    .időszm.váll.al..               hasonli.al Jöv. minim- napok
    a.)alap  b.)alap c.)d.)e.) 
23.I.félév10 5010  181 
24.II.félév10 5015  184 
25.összes.20 10025  365 

I.Segédtábla (arány) veszteség elszámolással
sorsz.    .időszm.váll.al..               hasonli.al Jöv. minim- napok
    a.)alap  b.)alap c.)d.)e.) 
23.I.félév 0500181 
24.II.félév 05015184 
25.összes. 010015365 

Mindkét esetbe a hasonlitási alap > jöv. min alapnál. Ezért 13. oldalon a 311. sor 4.-es kód és a 401.sorral számolunk tovább adót,

ami vagy 20. vagy ha az elöző évi veszteségeket elszámoljuk akkor 0.

A II. megosztás) táblánál  nem érdemes számolni, mert a II. féléved veszteséges és ott biztos , hogy a II. félévi jöv. minimum nagyobb.

ezt a 22. -es sor automatikussan jelzi. Ebbe az esetbe a 13.oldal 311.sorába 5.-ös kodót kell irni.

Béci

 

 

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: béci » szomb. feb. 02, 2008 11:37 pm

ÁgiI

Véleményem szerint, nem veted figyelembe, hogy a kitöltési utmutatóba, és a segéd táblába is ott van a hasonlitási alap, ami nagyobb , mint a modósitott vállalkozói alap(azaz a 401. sor)Az hogy miután adózunk a hasonlitási alapot kell összehasonlitani a jöv.min.alappal, ami egyetlen sorba sem szerepel, hanem több sor adataiból kell meghatározni.

371+375-395=hasonlitási alap.

Béci

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

E.v. jövedelem minimum - hasonlítási alap probléma

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » vas. feb. 03, 2008 8:31 am

Sziasztok!

Köszönöm a véleményeket! Még nem zárnám le a témát. Igazából hiányolom azt, ami a kérésem volt.

Tehát hogy valami idézet alapján magyarázzák meg az ellenvéleményt. Mindenhol (más fórumokon is) most már a többség az én véleményemen van. De az ellenvéleményt szeretnénk meghallgatni, mi már eléggé kifejtettük, hogy miből mit olvastunk ki. A többiek csak azt, hogy szerintük mindenképpen kell fizetni adót, de azt, hogy ezt miből értelmezi, azt még senki sem írta le (vagy én nem olvastam).

A két ellentétes vélemény szeritem (mint ahogy már korábban írtam), abból adódik, hogy sokan a 2007-es évre szóló Hvg szövegét nézik. Ott a tv-be (86.old.) ez szerepel:

A vállalkozói adóalap:

a) az 1-7 bekezdés szerint megállapított jövedelem, de legalább

b) az adóévben az eladásra beszerzett áruk beszerzési értékével csökkentett, az 1 bekezdésben említett vállalkozói bevétel 2 százaléka.

Ebből tényleg azt lehet levezetni, hogy ha az adóalapom (!) kevesebb mint az elvárt, akkor az elvárt után kell megfizetnem. De ezt az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte!

Helyette jött a fentebb írt törvény rész, ami már a hasonlítási alappal hasonlít össze! :-)

Hiszen ha az előző évben/években valamilyen oknál fogva veszeteséget termeltem, és most sikerül belőle kitermelnem valamennyit vagy mindet, akkor különadót mindenképpen fizetek, és nem büntethetnek azzal, hogy még plusz adót is fizettetnek. Hiszen az elvárásnak megfeleltem, az hogy az előző éveim milyenek voltak, azon már nem tudok változtatni!

Továbbra is várnám a véleményeket, hiszen én még továbbra is fenntartom, hogy lehet, hogy mi vagyunk rossz állásponton, és mindenkinek az az érdeke, hogy jól adjuk be a bevallásokat.

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron