Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kezdő vállakozás apró részletei...

Egyéni vállalkozók

Kezdő vállakozás apró részletei...

HozzászólásSzerző: spiler2 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Jelenleg főállású rendszerfejlesztőként dolgozok egy állami intézménynél. Szeretnék ez mellett mellékállásban vállakozói engedélyt kiváltani, de lenne még egy két kérdésem ezzel kapcsolatban.

A tevékenységek ezek lennének:

szoftverfejlesztés (Szeretnék kifejleszteni egy két szoftvert és ezeket sorozatban eladni),supportra, weblapkészítésre,gép összeszerelésre, alkatrész árusításra (nem boltot szeretnék nyitni), stb...


- A szoftvert amivel dolgozni fogok angliából 33%al olcsóbban be tudom szerezni az itthoni árnál, ez így is teljes mértékben leírható?

- Addig ameddig nincs egy forint bevételem sem kell -e valamit fizetnem (a könyvelőn kívűl) havi vagy éves szinten?

- milyen adózást érdemes választani ha az éves forgalom nem éri el az 500.000 - 1000.000 Ft-ot? 

- telefonszámla, benzinszámla,gázszámla,villanyszámla leírható még? Ha igen mekkora része?

(gondolom ezek csak akkor írhatók le ha van legálább annyi bevételem is... ???)

 

Köszönöm!

Spiler!

spiler2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kezdő vállakozás apró részletei...

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. jan. 02, 2008 11:20 pm

Ez egy kicsit több kettőnél, de megpróbálom:

A support-hoz nem tudok hozzászólni, de a várható tevékenységeidből úgy nézem lényegesen beszerzés igényes , tehát nem kifejezetten munkavégzés jellegű szolgáltatásokról van szó.

EVÁ-t és átalányadót az egyéni vállalkozásban nem választhatsz, elsőt mert pld. még nincs két éved, az átalányt azért mert van munkaviszonyod. Tehát egyéni vállalkozásban marad a tételes költségelszámolásos SZJA tv. szerinti adózás.

Ha már a költségelszámolásnál tartunk, akkor amiket felsoroltál: abból attól függ, hogy a székhely/telephely elkülönült-e a lakóhelyedtől. Ha nem, akkor a telefon (csak az ami üzleti, tételes kigyűjtéssel a részletezett tel.szla alapján, az áram,gáz, a tevékenységgel arányosan az adott költségre jellemző mértékegységek: nap, m2, m3, stb., az internet 50%-a.    A bevételek költségek elszámolására az SZJA tv. 10- 11.sz. melléklet, a vezetendő nyilvántartásokról az 5.sz. melléklet elég érthető tájékoztatást, eligazítást ad.  Gépkocsi használat esetén másképp számolhatóak el a költségek, ha un. cégautó (ekkor van céagautó adó,stb.- nem javaslom), vagy ha a saját autót használom. Ez utóbbi esetben nem benzin számlát számolok el, hanem APEH norma szerint útnyilvántartás alapján megtett km-t, vagy útnyilvántartás nélkül átlag havi 500 km-t APEH normával.

Mivel  UNIÓ-ból akarsz árut beszerezni, illetve kereskedést is akarsz végezni -, még ha nem is bolti kiskert - én javasolnám az ÁFA alanyiságot.

De megteheted, hogy alanyi ÁFA mentességgel indulsz (5 millió Ft bevételig, természetesen időarányosan számítva (az 5 miilió 365 napos vállalkozást feltételezve, ha évközben kezdel, akkor nyilván arányosan))  ebben az esetben semmi után nem igényelheted vissza az ÁFÁ-t, nem kell ÁFA analitikát vezetned, stb. - de UNIÓS beszerzéseid tekintetében nem járhatsz el alanyi adómentes minőségben, valamint nem járhatsz el az ÁFA tv. 11 és 12.§.szerinti termék értékesítése esetén sem, valamint termék importnál,stb.  Mivel már nincs az ÁFA visszaigénylési lehetőségnek olyan feltétele, hogy csak akkor lehet nettó módon visszaigényelni, ha van legalább 4 miliiós értékesítési adóalap - én az ÁFA alanyiságot választanám a helyedben.

Mivel van - vélhetően heti 36 órát elérő fogl.járó munkaviszonyod - és nem vagy nyugdíjas, ha nincs évközben válllakozói kivéted, (s nincs alkalmazottad, adóköteles személyi kifizetésed, adóztatandó természetbeni juttatásod,stb) , akkor év közben SZJA-t és járulékokat tekintve, csak negyedévente a n.évet követő hó 12-ig kell durván: bevétel-elszámolható ktsg különbözete után 16% Vállalkozói SZJA előleget és 4% különadót fizetni. Egyébként évközben a vállalkozói kivéted után kell (18% -36 %) SZJA előleget , 9,5% levonásos nyugd.járulékot 29% TB járulékot és 4% levonásos  természetbeni eü.bizt.járulékot fizetni, s ha ilyen van, akkor arról elektronikusan havonta bevallást adni (természetesen a járulékokat megbontásosan vallani és fizetni.)  De mire oda érsz, addigra találsz könyvelőt és ő már ezt a részét fogja tudni.

Rövidebben, addig míg nincs jövedelmed év közben nem kell fizetned magad után, addig míg legalább heti 36 órás munkaviszony mellett vagy tételes ktsg elszámolásos társas vállalkozó és nem vagy nyugdíjas.

A helyedben azért megfontolnám, hogy 500 eFt jegyzett tőkével (ami lehet apport is) lehet korlátolt felelősségű társaságot alapítani. Az alapítási költségek többe vannak, mint az egyéni vállalkozás kiváltása, de addig, míg az egyéni vállalkozásnál nem kérdés, hogy kiveszed-e az év végi eredményt - azt kőkeményen le kell adózni, ehózni -, addig a társas vállalkozás megteheti, hogy bennt hagyja un. eredménytartalékban , mindenféle feltétel nélkül. 

Egyébként a vállalkozással közvetlenül felmerülő, üzleti célú költségek minden vállalkozási formában elszámolható költségek - és itt most nem gondolok azokra, akik egyébként csak bevételi nyilvántartást vezetnek - .

Javaslom nagyjából készíts egy kalkulációt, hogy mit szeretnél folytatni, melyik tevékenységből mennyi bevételre számítanál és ezekkel a bevételekkel szemben mennyi lenne a közvetlen költséged. Aztán beszélj egy könyvelővel, vagy tanácsadóval, aki esetleg abban is tud segíteni, hogy, azokból, amit akarsz - nem kell-e hozzá valami külön engedély, hogy pl. alkatrész értékesíéts folytatható-e üzlethelyiség nélkül, stb.,  

Közvetlen beszélgetéssel jobban ki lehet alakítani, mi lenne a célszerű vállalkozási forma, s figyelembe véve a várható piacképességedet is és az induló vállalkozással kapcsolatos beszerzéseket, stb. mi a célszerűbb, az ÁFA alanyiság, vagy az alanyi mentesség. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kezdő vállakozás apró részletei...

HozzászólásSzerző: spiler2 » csüt. jan. 03, 2008 12:35 pm

Köszönöm a kimerítő választ!!!!

Összeírok egy kalkulációt és beszélek egy könyvelővel.

Még egyszer köszi!!!!

spiler2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron