Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: FRU-ANET » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egyéni vállalkozó vagyok, vállalkozásom mellett őstermelői tevékenységet is folytatok.

Milyen nyomtatványt kell kitöltenem és hogyan ? Ma voltam egy fejtágítón,de fogalmam sincs

hogy csináljam , Eddig7 millFt volt a bevételi határ most 5 mill.ft-ról beszéltek.

Bennem teljes a káosz. Segitséget kérnék !

                                                                             Marda

FRU-ANET
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. dec. 13, 2007 3:50 pm

Szia! Kevés az információ, az e. vállalkozás általános szabályok szerint áfás , vagy alanyi mentes.Mivel van adószáma így a 08TAFA-E nyomtatványt kell kiállítani. Induljunk ki abból , hogy alanyi mentes az e. vállalkozása őstermelői tevékenységére pedig a kompenzációs felárat szeretné igénybe venni, mert felvásárlónak értkesít. Ebben az esetben a kompenzációs bevételre nincs értékhatár , viszont , ha nem tud, vagy nem akar minden terméket a felvásárlónak értékesíteni (háztól, vagy piacon is értékesít), akkor ez az érték az ev. vállakozói bevételével összevonódik és nem haladhatja meg az 5 mill. forintot. folytatom
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. dec. 13, 2007 4:03 pm

 Ebben az esetben a fenti nyomtatványon a személyi adatokon kívül a 10-es blokk 4-es pontját kell ixelni. Amennyiben jelenleg is áfás e. vállalkozó és az is akar maradni, akkor nem élhet az áfa tv. különleges jogállásával, nem érvényesítheti a kompenzációs felárat, ezért neki kell  minden kimenő számlát áfásan kiállítani mind az e.váll. mind az őstermelői számlákra vonatkozik. Ebben az esetben az áfa-nyilatkozat 9-es blokk 1-es pontja az x. Nem tudom sikerült-e érthetően leírnom. Mária 
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: sz.ili » csüt. dec. 13, 2007 4:10 pm

Szia! Először be kell adni a 07T102E adatmódosító lapot ahol a 18 blokkban módosítani kell a vállalkozást szakmakódokra történő bontással. Utána kell kitölteni a 08TAFA-E nyomtatványt, ahol ha alanyi mentes eleve a vállalkozásod, akkor ennek megfelelően jelölhetsz a 10 blokkban, vagy ha csak kompenzációs felárral értékesítessz, akkor azt. Az alanyi mentes értékhatár 5 mill Ft ha azt választod, akkor az ev+őstermelői bev nem lehet több ennél. Ha a vállalkozásod áfás, akkor a 10 blokkban az alanyi mentességet nem választhatod, vagy a komp.felárat, vagy áfásan kell számláznod ha eladsz. A 9 blokk 1 pontját akkor ne felejtsd el bejelölni. sz.ili
sz.ili
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. dec. 13, 2007 4:10 pm

Ajánlom fegyelmedbe a most megjelent APEH tájékoztatót az őstermelőkkel kapcsolatosan.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. dec. 13, 2007 4:23 pm

Szia Anet!

Az APEH tájékoztató az áfás őstermelői kérdésekre teljeskorűen ad választ. A 7millió forintig lehet őstermelő 2008.évben ez továbbra is él az őstermelői összes tevékenységből származó bevételre, csak most a felvásárlási jegyes mellet külön kell vizsgálni az egyéb értékesítés összegét, amit mint ahogy előttem leírták össze kell adni a vállalkozói bevétellel és így nem lehet a kettő együtt több, mint 5 millió forint, mert egyébként áfa körös leszel mindkét tevékenységedre tekintettel és az általános szabályoknak megfelelő áfa kulcsos számlát kell kiállítanod.  Szia Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: kohnmari » csüt. dec. 13, 2007 4:30 pm

Szia Marda!

Ahogyan Mária is írta, kevés az információ. Ha megírod, hogy egyéni vállalkozásodban áfás vagy, netán alanyi mentes, valamint az őstermelői tevékenységedben kizárólag felvásárlónak fogsz értékesíteni, vagy esetleg magánszemélynek is, akkor tudunk  konkrétabb segítséget adni abban, hogyan kell kitöltened a nyomtatványt.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: kohnmari » szomb. dec. 15, 2007 7:28 am

Sziasztok!

Azt hallottam, hogy még lázas munka folyik az APEH-ban, hogy mit lehet választani az EV + őstermelő felállásban. Talán várható ez ügyben is valami tájékoztatás a jövő hétre. Szerintem nem érdemes elkapkodni a 08TAFA kitöltését. (Nem vagyok okosabb, mint egy ötödikes!)

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: zsazsa65 » szomb. dec. 15, 2007 10:32 am

Sziasztok!

Az én őstermelőm eyéni vállalkozó is aki az általános szabályok szerint áfázott. Őstermelőként alanyi mentesség lenne számára a legjobb, de 2 féle áfa státuszt nem enged jelölni a nyomtatvány. Az árbevétele 5 mill feletti volt, de a vállalkozását vissza akarja adni, csinált közben egy kft-t. Van valakinek egy jó ötlete hogy csináljam, hogy alanyi mentes lehessen őstermelőként?

zsazsa65
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozás mellett őstermelő

HozzászólásSzerző: kohnmari » szomb. dec. 15, 2007 11:24 am

Szia Zsazsa!

Jelen állás szerint, ha az EV áfás, nem lehet őstermelőként alanyi mentes. Néhány nap múlva talán kiderül, hogy milyen lehetőségek lesznek.

Üdv.

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég