Adófórum

Adózási és számviteli információk

Beérkezett EURO könyvelése II.

Egyéni vállalkozók

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 28, 2007 8:34 pm

Szia Ani ! Nem vagy egyedül bennem is motoszkál a kisördög, hogy biztosan jó e ahogyan csinálom. Szerintem az Szja részénél egyformán gondolkodunk. Az  áfa bevallásnál már

eltérés van, ha jól értem az általad leírtakat. Az is stimmel, hogy az áfa alapként a szla. telj.

idő szerinti árfolyam, mert kp. számlánál ez megegyezik a szla kiállítás dátumával. Ettől kezdve nem azonos az eljárásunk, még pedig én a tárgyhót megelőző hó15-i árfolyam

és a teljesítés, vagyis az áfa bevalláshoz  megállapított árfolyam közötti különbözetet adóalapba beszámító bevételként vagy költségnek könyvelem. Persze ez még nem jelenti

azt, hogy a Tiéd nem jó, ugyan is nem tudom hogyan kezeli a könyvelő progid az  áfa bevallást. Lehet, hogy fölöslegesen aggodalmaskodunk mind a ketten. Mária

 

ui. Most látom Madóra megerősített,abban , hogy jól értettem a válaszát. Nagyon örülnék, ha Valaki még bekapcsolódna a kérdés, mindkettőnk számára megnyugtató válaszaval. Mária

 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 8:47 pm

De miért kell ekkor árfolyamkülönbözetet könyvelni? Akkor már eltérek az SZJA törvénytől, hogy a külföldi pénznemben kapott bevételt  vagy kiadást hogy kell forintosítani. 

Akkor tudok elképzelni árfolyamkülönbözetet, hogy van egy számla Ft-ban kiállitva, az ÁFÁ-t ez alapján fizetem meg, majd euróban  60 nap mulva egyenlítik ki, ekkor  az SZJA törvényhez igazodva az előző hó 15-én érvényes árfolyamon veszem bevételnek, tehát itt már tényleg árfolyamkülönbözetem lesz.

 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 8:47 pm

De miért kell ekkor árfolyamkülönbözetet könyvelni? Akkor már eltérek az SZJA törvénytől, hogy a külföldi pénznemben kapott bevételt  vagy kiadást hogy kell forintosítani. 

Akkor tudok elképzelni árfolyamkülönbözetet, hogy van egy számla Ft-ban kiállitva, az ÁFÁ-t ez alapján fizetem meg, majd euróban  60 nap mulva egyenlítik ki, ekkor  az SZJA törvényhez igazodva az előző hó 15-én érvényes árfolyamon veszem bevételnek, tehát itt már tényleg árfolyamkülönbözetem lesz.

 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 9:09 pm

Még annyit, hogy alapesetben, tehát ha árut vásárolunk, akkor az SZJA és ÁFÁ-nál használt kétféle árfolyam sem veszteséget, sem nyereséget nem eredményez,  amivel a számviteli levelek válaszadója Madorának a különbözet könyvelését indokolta. Az ÁFÁ-t a bevallás mindkét oldalára azonos összegben állitjuk be, hol itt az eltérés. Bocs, hogy ennyit rágódom rajta. Üdv. Ani 

 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 28, 2007 9:16 pm

Sziasztok!

Tekintettel a késői időpontra az agyam már nem fogadja be a témát, de két dolgot hozzáfűznék:

1). Miért árfolyam különbözet a könyvelés és a bevallás közötti különbözet?

2) Adótanács: én azt olvastam egyszer valahol, hogy olyat nem lehet, hogy a számla forintban van kiállítva és EUR-ban fizetik ill. fordítva. Azt írták, hogy ilyen esetben helyesbíteni/stornozni kell a számlát és a megfelelő devizanemre kell kiállítani.

A többit holnap újból átgondolom.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 9:25 pm

Szia Zsuzsa! A számlát belföldi speditőrcégnek állitjuk ki, ÁFÁ-t tartalmaz. Fizetési határidő 60 nap a megállapodás szerint. 30nap után nekem az ÁFÁ-t rendezni kell. Majd a cég ugy dönt, hogy most nincs Ft-ja, csak EURÓ-ja, akkor abban fizet. A számlán szerepel az EURÓ összege is, csak  mindig az Ő általa megadott árfolyamon./gondolom ez a teljesités napján érvényes/ Köszi, ha holnap foglalkozol a témával. Üdv. Ani   
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 28, 2007 10:07 pm

Szia Ani!

Értelek, de szerintem ez szabálytalan, mert nem dönthet úgy hogy mos nincs forintja, ezért EUR-ben fizet. Megkerestem amit olvastam, idemásolom. Tégy ahogy jónak látod, de én így tudom:

Mindegy, hogy miben fizet a vendég? (Devizában lehet forint számlát fizetni?) 

A gazdálkodó szervezetek egymás közötti gazdasági kapcsolatát jellemzően írásban megkötött szerződések alapozzák meg. Az értékesített vásárolt és saját termelésű készletek, valamint a teljesített szolgáltatások ellenértékéről a számlát a szerződésben meghatározott feltételek szerinti teljesítés alapján, a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell kiállítani, a vevő által elismert, elfogadott értékben.

A számlában foglaltak (beleértve az ellenértéket is) helyességét csak a szerződésben szereplő feltételekkel összevetve lehet ellenőrizni. Ha a szerződésben az ellenértéket forintban határozták meg, akkor azt forintban kell számlázni is. A számlában szereplő ellenértéket kell pénzügyileg rendezni. Így a pénzügyi rendezésnek csak akkor lesz az Szt. szerint elfogadható bizonylata a számla, ha az azon szereplő ellenérték kerül kifizetésre, akár készpénzben, akár az elszámolási betétszámláról. Ha a számlát forintban állították ki, akkor azt forintban kell kiegyenlíteni.

Természetesen fordítva is igaz, a devizában kiállított, elfogadott számlát devizában lehet kiegyenlíteni.

Amennyiben a szerződő felek a szerződés megkötését követően, de még a teljesítésről szóló számla kibocsátása előtt "meggondolják", és úgy döntenek, hogy az ellenértéket nem forintban, hanem meghatározott devizában (vagy nem a szerződésben meghatározott devizában, hanem forintban) akarják rendezni, akkor ennek megfelelően módosítani kell a szerződést, a módosított szerződés alapján kell a számlát kiállítani (forint helyett devizában), és a számlán szereplő ellenértéket a számlán szereplő devizában kell átutalni.

 

Az előbbiek figyelembevétele azért is fontos, mert ezen számlák jellemzően a belföldiek egymás közötti kapcsolata során keletkeznek. A belföldiek egymás közötti értékesítését, szolgáltatásnyújtását pedig áfa terheli. Mivel a fizetendő, illetve a levonható áfa bizonylata a számla, a forintszámlán az áfa is forintban kerül meghatározásra. Ha a forintszámlát devizával egyenlítik ki, felmerülhet a kérdés, az áfa alapját a fizetett deviza vagy a forintszámla alapján kell meghatározni (a két módszer eltérő eredményre vezethet!). Mivel a forintszámla devizaértéke szerződéssel nincs alátámasztva, joggal kifogásolható a fizetendő áfa, a levonható áfa helyessége is.

 

Összefoglalóan: már 2001-től nincs akadálya annak, hogy a belföldiek egymás közötti kapcsolataik ellenértékét devizában (vagy devizaalapon) határozzák meg. Ez esetben azonban devizában kell szerződni, devizában kell számlázni, a számlát pedig devizában kell kiegyenlíteni. Amennyiben a szerződést forintban kötötték meg, de az ellenértéket devizában kívánják kiegyenlíteni, akkor a szerződést kell ehhez módosítani, a szerződésben kell az ellenértéket devizában meghatározni, majd devizában számlázni, devizában fizetni.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. nov. 29, 2007 8:04 am

Szia Ani! Szó sincs árfolyam különbözet könyveléséről. Egy technikai problémát oldok meg azzal, hogy az Szja és az  áfa szerinti értékel közötti különbözetet adóalapba beszámító bev.

vagy  költségnek könyvelem., az alábbiak szerint. Ha azt csinálnám, hogy  Szja szerint lekönyvelek 1400 egységet az előző hó 15-i árfolymon, az áfa bevallásnál pedig 1200-at  ,

 a teljesítéskori árfolyamon akkor a p. könyvben  2600 jelenne meg , ez nem lehetséges,

ezért csak az áfa bevallást az 1200 –t könyvelem eleget téve a helyes árfolyamnak és +

200-at más áfa kóddal pl. L adóalapba beszámítónak és itt is meg lesz az 1400. Bizony ez így

nagyon macerás, de sajnos az én progim nem kezeli ezt az esetet. Nem tudom sikerült-e

érthetően leírnom .Szívesen venném, ha valaki egyszerűbb megoldásra adna ötletet.

Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. nov. 29, 2007 8:37 am

Szia Mária! Ha jól értem, akkor az SZJA alapot a Te általad könyvelt összeg nem érinti, mert azonos összeget könyvelsz a két oldalra? Én már voltam ÁFA ellenőrzésen, nem szóltak érte, hogy én alapkorrekció nélkül könyvelem az ÁFÁ-t. Vagyis a megfelelő árfolyamon kiadás, ÁFA nélkül, majd külön soron beállitom mindkét ÁFA oszlopba  az ÁFÁ-t azonos összegben. A teljesités napjával számolt alapot analitikában tartom nyilván. Már biztos unalmas vagyok a témával. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. nov. 29, 2007 11:09 am

Szia Ani! Dehogy vagy unalmas, azért vagyunk, hogy amiben tudunk segítünk egymásnak. Én úgy próbáltam magamban rögzíteni a lényeget,  hogy mind két adat megfeleljen a követelménynek. Ha  visszanézem , akkor a bevételem  megfelel  az előző hó 15-i árfolyammal  számított bevételnek és az áfa bevallásnak is meg kell felelni a teljesités napján érv. árfolyammal, hogy ezt hogyan érjük el, úgy gondolom program függő. Amennyibrn volt áfa ellenőrzésed, akkor biztosan jó ahogyan csinálod. Én ezt még nem mondhatom, szerencsére nem volt ellenőrzésem, de ami késik az nem mullik. Én eddig a bevételi oldaláról írtam, mert nekem EURO-s beszerzésem nem volt. Mária   
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég