Adófórum

Adózási és számviteli információk

Beérkezett EURO könyvelése II.

Egyéni vállalkozók

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretnék kérni megerősítést, vagy cáfolatot. 

Az Szja tv. nem tartalmaz előírást az árfolyam-különbözet elszámolására.

Értékesítés esetén én a köv. szerint járok el, ha a számlázás EURO-ban történik.

Az Szja tv. 5 & (2) bek. alapján, a megszerzés napját megelőző hó 15.i  MNB

árfolyamon értékelem bevételként. Az áfa bevalláshoz pedig az Áfa tv. 20/A & (3) bek. alapján a számla kiállításának a napján érvényes MNB-t használom. ( ha a számla rendelkezésre áll)

A két érték szinte soha nem fog egyezni, ezért mindig az áfánál alkalmazott értéket módosítom az előző havi 15.-i értékhez (természetesem más áfa kóddal, hogy az áfa bevallás is helyes legyen) A különbözetet, pedig adóalapba beszámító bevétel vagy költség.

Amennyiben utalással bankon keresztül  történik a kiegyenlítés, akkor szintén lesz eltérés,

ebben az esetben pedig már a különbözet adóalapba nem számító bevétel, vagy kiadás.  

Kíváncsian várom én is azok véleményét, akik könyvelnek e. vállalkozót ilyen témában, köszönöm.

Mária

 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 10:15 am

Szia Mária! Most látom a kérdésed, a másik helyen ismét reagáltam rá. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » szer. nov. 28, 2007 2:48 pm

Végig   néztem  amit  leirtál.    Jónak   találom,   ahogy csinálod.

Véleményem  az,   hogy   az  utolsó   különbözetnek   is   szja   adóalapba   beszámitó   bevételnek    vagy kiadásnak  kell  lennie,  itt  konkrétan  a  banki  kiegyenlitésnél  mutatkozó  különbözetre  gondolok.    Ez   itt  az  árfolyam nyereség,  vagy  árfolyam  veszteség.   Szerintem  nem   vonható  ki  az  adózás  alól,szja  adózás.    Valóságban    hosszabb   idő átlagában  az  árfolyamnyereségek   és  árfolyamveszteségek  egyenlege  nulla.  Ez  a  különbözet  már  az  áfa  alapot  nem  érinti.    Ugy  kell  kezelni  adózási  szempontból,  mint  a  kamatot.

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 2:57 pm

Köszi, igen a banki átutalásnál van különbség az eredeti számlához képest, ekkor az árfolyamkülönbséget ugy kezelem mint a kamatot. Biztos olvastad Napraforgó aggályait arról , hogy az egyéni vállalkozó a megszerzett EURÓ-val szabadon rendelkezhet-e? . Erről mi a véleményed? Én  bevételként elszámolom az SZJA szabályok szerint és nincs tovább. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 28, 2007 4:29 pm

Szia Rozalinda! Köszönöm a hozzászólásodat, azért szeretném megkérdezni, mi a véleményed a Számviteli Levelek 3189. számából idéznék egy részletet. Én úgy érzem igazol abban, hogy az általad is írt második különbözetet, nem kell adóalapba beszámító bevételként, vagy költségként elszámolni:

„Az Szja-tv. nem tartalmaz előírást az árfolyam-különbözet elszámolására vonatkozóan. Így az euró forintra történő átváltásakor, az euró jóváírásakor alkalmazott hivatalos MNB-euróárfolyamon számított forintérték és a forintra átváltáskor alkalmazott kereskedelmi banki (általában vételi) euróárfolyamon számított forintérték különbözete az egyéni vállalkozó jövedelme, ha az árfolyamnyereség, illetve vesztesége, ha az árfolyamveszteség, azaz a különbözettel nem kell (nem lehet) a korábban elszámolt bevételt növelni, illetve költségkénti elszámolással a bevételt csökkenteni.

Ha a vevőtől kapott eurót a devizaszámlán május 20-án írták jóvá, akkor azt az április 15-i hivatalos MNB-euróárfolyamon kell forintra átszámítani, és bevételként kimutatni (például 250 forint/euróval). Ha az így kapott és a devizaszámlán jóváírt eurót az egyéni vállalkozó diszpozíciója alapján a kereskedelmi bank május 31-én forintra 252 forint/euró árfolyamon átváltja, akkor a pénzügyi teljesítéskor meghatározott forintbevétel nem változik, a különbözet [2 forint/euró] az egyéni vállalkozó szja-alapot nem képező bevétele. (Persze, árfolyamveszteség esetén pedig az egyéni vállalkozó szja-alapot nem csökkentő kiadása lesz.)

Vagy nem jól értelmezem? Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 28, 2007 5:20 pm

Mária!

Az általad idézett számviteli levelekben megjelent választ az én feltett kérdésemre válaszolta a szerkesztőbizottság. Talán emlékszel még rá, hogy egyszer már tárgyaltuk e témát és akkor meg is írtam, hogy megkaptam a kérdésemre a választ. Ekkor lett teljesen világos, hogy az szja tv.alá tartozók az eurót az előző hónap 15-i MNB árfolyamon kell hogy elszámolják. Az átszámítás során nem lehet árfolyamkülönbséget elszámolni. Viszont az áfa elszámolásnál más árfolyamot használunk (a teljesítés időpontjában érvényes MNB árfolyam) Igy az áfánál jelentkező átszámításkori és bevalláskori árfolyam különbözete ténylegesen nyereséget, vagy veszteséget okoz.A kérdésemet és a rá adott választ megjelentették az Adó kérdések-válaszok szaklapban is, a választ kicsit kibővítve. (2oo7.5.szám. 5.oldal )  "...a pénztárkönyv szempontjából a devizaárfolyamot az szja törvényben előírtak szerint kell átszámítani. Az áfa bevallás összeállításakor az ÁFA-tövényben foglalt számítási szabályok az irányadók, amennyiben ez eltér az Szja-tövényben előírtak alapján kiszámított összegtől, azt a pénztárkönyvbe egyéb bevételként, vagy amennyiben magasabb az ÁFA-tv. alapján kapott összeg, egyéb költségként kell feltüntetni. (2oo7.január 5.) "

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 28, 2007 6:20 pm

Szia Madora! Igen emlékszem, hogy tárgyaltuk ezt a támát, arra is,hogy írtál ez ügyben,csak azt nem tudtam, hogy ez a válasz a Te kérdésed alapján született. Év elejétől, én úgy éreztem rendeződtek bennem az addigi kétségeim és úgy gondoltam, jól csinálom, amit csinálok. Most azonban az egyik kérdés kapcsán ismét elbizonytalanodtam, ezért tettem fel a kérdést, hogy megerősítést, esetleg cáfolatot kapjak, hogy valóban helyes ahogyan csinálom . A Te válaszodból sem érzek módosításra okot, hisz úgy érzem úgy csinálom, ahogyan most  leírod. Örülök, hogy ráismertél a témára ennyi idő után. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 28, 2007 6:42 pm

Igen, ahogyan leírtad az tökéletesen összhangban van azzal, ami megjelent a szaklapban a kérdésemre adott válasszal.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 7:32 pm

Szia Madora! Most már teljesen összezavarodtam a témában. Ha lesz időd légyszives megnézni a nyitott kérdések 8.oldalán Beérkezett euro könyvelése cimszó alatt, mivel  a legvégén leirtam az én gyakorlatomat. Lehet hogy nem jól csinálom? Az előbb irtam de "elszállt" Köszi Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése II.

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 28, 2007 8:31 pm

Szia Ani ! Nem vagy egyedül bennem is motoszkál a kisördög, hogy biztosan jó e ahogyan csinálom. Szerintem az Szja részénél egyformán gondolkodunk. Az  áfa bevallásnál már

eltérés van, ha jól értem az általad leírtakat. Az is stimmel, hogy az áfa alapként a szla. telj.

idő szerinti árfolyam, mert kp. számlánál ez megegyezik a szla kiállítás dátumával. Ettől kezdve nem azonos az eljárásunk, még pedig én a tárgyhót megelőző hó15-i árfolyam

és a teljesítés, vagyis az áfa bevalláshoz  megállapított árfolyam közötti különbözetet adóalapba beszámító bevételként vagy költségnek könyvelem. Persze ez még nem jelenti

azt, hogy a Tiéd nem jó, ugyan is nem tudom hogyan kezeli a könyvelő progid az  áfa bevallást. Lehet, hogy fölöslegesen aggodalmaskodunk mind a ketten. Mária

 

Most látom Madora megerősített, hogy jól értettem válaszát.Azért nagyon örülnék,ha Valaki bekapcsolódna a még , hogy mind ketten megnyugodhassunk.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég