Adófórum

Adózási és számviteli információk

Gépjármű minősítése

Egyéni vállalkozók

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: bordine » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az alábbi gépjármű az áfa szempontjából személygépkocsinak minősül? Az üzemanyag (gázolaj) áfa-ja nem vonható le? Ford transit, össztömeg 2650 kg, szállítható személyek száma 9 fő, zárt karosszériás, csomagtartóval.

Ha jól tudom, személyszállító jármű (busz) 8402 vtsz. csak 10 fő-től lehet. Tehergépkocsinak valószínüleg nem felel meg, akkor marad a személygépkocsi és az Áfa nem vonható le?

 

 

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 30, 2007 10:43 am

Ha a Ford transit nem csak személyszállításra használható, hanem fuvarozásra i, azaz vegyes rendeltetésű (az ülések kiszedhetőek és így árut is lehet vele szállítani), mivel a 2500 kg-ot meghaladja, nem minősül személygépjárműnek (Szja tv. 3.§ 45.). Azért a VTSZ-számát is meg kell nézni. Ha pedig nem személygépjármű, akkor a gázolaj áfa visszaigényelhető.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: anit26 » kedd okt. 30, 2007 10:49 am

Szia!!

Szerintem tehergépkocsinak minősül mert a 2500 kg-ot meghaladja és a vezetővel együtt 8 fő lehet max szgknál, ez pedig 9 személy szállítására alkalmas.

 

üdv

Anita 

anit26
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: bordine » kedd okt. 30, 2007 11:12 am

Böbe, Anita köszönöm a válaszotok. Anita az általad írtak csak az szja tv. szerint érvényes, az áfa szempontjából szerintem nem.

Böbe! 2005-ös beszerzés volt, használatan. Megnéztem a számlát, sajnos 8403 vtsz van rajta,de szoktak vele árút is szállítani. A beszerzés áfa-ja nem lett levonva, viszont minden ( más teherarutó is van )gázolaj beszerzés áfa-ja igen.

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 30, 2007 12:36 pm

Szia!

Ha szoktak vele árut is szállítani, (és a 2650 kg) miatt nem személygépkocsi, levonhatod az áfát. Van erről egy adózási kérdés, igaz 2000.évi, de 2003-ban is felülvizsgálták, érvényes volt, gondolom azóta sem változott, miiután a tv. hivatkozott meghatározása sem változott, azt ellenőríztem.

2000/37. Adózási kérdés
a személygépkocsi fogalmának értelmezése
(Szja tv. 3. § 45. pont)
A Szja tv. 3. § 45. pontjának első mondata a különféle üzemeltetésű, csak személyszállításra alkalmas gépjármű fogalmát írja le, következésképpen főszabályként a teherautókat nem sorolja ide. Mégis azonban a második mondat a vegyes rendeltetésű, de legfeljebb 2500 kg együttes tömegű gépjárművek közül a személygépkocsik közé sorolja azokat is, amelyek kettőnél több személy szállítására alkalmasak (akkor is, ha az üléseket véglegesen kiszerelték).
Összegezve: a 2500 kg-ot meghaladó együttes tömegű vegyes rendeltetésű gépjárművek tehát nem minősülnek személygépkocsinak.
(PM Jövedelemadók Főosztálya 11.219/1999. APEH Adónemek Főosztálya 1222753442/2000.; AEÉ 2000/5.)
  
Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd okt. 30, 2007 2:20 pm

Sziasztok! 2003-2005 között autós cégnél dolgoztam. Egyszer nagyon körbejártuk ezt a szgk-tgk témát.

És a Böbénél idézettnél van egy frissebb "értekezés", aminek a konzekvenciája az, hogy az a VTSZ a mérvadó, amit a VPOP kimond az autóra. Ha az szgk VTSZ-szel lett megvéve, akkor sajnos ne is próbálkozzatok áfa-visszaigényléssel.

Mindjárt kikotrom az ominózus állásfoglalás számát.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd okt. 30, 2007 2:23 pm

Na, megvan. 2003/133. APEH iránymutatás: a gépjárművek áruosztályozása. Kiadta: PM Forgalmi adók és fogy árkieg. főosztálya 13886/4/2003.- VPOP 4118/2003 - APEH Adónemek főosztálya Anf 228/2003,

Az utolsó mondat az érdekes.

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 30, 2007 2:59 pm

Szia!

Elolvastam, ez az áfa tv. 33.§ (2) b/ szempontjából írja, ami magának a járműnek az áfájáról, levonhatóságáról szól. Oké, mondjuk meggyőztél, áfa szempontjából nem tehergk, ha a VTSZ nem az, ekkor viszont az üzemnyag áfa nem levonható. Viszont amit én idéztem, az az SZJA-tv. szerinti besorolását adja meg, aszerint pedig nem személygépkocsi. És nem csak az állásfoglalás miatt nem az, (ha úgy gondolod, hogy nem elég friss), hanem az SZJA-tv. 3.§ 45.pont miatt sem.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd okt. 30, 2007 4:11 pm

Sziasztok!

Ó, hogy a guta üt meg, nem elszált az egész irományom, most már csak röviden:

Az ÁFA szempontjából 2002.07.31-től hatályos gépjárművek áruosztályozási besorolás érvényes., aminek az SZJA tv. cégautós dolgaihoz nem feltétlenül van köze. Ti az autót 2005-ben vettétek, tehát már az új osztályozás vonatkozott rá.

A te esetedben biztos vagyok abban, hogy a 2650 kg megeng.össztemű Ford-od SZJA szempontjából nem "cégautó", tehát ott nem személyautó, ugyanakkor az ÁFA tv. értelmében minden bizonnyal személyautó (azért írom, hogy minden bizonnyal, mert elfogadtátok a számlát 87.03-as VTSZ számmal, a beszerzés ÁFÁ-ját nem helyeztétek levonásba, tehát a beszerzéskor elfogadtátok, hogy annak besorolása személyautó). Mint ilyetén való járműnek a z üzemeltetéséhez, fenntartásához stb. felmerült számlák ÁFA-ja nem helyezhető levonásba, valamint nem helyezhető levonásba a gázolaj ÁFÁ-ja sem, mert a gázolaj ÁFÁ-jának levonása ugyan megengedett, de tiltott, ha személyautóba tankolódik. 

Én viszont örlődök a tulajjal, aki 1999-ben vásárolt Mecedes vitó 2770 kg össztemegű vegyes használatú teherautót, ami akkor számla és APEH ellenőrzés szerint is teherautó volt, viszont 2002-től a gázolaj ÁFÁ-ját sem helyezem ezen autó vonatkozásában levonásba, mert attól, hogy akkor teherautó volt, most pl. a mai nap nem teherautóba tankol a tulaj, annál is inkább, mivel ezt a régen teherautót 2002.08-tól személyautóként forgalmazzák a kereskedelembe. Nyilván a cégautóadónál, SZJA-nál most sem játszik.

Remélem segítettem.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gépjármű minősítése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd okt. 30, 2007 4:12 pm

bocs.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron