Oldal: 1 / 1

Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: KertészIstvánné

Az egyéni vállalkozónál ha a feleség alkalmazott ,de nem csak papiron hanem természetesen naponta dolgozik  a vállalkozás üzletétben.Nem szoktak szabadságot kivenni csak nyáron párnapot.Akkor az éves rendes szabadságot ki kell e hivatalosan írni , kell e jelenléti ívet vezetni.

Ha nincs mérlegképes könyvelői végzettsége,de az egyszeres könyveléshez ért ,dolgoztt is könyvelöként akkor a saját férje könyvelését csinálhatja e ,hisz alkalmazott a vállalkozásban. 


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: szomb. okt. 20, 2007 6:11 pm
Szerző: kati1012

A munkaviszonyban lévő munkavállalót az MT szerinti szabadság illeti meg. Nem tesz kivételt egyetlen esetben sem. A feleség alkalmazásánál is be kell tartani azokat a szabályokat amelyeket az MT. megfogalmaz. A szabadságot ki kell adni, és természetesen a jelenléti ívet is számon kérhetik rajta.

Szerintem a könyvelését megcsinálhatja a feleség.


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: szomb. okt. 20, 2007 6:17 pm
Szerző: adotanacs

Szia! Az alkalmazottként dolgozó feleségnek is  jár szabadság, amelyet ki kell irni. Jelenléti ivet vezetni kell, hisz ugyanazok a jogszabályok vonatkoznak rá mint a nem hozzátartozó alkalmazottakra. A könyvelést is végezheti, ahhoz még alkalmazottnak sem kell lennie. Üdv. Ani

 


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: szomb. okt. 20, 2007 6:47 pm
Szerző: valterjozsefne
Szia! Egyetértve az előttem szólókkal, nagyon fontos , hogy a szabadság ki legyen írva, munkaügyi ellenőrzésnél nálam már vizsgálták a szabadág kiírását ,nyilvántartását. A könyvélést végezheted. Mária

Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: szomb. okt. 20, 2007 11:13 pm
Szerző: tothkornelia69

Szia!

A törvény arra kettős könyvvitelt vezető vállakozásra határozza meg azt a kritériumot, hogy regisztrált mérlegképes könyvelőt, vagy könyvvizsgálót kell a számviteli feladatok ellátásával, beszámolókészítéssel megbízni, ahol az éves nettó árbevétel a 10 mill. ft-ot meghaladja. A Te estedben ez nem kötelező, ha ért hozzá nyugodtan elláthatja a feladatot, pénztárkönyvet, naplófőkönyvet vezethet.

Ha mint alkalmazott dolgozik a feleség, ugyanazokat a szabályokat kell alkalmazni a szabi kiadásánál, a jelenléti ív vezetésénél, mint más munkavállalónál (tehát ki kell adni, ha másként nem," papíron "). A teljes munkaidő előírásánál van az, hogy heti negyven óra helyett legfeljebb heti 60 órára emelhető, ha a munkáltató, illetve tulajdonos közeli hozzátartozójáról van szó (117/B§).Üdv:Nelly


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: vas. okt. 21, 2007 5:33 am
Szerző: erdoapolas

Főszabály szerint a szabadságot esedékességének évében kell kiadni. A munkavállalónak alanyi joga van a szabadságra, de a Munka tv. megfogalmazásából kitünik, hogy a szabadságot nem a munkavállaló veszi ki, hanem a munkáltatónak kell kiadnia.

Ezt ti családon belül könnyen megoldhatjátok. A jelenléti ív kötelező. Marcsi


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: hétf. okt. 22, 2007 3:48 pm
Szerző: melcsi62

Szia!

Szerintem, ha a munkaszerződésben, vagy annak mellékletét képező tájékoztatóban a munkarendnél úgy rendelkeztek, hogy a munkavállaló a munkaidejét szabadon osztja be, vagy a felhasználását önmaga jogosult meghatározni, akkor felesleges a rendes és rendkívüli munkaidő nyilvántartás. E körbe tartoznak például a vezető állású munkavállalók.

Mtv.:140/A.§. (1) A munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók

   a.) rendes és rendkívüli munkaidejével,ügyeletével,készenlétével,

   b.) szabadságának kiadásával,

    c.) egyéb munkaidő kedvezményével

kapcsolatos adatokat.
   (2.) Az (1).bek.a) pontjában előírt szabályt nem kell alkalmazni, ha a munkavállaló a munkaideje beosztását,vagy felhasználását maga jogosult meghatározni.

A nyilvántartások pontos tartalmát, formáját a jogalkotó nem határozta meg, de 2006.01.01-től azonban új követelmény: pl. nem elég a jelenléti ívet az adott napra csak aláírni a munkavállalónak, vagy havonta összesíteni pl. a készenlét időtartamát, hanem pontosan naprakészen kell vezetni, be kell írni a munkavállaló mikor kezdte és mikor fejezte be a munkát.

A b.),c.) pontban foglalt nyilvántartást vezetni kell - a vezető állású munkavállaló esetében is.

Az egyéni vállalkozó vagy az SZJA törvény, vagy az EVA törvény alapján vezeti (egyszerűsített) nyilvántartásait, ami nem kettős könyvvitel. A bizonyos éves árbevételnél előírt mérlegképes könyvelői,stb. követelmény a Számviteli törvény hatálya alatt állókra vonatkozik. Akár maga az egyéni vállalkozó is vezetheti alap és részletező nyilvántartásait, ha úgy érzi, hogy tudja azt végezni,stb.


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: hétf. okt. 22, 2007 4:16 pm
Szerző: kaloczy

Szia Melcsi! 

Szerintem ebben az esetben nem járható út a 140/A (2). Ugyanis ha üzletben dolgozik, nagyon nem lehet ráfogni, hogy maga osztja be a munkaidejét.  Ott van ugyanis másik oldalról az üzlet nyitvatartása, amit be kell tartani.

Ebben az esetben kőkeményen kell vezetni a jelenléti ívet is, és a szabadságot is ki kell adni, továbbá meg kell oldani azt is, hogy ki van akkor a boltban. Amikor ki van adva a szabadság. (Legalábbis válaszolni tudjanak rá, ha megkérdezik. Meg az sem árt, ha ezt a papírok alátámasztják.) Munkaügyi ellenőrzésen ez kemény buktató lehet.

Zsuzsa 


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: hétf. okt. 22, 2007 5:06 pm
Szerző: melcsi62

Szia Zsuzsa!

Így egy az egyben nem jelenteném ki, hogy az egyéni vállalkozó felesége ne lehetne akár vezetőállású dolgozó, vagy mint az egyéni vállalkozó (munkáltató) hozzátartozója, ne állhatna olyan munkavsizonyban, ahol a munkaidejét szabadon osztja be. A boltban kiszolgálgálhat maga az egyéni vállalkozó, az alkalmazottja, de az egyéni vállalkozónak lehet (nem biztosítotti fogalomként használt) un. segítőcsaládtagja is.

Szerintem azért a munkaügyi ellenőrzés nem ugyanolyan kritériumok szerint vizsgálja a tulajdonos, az egyéni vállalkozó hozzátartozójának ledolgozott idejét,stb., mint egy valóban függő helyzetben lévő alkalmazottét.

Az meg meggyőződésem, hogy ha egy egyéni vállalkozót azért büntetne meg egy munkaügyi ellenőrzés, mert a vállalkozó feleségének nincs munkaidő nyilvántartása, akkor ezt a vállalkozót akkor is megbüntetné valami másért, ha ha pontos, naponta aláírt érkezési,távozási munkaidőnyilvántartása lenne, jelezve, hogy mikor volt túlórája és azt mikor csúsztatta,stb. Ez viszont tényleg csak magán vélemény! Mert a gyakorlatban évek óta reprezentatív helyeken is az a mindennapos gyakorlat, hogy 4 órásként bejelentett alkalmazottak, napi 9-10 órát dolgoznak az üzletben hétfőtől,szombatig. Decembert kivéve a vasárnapjuk szabad, aztán a heti két pihenőnap csak papíron van, s egy munkaügyi ellenőr se veszi észre, hogy a napi 4 órásokkal az a bizonyos nyitvatartási idő sehogy sem tartható be, s még lehetne sorolni, de valóban nem ide tartozik.


Szabadság kiírása

HozzászólásElküldve: szer. okt. 24, 2007 6:08 pm
Szerző: KertészIstvánné

NAgyon köszönöm mindenkinek a választ .mostmár tudom mit fogok csinálni  a hűvös őszi estéken ????

Jelenléti íveket irogatni . :)  :)  :).

További jó munkát mindenkinek !