Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vállalkozói-átalány

Egyéni vállalkozók

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Átalányadózó egyéni vállalkozó ha tevékenységét megszűnteti és azt az adóévben újrakezdi, át kell térnie a vállalkozói jöv. szerinti adózásra.

De mi a helyzet abban az esetben, ha: 2006-ban átalányadózó volt. 2007-re a vállalkozói jövedelmet választotta, de év közben meg is szűntette a vállalkozását. Ha idén, vagy jövőre újra kiváltja, választhatja-e induláskor az átalányadózást?

Válaszokat előrei is köszönöm!

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: potoczki » pén. szept. 28, 2007 9:43 am

Szia Kata , ez az Szja tv-ben van:

„ Az az egyéni vállalkozó, aki 1999. december 31-ét követően (is) átalányadózást, tételes átalányadózást alkalmaz és azt megszünteti vagy arra való jogosultsága megszűnik, ismételten átalányadózást, tételes átalányadózást - feltéve, hogy annak egyéb feltételei fennállnak - csak akkor választhat, ha a megszűnés (megszüntetés) évét követően legalább 4 adóév eltelt.”

azaz ismételten a megszűnés évét követő 4. adóév elteltével választhatja újra  az át.a-zást.


üdv, Viki 

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. szept. 28, 2007 2:40 pm

Köszönöm szépen Viki!
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: stamasi » szomb. szept. 29, 2007 6:06 am

Szia Kata!

Itt folytatom a "csevegést". Láttam tegnap ezt a kérdésedet, és Viki által adott választ is a törvényben, de nem írtam ide, mert van egy kis kételyem. Persze lehet, hogy már túlkombinálom a dolgot.

Azt írja ez  az idézett paragrafus, hogy tételes átalányadózást alkalmaz és azt megszűnteti vagy az arra való jogosultsága megszűnik ....., tehát nem a vállalkozását szünteti meg, hanem az átalányadózását.

Az 52 §. 2. bekezdésben az van, hogy ...Ekkor, valamint ha az átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó a tevékenységének megszüntetését követően az adóévben azt újrakezdi, az egyéni vállalkozónak az adóév egészére nézve át kell térnie a vállalkozói jövedelem szerinti adózás alkalmazására.

Tehát itt azt írja, hogy ha a megszűntetést követően ha az adóévben újra kezdi kell áttérni. Na és, ha nem az adóévben kezd indítani egy új vállalkozást? Vagyis most azzal van a problémám, hogy én úgy értem ezt, hogy ha van egy vállalkozása és abban az egy vállalkozásában megszünteti az átalányadózását vagy megszünik az átalányadózásra való jogosultsága, akkor abban az egy vállalkozásában 4 évig nem választhajta újra a feltételek fennállása esetén sem az átalányadózást. De ha maga a vállalkozás megszűnik, és nem az adóévben indít egy másikat, akkor arra a másikra, ha a feltételek megvannak hozzá már választhatja. Lehet, hogy ezt nagyon rosszul gondolom?

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 29, 2007 6:16 am

Szia Szilvi!

Nagyon jó, hogy hozzászóltál! Pontosan ugyanezek voltak a kételyeim, mint Neked is. Tehát végül is az a törvényidézet engem sem győzött meg 100%-ig, hogy a vállalkozás megszűnése esetében mi a helyzet. Így egy az egybe azt gondolom, amit Te. De vajon mi jól gondoljuk? Tehát ha jövőre újra indítja, választhatja e az átalányt?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: stamasi » szomb. szept. 29, 2007 6:26 am

Szia Kata!

Hétfőn megpróbálom felhívni az Apehot, bár sok reményt nem fűzök hozzá, de hátha. Mit szólnál hozzá, ha most én tenném fel kérdéseben ezt a témát, mert mivel lezárt már nem biztos, hogy a többiek észreveszik, és így válasz nélkül maradunk.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 29, 2007 7:34 am

Szia Szilvi!

Benne vagyok, hogy feltedd a kérdést, látom mostmár Téged is izgat a valóban jó megoldás. Hátha most mások is fenn lesznek a Fórumon, akik akkor nem és reagáltak.

Azt viszont nem szeretném, hogy miattam felesleges telefonálgatásba kezdj az Apehhal, mert gondolom speciál most ez a téma Téged nem érint, és ahogy mondod, nem sok remény van, hogy értelmes választ adjanak. (Az általunk már ismert tv. részleteket fogják idézni.)

Én ugyanis az javasoltam az ügyfelemnek, hogy ha nem gond várjuk meg inkább a jövő évet, mert akkor úgy hiszem, hogy kezdhet megint átalányosként.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: potoczki » szomb. szept. 29, 2007 2:07 pm

Sziasztok!

Most látom csak mi mindenre jutottatok még a kérdésben . válaszomat azért tartottam logikusnak , mivel az egyéni vállalkozás megszüntetésével az átalányadó-alanyiság megszüntetése is beállt . természetesen ez nem jelenti azt , hogy ez így is van . engem is furdal a kíváncsiság  , mi   a  helyes  eljárás ebben  a  kérdésben .

üdv , Viki  

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 29, 2007 2:52 pm

Szia Viki!

Kiderítjük! Ha más meggyőző érv nem lesz, felhívok egymástól független apehokat.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói-átalány

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. okt. 01, 2007 6:22 am

Szia Szilvi!

Látom egész sok hozzászólást kaptál. S végül mégiscsak felhívtad az apehot. Akkor hiába próbáltunk az értelmezéssel "kiskaput" keresni, nem jött be. Minden esetben marad a 4 év.

Köszi!

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron