Compunet!
Sokat tömprengtem a felvetett problémán. Meg kellene próbálni másik oldalról megközelíteni ezt az alvállalkozói dolgot, mert nagyon felháborító az önkorm.álláspontja annak ellenére, hogy a Htv vonatkozó §-ai egyértelműen az írásbeli szerződéshez kötik az adóalapcsökkentés lehetőségét.
Ha jogi oldalról közelítjük meg a témát (bár én nem vagyok jogvégzett ember, de a jognak az igazságon kell alapulnia szerény véleményem szerint), akkor az kizárt dolog, hogy egy és ugyanazt a munkát kétszer adóztathasson az Önkormányzat árbevételi oldalról. Pedig a kérdező esetében ez a helyzet.
Az alvállalkozó a fővállalkozó felé számláz a munka elvégzése után. A számla nettó értéke bekerül az ipa bevallás nettó árbevétel sorába. Ez után megfizeti az alvállalkozó az iparűzési adót. Ugyanazt az alvállalkozói számlaértéket a fővállalakozó is beállítja a megrendelő felé történő továbbszámlázáskor az ipa bevallás nettó árbevételének sorába. Ha nem vonja, vagy nem vonhatja le a nettó árbevételből az alvállalkozói továbbszámlázás értékét, akkor megfizeti mégegyszer az alváll. teljesítmény után azt az adót, amit már az alvállalkozó egyszer megfizetett. Tehát az iparűzési adó kétszer kerül megfizettetésre egyetlen tevékenység után. Könnyű belátni, hogy ez jogellenes adóztatás.
Más kérdés, hogy a fővállalkozónak kell bizonyítania, hogy alvállalkozói tevékenység az, amit történetesen a megrendelő felé kiállított számlájába beállított. Közvetített szolgáltatásként az alvállalakozó számlája nem biztos hogy kezelhető, ettől tekintsünk el a jelen esetben is, hiszen nem biztos, hogy változatlan formában történik a továbbszámlázás. (pld.a főváll.más rezsióradíjjal dolgozik, mint az alvállalakozó) Viszont ha közvetített szolgáltatásnak nem lehet kezelni, mert nincsenek meg az ilyenfajta minősítéshez előírt feltételek, attól még alvállalkozókénti kezelése nem kizárt. Meg kell teremteni az összerendelés feltételét. Erre pedig a számviteli tv. és a könyvelés nyújthat segítséget. A 27.közvetített szolgáltatások között készletre kell venni az alvállalkozó által benyújtott számlaértéket. Erre számvitelileg lehetőség van, mert az alvállalkozó fogalmát a számviteli tv. külön nem ismeri. (megjegyzem: ha közvetített szolgáltatásként kezelnénk a bejövő számlát, akkor is az önköltség és ráfordítás 8-as számlaosztályban történő elszámolása előtt készletre kéne venni a tételt) Amikor a fővállalkozó elszámolja a megrendelő felé az alvállalkozója által elszámolt munkát, akkor az árbevételi számla könyvelésekor kapcsolódó tételt kell könyvelni. A készletet lecsökkentjük továbbszámlázás miatt és elszámoljuk a 815.számlával szemben ami ugyebár nemcsak a közvetített szolgáltatásokat tartalmazza, hanem az eladott szolgáltatások értékét is. Ezzel gyakorlatilag megteremtődik az összerendelés, s annak bizonyítása, hogy melyik számlán számláztam tovább azt a tevékenséget, amelyet felém az alvállalkozó leszámlázott. Ha ehhez kapcsolódóan prezentálok az önkormányzat felé egy alvállalkozónkénti keretszerződést is, amelyben meghatározok egy éves keretösszeget és esetleg egy rezsióradíjat is, akkor az írásbeli szerződés követelményének is eleget teszek.
A Ptk a vállalkozási szerződésnél megengedi , illetve tárgyalja az alvállalkozó igénybevételének jogát, s a szerződést magát sem rendeli az írásos formához kötötten érvényes szerződésnek. A szóbeli szerződés is ugyanolyan érvényű szerződés, mint az írásban kötött szerződés, ha abban mindkét fél akarata megnyílvánul. A Htv.írásos szerződéshez köti az alvállalkozóhoz kötött adóalap csökkentési lehetőséget, de a fent írt eljárás követése mellett az írásbeli szerződési kötelem teljesülhet. Emellé még párosul egy számlánként visszaellenőrizhető bizonyítás is. Véleményem szerint ezzel minden jogszabályi előírási kötelezettségnek eleget tehet a kérdező.
Ne várjo kedvező választ a PM-nek feltett kérdésre a KFT. Engem személy szerint is nagyon érdekelne a válaszuk ,így ha lehetséges, szíveskedjék annak tartalmát e fórum keretein belül közkinccsé tenni.