Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó házipénztára

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: NKrisztina » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Eddig csak kettős könyvelésben voltam járatos, de most átvettem egy egyéni vállalkozó könyvelését (pénztárkönyv), és néhány dolgot nem tudok értelmezni. Megkérdezte tőlem, hogy mennyi pénze van a házipénztárban, mire én megmondtam (10 millió Ft). Majdnem szívinfarktust kapott, közölte, hogy a zsebében alig van pár tízezer forint, és különben is minden évben fizetett szja-t a vállalkozói jövedelme után. Kérdéseim: 1. a vállalkozói jövedelem szja bevallásban történő kimutatásakor (nem váll.kivét) van-e könyvelési tétel a pénztárkönyvben? 2. hogyan tudjuk lecsökkenteni ezt a nagy kp. állományt (vásárolni nem tud, nincs rá pénze), ha kiveszi "nyereségként" vagy jövedelemként, akkor ismét adózni kell utána (hiszen minden évben adózott a váll. jövedelme után)?

NKrisztina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: KovacsJ » csüt. szept. 20, 2007 9:17 pm

Szia Krisztina! Nem azért van ennyi pénze a pénztárban, mert nem vette ki évek óta a nyereséget csak leadózta ? Kovácsné Zsuzsa
KovacsJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » pén. szept. 21, 2007 4:52 am

Szerintem, az egyéni vállalkozó minden évben leadózza a nyereségét, így a pénztárában levő pénz adózott jövedelem. Én adóalapot nem képező kiadásként szoktam lekönyvelni 02. 15-e után a pénztárba szereplő nagyobb összeget. Nem mindet, kb. úgy, hogy a tárgyévi működésre elég legyen ami marad.
Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: NKrisztina » pén. szept. 21, 2007 5:12 am

Én is arra gyanakszom, hogy a jövedelem nem került lekönyvelésre. Az előző könyvelő csak a tárgyévről nyomtatott ki pénztárkönyvet, abban nem láttam. Szerintetek mit csináljak? A válaszokból úgy értelmezem, hogy meg kellene néznem a 0653-as megfelelő sorait (váll. jövedelem - annak adója), és be kellene állítani adóalapot nem képező kiadásként. Lekönyvelhetem visszamenőleg több évre? Hogyan szerezzek adatot (14 éve működik a vállalkozás)?  Előre is köszi: Krisztina 
NKrisztina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » pén. szept. 21, 2007 6:11 am

Sziatok!

Van nekem is ilyen kuncsaftom, ahol sok a pénztárállomány de nem csinálok belőle gondot magamnak (lehet helytelenül), éppen amiatt amit Monika ír, hiszen az EV minden évben lezárja az adóévet és le is adózza. Ergo a pénztárában levő adóév végén szereplő összeg le van adózva.... Meg aztán ugye amennyire én tudom EV nem a saját zsebe meg a válllakozása zsebe ugyanaz.. ezért van a pénztárszabályozás a számviteli törvényben ami nem vonatkozik az EV-re.... Na de ha meg tovább okoskodok akkor ugye azért a vállalkozói bankszámláról meg csak nem lehet ide oda utalgatni mondjuk a család szükségleteire mert akkor jön a természetbeni stb.... Mindensetre én csak azt tudom mondani, hogy én nem csinálok ebből magamnak gondot... eddig nem volt ebből sose probléma ellenőrzésekkor sem... Nem kérte az APEH, hogy mutassa az EV a pénztárában levő pénzt....

üdv: Csaba 

 

 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. szept. 21, 2007 6:34 am

Szia! Ha megoldható év elejétől kezdjed a könyvelését úgy, hogy a pénztárt nulláról kezded.Vagy ha most folytatod és a nyitót egy előző könyvelőtől kaptad, akkor a jövő évet kezdjed tiszta lappal (vagy a mostani nyitót vidd fel kevesebbel, írjatok egy feljegyzést, hogy az adózott eredményeket kivette a pénztárból a vállalkozó- az életben már el is költötte-) Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: fied » pén. szept. 21, 2007 6:37 am

Sziasztok! Én igazából nem szoktam az adozott nyereséget kifizetni a pénztárból csak akkor ha az egyenleg magas, elkerülendő a későbbiekben a vállalkozónál esetleges pénztárhiány előállását, amikor pedig szöszölhetek a betétekkel, ami ugye az elején kell is, azt azonban igyekszem visszafizetni, természetesen mint a tagi kölcsönnél nyilvántartással együtt. Amikor a vállalkozó rendelkezésre bocsát a vállalkozásának pénzt illetve azt kiveszi onnan a jogcim megjelölésével mindig kell egy bizonylat.Ez nálam nyilatkozat két tanuval szokott lenni. Kriszta
fied
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. szept. 21, 2007 6:45 am

Akkor az adózott eredményt nyilvántartod, mint "eredménytartalékot"?Ez nem illik bele az egyszeres könyvelésbe! Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: fied » pén. szept. 21, 2007 7:21 am

nem tartom nyilván mint eredmény tartalékot hanem mint fel nem vett pénzeszköze lesz neki, hiszen neki is joga, hogy pénzt csak akkor veyen ki ha akar, az nem kötelező. Legalábbis nálam. Annak mi értelme ha én most kifizetem, aztán három nap mulva betét kell neki? vagyonosodási vizsgálatok tekintetében sokkal kevésbé feltűnő ez a megoldás mint forditva, persze ez magánvélemény. Kriszta
fied
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: potoczki » pén. szept. 21, 2007 8:39 am

Sziasztok ! itt a fórumon jelent meg egy cikk év elején , ami témába vágó , és elgondolkodtató (legalábbis számomra az volt) , én most csak a tárgyra vonatkozó részt idézem szerző megjelölésével :

„Egyéni vállalkozók 2006. évi adatainak zárása

 2007.01.29, Kovácsné Álmosdy Judit, Forrás: Saját forrás

 

….Gyakori hibaként szokott előfordulni, hogy az egyéni vállalkozó nem veszi ki a pénzkészletből - akár már évek óta - a február 15-én leadózott jövedelmét (vállalkozói osztalék, amelyből már levontuk a vállalkozói osztalékalap személyi jövedelemadóját, a különadót, valamint az egyéni egészségügyi hozzájárulást). Ha belegondolunk, jellegét tekintve ez az adózott nettó nyeresége a vállalkozónak, amit ha bent hagy, akkor tőkebetétként funkcionál. ..."

üdv , Viki 

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég