Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó házipénztára

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: kati1012 » pén. szept. 21, 2007 9:44 am

Sziasztok!

 

Ha a nyomtatványbolti pénztárkönyvet vezetjük, ott nincs lehetőség arra, hogy a kp-t nyilvántartsuk illetve vezessük. Ezt csak a számitógépes programok kezelik így. Az szja tv.nem kéri, hogy a készpénzt tartsuk nyilván.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. szept. 21, 2007 9:56 am

Szia Kati!

"A pénztárkönyv, ahogy az a nevében is van a készpénzforgalmi gazdasági események zárt rendszerű nyilvántartására szolgál, a bevételek összesen és a kiadások összesen mindenkori egyenlege a vállalkozás pénztári készpénzállományát mutatja. A házi pénztár egyenlegének és a pénztárkönyv egyenlegének azonosnak kell lennie.A pénztárkönyvön belül nincs lehetőség a banki pénzforgalom és annak egyenlege kimutatására. Amennyiben az egyéni vállalkozásnak elszámolási betétszámlája, és azon forgalma van, arról külön kiegészítő nyilvántartást kell vezetni.Az értékesítés árbevétele és bevételek, valamint a három költségrovat összegének egyenlege adja a pénzügyileg realizált eredményt, amely néhány nem pénzforgalmi gazdasági esemény (pl. amortizáció, leltári készletállomány változása stb.) figyelembevételével adja a vállalkozói jövedelmet, azaz vállalkozói személyi jövedelemadó alapját."

Üdv:Nelly

Krisztina!Úgy ahogy te is írod, visszamenőleg meg kellene nézni a vállakozó adózott jövedelmét a bevallásokban, és ezt minden további nélkül felveheti a pénztárból, nem terheli semmilyen adófizetési kötelezettség, mert ezek után már megfizette az adót a tárgyévekben. Ha visszamenőleg módosítod az éveket, a mindenkori záró és köv. évi nyitóegyenlegeket is korrigálnod kell. Szerintem nincs akadálya annak, hogy több évi adózott jövedelmét amit eddig a vállalkozás pénztárában hagyott most "vegye fel".

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: kati1012 » pén. szept. 21, 2007 10:20 am

3.3. A pénztárkönyv legalább a következő adatokat tartalmazza:

a) sorszám;

b) a gazdasági esemény időpontja;

c) a bizonylat sorszáma;

d) a gazdasági esemény rövid leírása (így különösen ellenérték, anyagbeszerzés, tárgyi eszköz beszerzése, nyújtott vagy kapott kölcsön);

e) bevételek, ezen belül külön feltüntetve

ea) az adóköteles bevételeket,

eb) a fizetendő általános forgalmi adót,

ec) a jövedelem kiszámításánál figyelembe nem veendő bevételek;

f) kiadások, ezen belül külön feltüntetve

fa) a költségként elszámolható kiadásokat a következő bontásban

- anyag- és árubeszerzés,

- a közvetített szolgáltatások értéke,

- az alkalmazottak bére és közterhei,

- vállalkozói kivét (csak a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó esetében),

- egyéb költségként elszámolható kiadás;

fb) a költségként el nem számolható kiadásokat a következő bontásban

- beruházási költség,

- a levonható általános forgalmi adó,

- egyéb, költségként el nem számolható kiadás.

 

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: geleeva » pén. szept. 21, 2007 11:14 am

Sziasztok!

Sajnos nekem is volt ilyen esetem, csak sajna nem pozitív előjellel, hanem negatívval! Hát az én vállalkozóm is rosszul lett! Szóval az APEH kérheti a pénzkészlet felmutatását, sőt vagyonvizsgálatra nagyon is alapot ad bámelyik eset. Abban az esetben ha nem vette ki a vállalkozó a havi jövelelmét, amely után magfizette a járulékokat az elveszett, mivel csak a költségek felmerülésének évében lehet elszámolni. A vállalkozói osztalékalap ill. a 2006.évi jövelelmet ki kell venni a pénztárból és ezek után meg kell fizetni az SZJA-t az EHO-t, különadót. Én ezt mind könyvelem természetesen ez nem költség csak pénztár kiadás, amely csökkenti a pénzkészletet. Szóval a fenti esetben a nyilvántartásokat nagyon meg kellene nézni, hogy kezdőként mennyi vállalkozói tőkebetétett tett be, ezt ki lehet venni bármikor. Az elmúlt évek bavallásait és könyvelését is át kellene nézni, hogy a leadózott osztalékalap ki lett-e véve, ha nem akkor csökkenthető ezzel a készpénzkészlet.

Üdv:Éva

geleeva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: F.Juli » pén. szept. 21, 2007 12:02 pm

Sziasztok!

Nem egészen a kérdéshez kapcsolódik, de Nelly válaszában találtam egy mondatot, amire felfigyeltem. Korábban vitába keveredtem egy kollégával, aminek az volt az oka, hogy nem értettünk egyet abban, hogy a leltári készlet változását figyelembe kell-e venni egyéni vállalkozó esetében az adóalap megállapításánál. Szeretném megkérdezni, hogy melyik törvényben találom meg az erre vonatkozó információt.

Köszönettel: F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: fied » pén. szept. 21, 2007 12:53 pm

Sziasztok! Egyetértek geleeva válaszával nálam is igy van tulképpen, ha van sok pénze akkor kiveszi, ha nincs akkor nem veszi ki, de természetesen az adókat megfizeti és könyvelem is a pü-i teljesítéskor. Feljebb irtátok a kivétet, hogy kiveszi avagy sem, nem értem hogy ez hogy jött ennek kapcsán a képbe, hiszen az teljesen más tészta. A kivétjéből folyamatosan szja-t is fizet ha jól tudom (ha nulla a kivét akkor pedig nincs szja csak járulékalap) de annak nem látom akadályát hgoy mondjuk évente egyszer vagy kétszer legyen kivétje a vállalkozónak. Nem feltétlenül kell havonta kivenni az összeget. Természetesen hangsulyozom, hogy ez nem a járulékok fizetést kizárólag az szja fizetést érinti, érintheti. 

 

F. Juli! én nem szoktam figyelembe venni a leltári készlet változását, hiszen ev-nél pénzforgalmi szemlélet játszik, na már most a leltári készlet változása kifejezetten pénzforgalmat nem érint, ergo tájékoztató adat, ettől még figyelik hogy összhangban van-e a többivel.

 

Kriszta 

fied
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. szept. 21, 2007 1:13 pm

Szia Juli!

Jó hogy felfigyeltél erre az apró kis részletre, nem szeretnék félrevezetni senkit, a jövedelemadó megállapításánál a készlet állományváltozását nem vesszük figyelembe. A kitöltési útmutató szerint( 0653 bevallás 92.oldal):

"Anyag árubeszerzés:  391. sor: Ebbe a sorba az anyagbeszerzésre, az árubeszerzésre,a göngyöleg beszerzésére (csökkentve a szállítónak visszaküldött betétdíjas göngyöleg ellenértékével), a szállításra fordítottköltségeit írja be"

Az SZJA tv 11. melléklete a vállalkozói költségek elszámolásáról a következőképpen rendelkezik:"Költségként elszámolható kiadások különösen a következők: az anyagbeszerzésre, az áru beszerzésre, a göngyöleg beszerzésére(...), a szállításra fordított kiadás"

Tehát a pénzügyileg rendezett anyag és árubeszerzések csökkentő tényezők.

Ellenben az iparűzési adóalap megállapításánál a leltár készletnek, így a záróállománynak jelentősége van az elábé megállapításánál, ott ui. a következőképpen kell eljárni: Nyitó||tárgyévi  pénzügyileg rendezett árubeszerzés-Záró.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: F.Juli » vas. szept. 23, 2007 5:20 pm

Szia Nelly és Kriszta!

Eddig én sem vettem figyelembe az SZJA-nál a készlet-változást (EV.=pénzügyi szemlélet), de átvettem egy egyéni vállalkozó könyvelését, akinél a pénztárkönyvben mellékszámításként az előző könyvelő levezette az SZJA-t, és a kezdő árukészlet hozzá volt adva a beszerzett készlethez, mint nyitó, a zárókészletet pedig levonta. Egy pillanatra elbizonytalanodtam, hogy én csináltam eddig rosszul, de így most megnyugodtam.

Válaszaitokat köszönöm. Üdv. F.Juli 

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: NKrisztina » csüt. szept. 27, 2007 11:44 am

Köszönöm az eddigi válaszokat. Szóltam a régi könyvelőnek, és Ő azt mondta: "Igen ezt elrontottuk", majd a következőképpen korrigálta a pénztárkönyvet: a tárgyévi pénztárkönyv nyitót "kinullázta". Jelenleg a pénztár nem ment mínuszba (augusztus 31-el), szerintetek jó így? Arra gondoltam, hogy a továbbiakban én a 0753-as bevallás beadásával egyidejűleg le fogom könyvelni a nyereséget. A kiadások között van "egyéb kiadások" rovatom. Szerintetek ide rakjam, vagy nyissak neki egy külön "eredményt nem képező kiadás" rovatot?   

Várom válaszaitokat. Üdv. Krisztina

NKrisztina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó házipénztára

HozzászólásSzerző: bubos » kedd okt. 02, 2007 12:25 pm

Elnézést, hogy egy ilyen régi témához kapcsolódva kérdezek, de írjátok ( a jogszabály alapján ), hogy az EV.-nak, ha bankszámlája is van, akkor arról külön nyilvántartást is kell vezetni.

Milyen adatok kellenek ebbe a nyt-ba? Miért nem elég a bankkivonatok sokasága?

Bubos 

bubos
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron