Adófórum

Adózási és számviteli információk

haszonkulcs, árrés

Egyéni vállalkozók

haszonkulcs, árrés

HozzászólásSzerző: klidia » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozónak hogyan kell a haszonkulcsot megállapítania? Egységes kulcsot kell alkalmazni, vagy nincs meghatározva, és a beszerzési ár alapján a vállalkozó dönti el, hogy melyik termékre milyen kulcsot rak, mely eltérő is lehet!?
Válaszaitokat előre is köszönöm!

klidia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

haszonkulcs, árrés

HozzászólásSzerző: kutacska » szer. aug. 15, 2007 9:48 am

A vállalkozó dönti el, hogy mekkora árréssel adja el a termékeit. (meg persze a piac) Üdv: Zsuzsa
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

haszonkulcs, árrés

HozzászólásSzerző: klidia » szer. aug. 15, 2007 9:51 am

És ez lehet ugyanazon terméknél egyszer X %, máskor pedig y %, attól függően, hogy milyen áron szereztem be, igaz?
klidia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

haszonkulcs, árrés

HozzászólásSzerző: kutacska » szer. aug. 15, 2007 10:05 am

Így van, nincs rá megkötés, annál is inkább, mivel minden egyéb ktg-et is a termék árában érvényesítesz (ki kell termelni), ami szintén változó.
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

haszonkulcs, árrés

HozzászólásSzerző: szmolkal » szer. aug. 15, 2007 10:16 am

Szia Klidia!

Mivel haszonkulcsról kérdezel gondolom, hogy kereskedelmi tevékenységről van szó. Ekkor viszont nem termékről, hanem áruról beszélünk (remélem nem tévedek). Természetesen a vállalkozó dönti el, hogy milyen haszonkulccsal értékesíti az áruját. Nem akarok sokat ömlengeni, mert nem volt témája a krdésnek, de már most figyelj oda az árukészlet alakulására, mert év végén kellemetlen meglepetés is érhet, akár a túl magas, vagy a túl alacsony készlet miatt. Rögtön megmagyarázom, hogy mire gondolok: A nyitóárukészlet, a tárgyévi beszerzés, a tárgyévi értékesítés és a záró készlet értéknégyesből bármelyik kiszámolható a másik három ismeretében. Tapasztalatom, hogy APEH ellenőrzéskor lenyilatkoztat az alkalmazott haszonkulcs (illetve ők kiskereskedelmi árrésssel számolnak) mértékéről. Ekkor te nem fogod tudni azt mondani, hogy audusztus 10-én beszerzett árura 20,%-os, de a július 03-án beszerzettre 18,5%-os haszonkulcsot alkalmaztam. Egyszerűen azt kell megmondanod, hogy mennyi volt az átlagos haszonkulcs. Ebből ők számítani fogják az előbb említett négyesből bármely adatot. Borzasztóan kellemetlen tud lenni ha szembeállítanak azzal a ténnyel, hogy például ilyen haszonkulcs mellett (amiről ráadásul te nyilatkoztál) az árukészletednek 2007.12.31-én 500.000 Ft-tal magasabbbnak kellett volna lennie mint a bevallásban megadott érték (erről pedig ugye az egyéni vállalkozó az SZJA bevallásában nyilatkozik). Az ellenőrzés vége: Adóhiány megállapítás (ÁFA, SZJA, osztalék adó), adóbírság a meg nem fizetett adó 50%-a, És késedelmi pótlék a késedelmesen befizetett összegek után.

Én azt javasolnám neked, hogy ne tedd magadnak bonyolulttá a kérdést, alkalmazz egy átlagos haszonkulcsot, folyton kísérd figyelemmel a készlet alakulását, és ha nemkívánt irányba mozdult azonnal be kell avatkozni. Mindíg jegyezd le év végén a tárgyévben alkalmazott haszonkulcs mértékét, és nem kell három év múlva azon tanakodni, hogy mennyi is lehetett az annak idején. Az év végén leltárba vett árukészlet értékét számítással is ellenőrizd. Ha ezekre figyelsz egy esetleges ellenőrzés alkalmával sem érhet meglepetés.

Az átlagos haszonkulcsot úgy értem, hogy ha egy 15-30%-os sávban mozogsz és ebből a 20%-os haszonkulcsot alkalmazod legnagyobb súllyal, akkor nagy valószínűséggel az átlagos haszonkulcs is a 20% körül fog alakulni. 

A kérdésből úgy éreztem, kicsit még ismeretlen számodra ez a terület ezért bátorkodtam hosszabbra venni a mondandómat, bocsi érte. 

üdv. 

szmolkal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 102 vendég