Adófórum

Adózási és számviteli információk

üzemanyag év közben

Egyéni vállalkozók

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: Mano1110 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Olvasgattam már a témában itt a fórumon. Sok mindenben felvilágosítást is nyertem. Köszönöm. De a témában a számomra felmerült kérdésben még nem leletem választ, dondolom ebben is tud valaki segíteni.

Párom nem régen váltotta ki a vállalkozóiját főállás mellett. A könyvelő akivel eddig konzultáltunk azt mondta nekem, hogy üzemanyag költséget csak akkor tudunk leírni, ha a párom tulajdonában van a gépkocsi, vagy házastársak vagyunk. -- Szeptemberben leszünk hivatalosan egy pár, az én tulajdonomban van a gépkocsi és én vagyok a fenntartó -- Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben nem kell majd valamit feltüntetni a forgalmira, hogy az ő vállalkozásába leírjük az üzemanyagköltséget. Mert tuti, hogy elég sokat fogja használni a kocsit. Vagy egyéb szerződést kell írni kettőnknek?

Ha pedig valahogy meg lehet tényleg oldani, hogy az én gépkocsimat használja és leírja az üzemanyag költséget, akkor a következő kérdésem lenne. Egy idő elteltével, ha látjuk, hogy érdemes veszünk neki egy saját gépkocsit, akkor az útnyilvántartásba ezt fel kell valahogy tünetni. Onnantól jelezzük, hiogy most ilyen és ilyen rendszámmal paraméterekkel működő gépkocsi esetén megy az elszámolás.

Előre is köszönöm a segítséget, még biztos lesz sok, mert mint ahogy itt már olvasgattam sok egyéninek magának kell csinálnia. Én is úgy tapasztalom, hogy nehéz könyvelőt találni annak akinek kevés a számlaforgalma.

Mano1110
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: pseniko » pén. júl. 13, 2007 3:27 pm

Üdv Mano1110!

A könyvelő jól tudja, hogy csak saját, vagy házastárs gépkocsija után lehet üzemanyagköltséget elszámolni. Én inkább úgy mondanám saját gépjárműhasználatot. Ilyen esetben útnyilvántartást kell vezetni: az autó adataival, illetve a céges használat részletes adataival (mikor, hova, milyen célból, hány km). Ezt az APEH által közzétett üzemanyagár, illetve a lökettérfogat alapján megállapított átlagfogyasztás alapján - +9 Ft/km -  kell kiszámolni az adott időszaki elszámolható saját gépjárműhasználatot.

Maga az üzemanyagszámlák elszámolása nem elégséges, mert bizonyítani kell a céges használatot ami megint az útnyilvátrtáshoz vezet. És az üzemanyagszámlás módszernél is csak a "céges" üzemanyagot lehet elszámolni.

Ezt elküldöm mert már jártam úgy, hogy újra kellett írnom.

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. júl. 13, 2007 3:30 pm

Szia Mano!

Semmit nem kell feltüntetnetek a forgalmiba. Te vagy a tulaj, Te vagy a házastárs, tehát jogosan használja "saját tulajdonúként" (mármint ha már házasok lesztek). Arra vigyázzatok, hogy olyan szabályszerű útnyilvántartást vezessetek, ami egyértelműen csak a hivatali utakat tartalmazza, és csak erre a km mennyiségre számoljatok el gk. költségtérítést. A +9 Ft javítási, fenntartási költséget is el lehet számolni km-enként. Van egy egyszerűbb megoldás, útnyilvántartás vezetése nélkül havi 500 km számolható el. Ekkor az év eleji és év végi km óra állást kell feljegyezni. De ha bármelyik fajtát választod, abban az évben már nem térhetsz át másik fajta elszámolásra. Ha meg lesz saját gépkocsija, akkor annak az autónak az üzemanyag normáját kell figyelembe venni, és azzal a Ft/l/100 km-es összeggel számolni a továbbiakban az apeh által közzétett üzemanyagár szerint. Hogy ne kelljen kutakodnod a rendeletekbe mik is ezek a normák, szerintem ha felteszed itt a kérdést (az autó köbcentije kell és hogy milyen üzemanyaggal működik) bárki szívesen válaszol majd arra kérdésedre is. Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: pseniko » pén. júl. 13, 2007 3:38 pm

Folytatom

Ha az üzemanyag számlás módszert választod, nem számolhatsz el || 9 Ft-ot km-ként, viszont a javítási, karbantartási költségeket el lehet számolni. (szerintem nem célszerű)

Amennyiben összeházasodtok akkor különösebben nem kell semmilyen okirat, csak tudni kell igazoni (akár egy fénymásolattal), hogy a házastárs nevén van az autó.

(Nem éppen tuti megoldás, de lehet hogy használható, ha együtt laktok hivatalosan, egy helyen szerintem egy használatba adási szerződést lehetne írni, hogy a párod használatába adod az autó, nem kérsz érte semmit, és ő a vállakozási tevékenységéhez használja. Ebben az esetben is az elszámolás módszere hasonló, csak 9 Ft/km-t nem lehet elszámolni.)

Üzembentartási szerződést is lehet kötni amíg nem vagytok házasok, ami már a forgalmiba is bekerül, és mivel a párod lesz az üzembentartó, ő fizetné a kötelezőt is akkor már mehet a saját gépjárműhasználat.

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: Mano1110 » pén. júl. 13, 2007 3:43 pm

A normákat már megnéztem az apeh honlapján. Köszönöm a segítséget.
Mano1110
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: pseniko » pén. júl. 13, 2007 3:45 pm

Folyt.

Amennyiben autót vesztek a párodnak, veheti mint magánszemély és akkor mehetnek az előbbi módszerek.

Ha mint egyéni vállalkozó veszi, akkor elszámolható az összes üzemanyagköltség, biztosítás, karbantartás, stb és értékcsökkenést. De ehhez az kell , hogy minden megtett km-t tudjon igazolni, hogy üzleti célra használta a gépkocsit.n         Vagy fizethet cégautóadót, és elfelejtheti az utnyilvántartást, vagy menetlevelezést. 

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: Mano1110 » pén. júl. 13, 2007 3:45 pm

Miért kell esetleges fénymásolat, szerinted? Hiszen a forgalmiból kiderül, hogy az én tulajdonom a nevet meg úgy is át kell rajta íratnom majd. Vagy akkor már esetleg egy füst alatt őt is fel lehetne valahogy rá íratni. (Hangos gondolkodás ebben a pillanatban, és akkor minden megolva)

Mano1110
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: pseniko » pén. júl. 13, 2007 3:51 pm

Ha kérik mindenképpen be kell mutatni a forgalmit, akárkié az autó. Igazoni kell, hogy a törvénynek megfelel. Ezért célszerű lefénymásolni és a vállalkozás irataiba lefűzni.      Enci
pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: Mano1110 » pén. júl. 13, 2007 3:52 pm

Ja értelm már! Én a rendőrbácsikra gondoltam. :-) Bocsi. Köszi a segítséget neked is.
Mano1110
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag év közben

HozzászólásSzerző: Mano1110 » pén. júl. 13, 2007 3:56 pm

off nem találom, hol todom elfogadni  válaszod :(
Mano1110
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég