Kedves Hozzászólók!
Megint visszagördült a szívemre a kő. Bocsássatok meg a filozofálgatásért, de azért vagyunk itt, hogy egymás kételyeit eloszlassuk. Boncolgassuk egy kicsit tovább a témát, mert nem szabad elfelejtenünk, hogy pénzforgalmi szemléletben könyvelő EV problémáját tárgyaljuk.
Abban mindannyian egyetértettünk, hogy a pénzforgalmi szemléletben könyvelő EV a pénztárkönyvében csak akkor rögzít könyvelési tételt, amikor az ellenérték megjelenik. Ha forintban jelenik meg az ellenérték, nincs gond, ha devizában került jóváírásra egy tétel -most maradjunk csak a bevételeknél- , akkor azt forintra át kell számítani és azt kell a jóváírás napján lekönyvelni. Az árfolyama is tisztázott, az szja tv.5§(2) bekezdése alapján a jóváírás napját megelőző hónap 15-én érvényes MNB vételi árfolyamon végezzük el az átszámítás. Miután a devizában kiállított számla ellenértéke devizában kerül jóváírásra a devizaszámlán, ezért az a kimenő számla bruttó értékét tartalmazza, kvázi a pénztárkönyvben való könyvelésnél az adóalapot képező árbevételhez a kimenő számlán szereplő nettó összegnek megfelelő, előzőekben említett vételi árfolyamon jelenik meg a bevétel, az áfa rovatban való könyveléskor ugyanígy járunk el. Miután pénzforgalmi szemléletben könyvelünk a nettó összegnél NEM KELETKEZHET ÁRFOLYAMKÜLÖNBÖZET, egész egyszerűen árbevételként megjelenik az átszámított forintösszeg a jóváírás napján érvényes előző hó 15-i árfolyamon.
Az áfánál kicsit más a helyzet, mert az áfát az Áfa tv. 26. § (1)bek.c.) pontja szerint az adófizetési kötelezettség keletkezésének napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamon kell bevallani. Mi is az adófizetési kötelezettség keletkezésének napja? Ez az Áfa tv.16. § (1) bek.szerint a teljesítés, ill. részteljesítés időpontjának napja, ami esetünkben nem más, mint a szerződéskori napi MNB vételi árfolyamon forintra átszámított deviza összege. Tehát a pénztárkönyvben az áfa soron szereplő forintösszeget(amit a pénzügyi teljesítés napján az előző hó 15-i MNB vételi árfolyamnak megfelelő forintösszegben könyveltünk e rovatba) szerződéskori forintértékre kell korrigálni. Itt viszont már kelezkezik árfolyamkülönbözet, előjelétől függően bevételt vagy költséget növelő, ill.csökkentő tételben, amit árkülönbözet címén le is kell a pénztárkönyvben rögzítenünk, mert a bevallásba a számlán szereplő teljesítéskori árfolyamon kell az áfa összeget bevllanunk és az APEH felé forintban átutalnunk. ITT VAN ÁRKÜLÖNBÖZET, mégpedig a számlán szereplő áfa tételből a teljesítéskori és a pénzügyi jóváírás napján megállapított előző hó 15-i MNB vételi árfolyam különbözeteként megjelenő árfolyamkülönbözet.
Vezessük le egy példával:
EV 08.20-án számláz 12oo EUR szolgáltatást. E napon 1oo Ft az EURértéke. Az EUR devizaszámlán 09.28-án jóváírásra kerül 12oo EUR. 09.15-i MNB vételi árfolyam 11oFt/EUR
A devizaszámla tartozik oldalán van 09.28-án 12oo EUR.,ami egyenlő 1200x11o=132ooo,-Ft-tal. Lekönyvelem a pénztrákönyv árbevételi rovatába az 1ooo x 11o=111ooo,-Ft, az áfa rovatba 200x11o=22ooo,-Ft. Az áfát a szerződéskori teljesítési árfolyamra kell korrigálnom, mert ezt fogom bevallani és befizetni az APEH felé: ezért az áfa bevételi rovatba könyvelek - 2ooo,-Ft-ot (22ooo - 2oox100) és az árbevétel rovatot növelem árfolyamkülönbözet címén 2000,-Ft-tal.
Erről mi a véleményetek? Minden szabályt betartottunk. Az első hozzászólásomban írtakkal egyetértettetek, de az szerintem annyiban sántít, hogy én ott a nettó összeg után is elszámoltamvolna az árkülönbözetet,Miután az EV a szerződéskori számlázáskor nem könyvel semmit (csak vevő nyilvántartást vezet), így a nettó összegnél árkülönbözete sem keletkezhet. Az áfánál viszont igen az APEH felé történő bevalláskor.
Köszi az együttgondolkodást