Adófórum

Adózási és számviteli információk

KATA választás dilemmái

Egyéni vállalkozók

KATA választás dilemmái

HozzászólásSzerző: nibiru61 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves fórumozók!
Segítsetek már nekem eldönteni, hogy egy szemész orvos, aki heti egy alkalommal állami kórházban vállal rendeléseket, és műtéteket, amelyeket saját maga ütemez, de a kórház felszereléseit, és személyzetét veszi igénybe hozzá, lehet-e katás vállalkozó?
A törvény úgy határoz, hogy az alábbi 6 feltételből legalább 2-nek érvényesülni kell, mert különben burkolt munkaviszonynak minősíthetik.

1.a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette,
2.a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem egy megrendelőtől szerezte (a kapcsolt vállalkozási viszonyban álló megrendelőket egy megrendelőnek kell tekinteni),
3.a megrendelő nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan,
4.a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll,
5.a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a megrendelő bocsátotta a kisadózó rendelkezésére,
6.a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg.

Nem kizárólag egyedül végzi a tevékenységet, de a kórház alkalmazottaival, több, mint 50 %-ot tesz ki ez a bevételeinek, a tevékenység végzésének helye a kórház birtokában áll, és a szükséges anyagokat is a kórház adja. Vagyis 6-ból 4 nem áll fenn.
3. A kórház nem ad utasítást a tevékenység módjára, mert azt ő szakmai protokoll alapján végzi.
6. A betegeket ő fogadja, és osztja be.

Sajnos már február elejétől be is jelentettem, de most dilemmázom, hogy jól tettem-e?
Ti mit tennétek?
Nav-os állásfoglalást hogyan kell kérni, és mennyi idő alatt jön meg ?

Köszönöm előre is a választ
nibiru61
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

KATA választás dilemmái

HozzászólásSzerző: maniac » csüt. feb. 12, 2015 4:39 pm

Kedves nibiru61

A 6. pont nem biztos, hogy teljesül, ha a kórház és az orvos közötti szerződésből indulunk ki, amely meghatározhatja hogy mettől meddig kell a rendelési idejét nyújtania... Feltételezem a kórház határozza meg, hogy mire van igénye a normál rendelési időn kívül "alvállalkozóktól".

Üdv

maniac
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

KATA választás dilemmái

HozzászólásSzerző: Sárgafilc » kedd feb. 24, 2015 12:35 pm

Szia!
Egészségügyes vállalkozónál nekem is u.ezek, ill. hasonló kétségeim merültek fel. A vállalkozó erősködésére végül is bejelentkeztünk KATA-ra. De nyomatékosan felhívtam rá a figyelmét, hogy rizikós döntés, nem lehet tudni, egy ellenőrzéskor hogyan is értelmezik majd. Viszont javasoltam: "más" betegeket is lásson el "máshogy", pl. saját otthonában, és természetesen számlázza is ezeket. Amikor a tevékenységéhez vásárol anyagot, eszközt mindenről kérjen számlát! Nincs jobb ötletem:(
Sárgafilc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

KATA választás dilemmái

HozzászólásSzerző: white66 » pén. jan. 08, 2016 6:10 pm

Meg kell tanulni jó szerződést kötni az alkalmazott adózási formához! Ezért vállalkozó a vállalkozó, többek közt erre is vállalkozik. Egy jó szerződés a vállalkozás alapja, megtalálni a kiskapukat és abból hasznot húzni! A dokinak nem könyvelő, hanem ügyvéd tanácsára van szüksége....... :))))
white66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:43 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég