Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

Egyéni vállalkozók

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: bocsixxxx » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Ez a téma itt az adófórumon sokszor felmerült már több kérdés kapcsán, aminek heves viták lettek a következményei többek közt köztem és néhány fórum tag között is, amit szívből sajnálok, hogy elfajultak.
A viták hangulata miatt úgy döntöttem, hogy nem fórumozom tovább!
Ám búcsúzóul rátok bíznám eldöntését, hogy egy számlán, ha külön tételként van feltüntetve a szolgáltatás értéke és külön tételként a szolgáltatáshoz felhasznált anyag, s a számla végösszege a két tétel összege, akkor az:
"CSAK" egy szolgáltatás nyújtás?
VAGY egy szolgáltatás nyújtása és egy anyag értékesítése is!?
bocsixxxx
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:42 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: bocsixxxx » szomb. okt. 19, 2013 3:36 pm

Búcsúzóul, mielőtt itt hagynám a fórumot, ajánlanám a szíves figyelmetekbe az alábbiakat:

Egy NAV tájékoztató, aminek teljes tartalma innen tölthető le:

www.adonavigator.hu/letoltes/blog/hozzaszolas.pdf


Kiemelten fontos része:

"a számlán feltüntetheti a szolgáltatás mellett a beépített termékek nevét, darabszámát,egységárát, de csak, mint a számla nem kötelező eleme. Ez esetben azonban ki kell tűnnie a számlából, hogy termékértékesítés nem történt, kizárólag szolgáltatásnyújtás."


Megjegyzés:
A fentiekből egyértelműen értelmezhetőek az alábbiak:

1.: Ha a számlán külön tételként szerepel az anyag és annak bruttó összege, és külön tételként szerepel maga a szolgáltatás és annak a bruttó összege és a számla végösszege egyenlő az anyag mellett feltüntetett bruttó összeg plusz a szolgáltatás mellett feltüntetett bruttó összeggel, AKKOR az biza egy anyag értékesítése plusz egy szolgáltatás nyújtása.

2.: Ha azonban a szolgáltatás bruttó összege tartalmazza a szolgáltatáshoz felhasznált anyagokat is, akkor a számlán a szolgáltatáshoz felhasznált és felsorolt anyagok értéke nem lehet része a számla végösszegének, hiszen a szolgáltatás értéke már tartalmazza! A számlán szereplő anyagok, csak felsorolás jelleggel szerepelhetnek, s csak darabszám és egységár feltüntetéssel! Az értéke NEM szerepelhet!

Elnézést, de búcsúzóul nem bírtam kihagyni ezt a kérdést!
Remélem ezzel nem bántottam meg senkit!
De a tények magukért beszélnek!

Ha valaki erre válaszolna, KÉREM NE nekem tegye, mert, most innen kilépek, s többet NEM lépek be a fórumra, tehát nem látom a válaszokat!
Ezt a kérdést és a NAV-os tájékoztatót Nektek hoztam, hogy beszéljétek meg magatok között, mert fontosnak tartom!
Kérem, hogy előbb olvassátok el a teljes NAV-os anyagot, s különösen gondoljátok át az általam itt kiemelt részletét is, mielőtt hozzászóltok!
Nem szeretném, ha ebből civódás lenne! Csak higgadtan!
Legyetek jók!
Üdv. Mindenkinek!
bocsixxxx
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:42 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: frivi » szomb. okt. 19, 2013 4:15 pm

Hát ez a pasi hülyén fog meghalni, de talán segít még rajta:( számviteli levelek):
Kérdés: Szakszervizben javíttatjuk az autót. A számlában anyag, alkatrész és munkadíj is szerepel. Helyesen járunk-e el, ha az anyagot, alkatrészt anyagköltségként, a munkadíjat igénybe vett szolgáltatásként könyveljük, vagy az a helyes, ha az egészet együtt javítási költségként számoljuk el? Ugyanez a kérdés akkor is, ha a gumiszerelő műhelyben gumit vásárolunk, és ezt fel is szereltetjük, a kerekeket centíroztatjuk, szabályoztatjuk. Ebben az esetben is van anyagköltség és szolgáltatás-igénybevétel, vagy csak javítás van?
Válasz:


Az Szt.-nek a bizonylatokkal szembeni követelményei alapján a számlának, a számlán szereplő adatoknak alakilag és tartalmilag hitelesnek, megbízhatónak és helytállónak kell lennie. Ez követelmény a szolgáltatásnyújtás számláival szemben is. A szolgáltatásnyújtás számlájának olyannak kell lennie, ami alapján a ténylegesen elvégzett szolgáltatás utólag is ellenőrizhető, azonosítható. A kérdésben szereplő esetben tehát a szolgáltatásnyújtás: gépkocsijavítás, illetve gumiköpenycsere, amely a javítás, a szolgáltatásnyújtás természetéből következően anyagok, alkatrészek, gumiköpenyek felhasználásával jár. Ezen anyag-, alkatrész-, gumiköpeny-felhasználások azonban nem a szolgáltatást igénybe vevőnél számolandók el anyagköltségként, hanem a szolgáltatást nyújtónál, még akkor is, ha azok értékét a számlában külön tételként feltüntetik.

A szolgáltatás értékének meghatározására is érvényes az Szt. 47. §-ának előírása, még ha azt a törvény külön - nevesítetten - nem is emeli ki: a bekerülési érték (a szolgáltatás igénybevételének költségként elszámolandó összege) része minden olyan tétel, amely a szolgáltatásnyújtás igénybevétele során felmerült, a szolgáltatáshoz egyedileg hozzákapcsolható. Így a gépkocsijavítás, illetve a gépkocsiszerviz költségként elszámolandó összege magában foglalja a gépkocsijavításhoz felhasznált anyagok, alkatrészek értékét is, vagy az autógumik cseréjének költségként elszámolandó összege a csere során felszerelésre kerülő gumiköpenyek, tömlők értékét is.

Az Szt. 78. §-ának (2) bekezdése alapján anyagköltségként a termelés, a tevékenység, a szolgáltatásnyújtás során felhasznált anyagok bekerülési értékét kell kimutatni. A kérdésben leírt esetekben a tevékenységet a szerviz, a gumijavító cég végzi, tehát ezeknél kell a felhasznált anyagot, alkatrészt, gumiköpenyt stb. anyagköltségként elszámolni, és nem a szolgáltatást igénybe vevőnél.

A gépkocsik szakszervizben történő javítása, a gépjárművek gumiköpenyeinek cseréje a használatban lévő tárgyi eszköz folyamatos, zavartalan, biztonságos üzemeltetését szolgáló javítási, karbantartási tevékenység, és annak értéke magában foglalja a javításhoz, a szereléshez felhasznált anyagok, alkatrészek, gumiköpenyek értékét is. Így a más társaság, egyéni vállalkozó által végzett szolgáltatások - igénybe vett szolgáltatások költségeként elszámolandó - számlázott, a felhasznált anyagok, alkatrészek, gumiköpenyek stb. értékét is magában foglaló összegét kell karbantartási, javítási költségként kimutatni.

frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. okt. 20, 2013 8:01 am

Sziasztok,
szerintem ez itt nálunk már nem kérdés, csak bocsixxx ragaszkodik a véleményéhez, fogalmam sincs miért.

Röviden - nem hivatkozásokat másolva összefoglalom hogy én hogy látom.

1) Van egy db számlám, amin a szolgálató, aki a szerelést, javítást végzi, kiszámlázza mellé a SAJÁT anyagát is, ebben az esetben én az egészet - függetlenül attól, hogy az anyag esetleg 95 egység a szolgálatás meg csak 5 egység - szolgáltatásra könyvelem.

2) Van két db számlám. Megvettem az alkatrészeket, anyagot, de nem tudom beszerelni abba, amibe megvettem. Elviszem az autót és az anyagot is a szervízbe, és megkérem, hogy szereljék be. Ebben az esetben én a külön számlán lévő alkatrészt felhasznált anyagként (javítási, fenntartási anyag) könyvelem, a szervíz számláját pedig szolgáltatásra, melybe ők nyilván nem számlázzák bele az én anyagköltségemet.

Hát én ezt így értelmezem. Nem tudom a második esettel mennyire értetek egyet.

Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: SZESZE » vas. okt. 20, 2013 10:55 am

Sziasztok!
Én is könyvelek egy gumijavítót, aki a számlában külön feltünteti a gumiköpenyeket és külön a szerelési díjat! Egyik megrendelőnek, vevőnek így nem felelt meg és úgy kérte, hogy teljesen külön számlában tüntesse fel az eladott gumiköpenyeket és másik számlában a szerelési díjat! Ha nem így csináljuk akkor keres más vállalkozót! Most külön számlázzák a gumiköpenyeket és külön a szerelési díjat! Tudom, hogy ezt már nagyon sokszor megtárgyaltátok, de sajnos nem olvastam, nem voltam! Szerintetek akkor most melyik a helyes, mert a gumiköpenyt is itt veszi és ugyanazon a napon szerelik fel neki, amit már a következő számlában számláznak!
Köszönöm szépen ha még segítetek egy kicsit ebben az ügyben!
Üdvözlettel SZESZE
SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: frivi » vas. okt. 20, 2013 11:30 am

Szia Szesze!
A vevő azért kéri így, mert az anyagköltséggel csökken az ipa alapja, a szolgáltatással nem!
Hogy ezt melyik ellenőr, mikor "nyalja be", az nagy kérdés!

A saját könyvelésedben max. ott rontasz, hogy anyagköltség vagy elábé valójában a gumiköpeny. Adózásban nálad nem okoz végső soron eltérést nálad ( kivéve, ha a tao az elvárt adóalap szerint kerül megállapításra!).

Szabályos nálad az eladott szolgáltatás során történt anyagfelhasználás lenne, célszerűen a vevőnél pedig igénybe vett szolgáltatás.

Legalább ne egymást követő számlákat adjatok a vevőnek!
frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: SZESZE » vas. okt. 20, 2013 12:00 pm

Kedves Frivi!
Köszönöm szépen a válaszodat! Szerintem egymást követően történt a számla kiállítása is! Gépiszámlázással történik a számlázás a munka elvégzését követően! Csak ez az egy vevő kéri így a számláit, mások nem!
Üdvözlettel SZESZE
SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. okt. 20, 2013 4:21 pm

Szia Szesze,
úgy van ahogy Frivi is mondja, így teljesen kilóg a lóláb. Az az eset amit én másodikként írtam, az különbözik ettől, itt egyértelmű mire megy ki a játék. Legalábbis, ha én ellenőr lennék rögtön tudnám :-)))
Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: Bakosné » hétf. okt. 21, 2013 7:11 am

Ez pontosan az az eset, amikor a tartalom a lényeg és nem a forma. Szolgáltatásként könyvelném az egészet, így, hogy egy szállító, két számla. Ha két külön szállító lenne, akkor a fenti hozzászólásban leírtak megfelelnek.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Szolgáltatás kontra Anyagköltség!

HozzászólásSzerző: SZESZE » hétf. okt. 21, 2013 9:04 am

Sziasztok!
Nagyon köszönöm a hozzászólásaitokat! Nem tud a vállalkozó mit tenni, mert akkor azt mondták, hogy keresnek mást! Én úgy könyvelem, ill. könyvelném, ha én lennék a vevő, ahogyan Ti is írtátok! A főkönyvelőasszony pedig ragaszkodik hozzá, hogy külön számlában szerepeljen az anyag és külön a szolgáltatás! Mégegyszer köszönöm a segítségeteket!
Üdvözlettel SZESZE
SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég