Adófórum

Adózási és számviteli információk

EV társas vállalkozás mellett

Egyéni vállalkozók

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: bsan@freemail.hu » szer. jún. 13, 2007 6:22 pm

Ebben igazad van... de akkor szerinted mia módja, hogy ne főállású egyéni vállalkozóként legyen nyilvántartva??

 

bsan@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: Csigabiga » csüt. jún. 14, 2007 6:24 am

Sziasztok!

 Érdeklődve olvastam a hozzászólásaitokat. Nekem is volt nemrég ilyen esetem, én is hasonló falakba ütköztem, míg egy apeh-os ellenőr /mert a tájékoztatáson nem tudtak "felvilágosítani"/ azt mondta, hogy mindenképp a vállalkozásában kell fizetnie maga után a járulékokat. Kivéve, ha 36 órát meghaladó munkaviszonyt létesít. Azért nincs is más kódkocka sem a 1041-esen, sem pedig az ev. változásbejelentőjén.

Úgyhogy az ügyvezetői feladataiért járó esetleges fizetése után is kell járulékokat vonni...  Kivéve ha ott mint munkaviszonyos dolgozik, akkor a munkáltatói jogokat más kellene, hogy gyakorolja.

Üdv: Szilvi 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. jún. 14, 2007 6:45 am

 Sziasztok!  Már korábban is írtam az alábbiakat:

"Egyébként éppen az egyéni vállalkozó -  társas vállalkozó járulékfizetéséről van most egy cikk az aktuális hírekben itt a honlapon Anomáliák címmel, ajánlom  figyelmedbe."  De egyébként az APEH honlapján is fenn van a tájékoztató ugyanerről, a járulékoknál.

Nos, ebben szépen részletesen le van írva, hogy az egyéni vállalkozó, ha társas vállalkozás tagja, akkor jan. 31-ig nyilatkozhat, hogy a társas vállalkozás fizesse meg utána a járulékokat. Ebben az esetben az egyéni vállalkozásában csak akkor fizet járulékot, ha kivétje van. Kivéve a vállalkozói járulék, mert az drága törvényhozóink nem hozták szinkronba, tehát azt azt egyéni vállalkozásából kell fizetni.

Az egyéni vállalkozási marad főállású, mert nincs munkaviszonya máshol, de többes jogviszonyos, Úgyhogy nem véletlenül nincs más jelölhetőség az adatmódosítón. Ezt lehet lerendezni a 07T1041-en az általam leírt módon. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: Csigabiga » csüt. jún. 14, 2007 9:59 am

Kedves Böbe!

Végre megtaláltam a cikket amit írtál. Már korábban is kerestem de nem találtam. Köszönöm. Ez a nyilatkozat milyen szám alatt fut az abev programban? Ha jól értem idén már nem lehet nyilatkozni, csak jan. 31-ig lehetett. Kár, hogy nem merült fel ez a kérdés januárban. Vagy én nem olvastam itt...

Pedig ez aktuális volt nálam is...:(

Szilvi 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. jún. 14, 2007 10:41 am

Szia Szilvi!

Abev programban ilyen nyilatkozatról nem tudok, valószínűleg csak megírja az Ev. a vállalkozás felé és kész. Sajnos csak jan. 31-ig lehetett nyilatkozni. Arról viszont nem szól a törvény (majdnem azt írtam, fáma), hogy mi van azzal, aki év közben alapít vállalkozást. Gondolom, az meg onnantól adhatja meg, de ezt a jogszabálymódosítás nem tartalmazza, csak kikövetkeztethető.

Egyébként a 2006.évi CXXXI. törvény módosította a Tbj. tv. 31.§ (6), abban van leírva.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: Csigabiga » csüt. jún. 14, 2007 10:59 am

Köszi, most már kezd világos lenni. Év közben létrejövő társaságnál úgy volna logikus ha a tagi jogviszony kezdetétől lehetne nyilatkozni...

El kellene járnom továbbképzésre, mert amire tavaly rájöttem, lám idén már nem alkalmazható...

Köszi mégegyszer.

Szilvi 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: sziriusz77 » szomb. jún. 16, 2007 6:50 am

Sziasztok.

Kezdek egyre jobban belebonyolódni ebbe az ügybe, köszönöm a véleményeket és a hozzászólásokat. Megint volt egy menetem az APEH ügyfélszolgálaton, ezúttal személyesen. Végülis arra jutottunk, hogy nyilatkozat alapján a társas vállalkozás válik főállássá, így az egyéni vállalkozásban csak kivét esetén kell járulékot fizetni. Beadtam egy 07T102/E-t amin a heti 36 órát elérő mv melletti jogviszonyt jelöltette meg az ügyintéző, és írtam mellé pár sort, hogy mi a helyzet. Mindezt abból a megfontolásból, hogy azért valahogy jelezni kell, hogy változik a járulékfizetési kötelezettség, nem elég csak a társas vállalkozói bejelentés. Arra a kérdésemre, hogy miért nem a 07T1041-en tesszük meg a változásbejelentést, nem tudott válaszolni, azt mondta, hogy a végeredmény ugyanaz lesz...

Egyébként a HVG TB különszámában a 9. oldalon "Többes társas vállalkozó" címszó alatt találtunk pár ide vonatkozó sort, amiből kiokoskodtuk, hogy év közben keletkező új jogviszony esetén 15 napos határidővel lehet nyilatkozatot adni a már meglévő jogviszony felé a járulékok fizetéséről. Viszont ha elolvassátok a 1997/LXXX. megjelölt bekezdését, akkor van benne egy kis csavar: nem a társas vállalkozás felől kell az egyéni vállalkozás felé nyilatkozni, hanem fordítva. Vagy rosszul értelmezek valamit??

(6) Annak az egyéni vállalkozónak, aki egyben társas vállalkozóként is biztosított, egyéni vállalkozói járulékfizetési kötelezettsége a 29. § (1) bekezdése, illetőleg 29/A. § (1) bekezdése szerint áll fenn. Ez esetben a társas vállalkozásnál fennálló járulékfizetési kötelezettség alapja a ténylegesen elért, járulékalapot képező jövedelem. Az egyéni vállalkozó a társas vállalkozás részére a tárgyév január 31-éig tett nyilatkozat alapján évenként az adóév egészére választhatja, hogy a minimum járulékalap, illetőleg - az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban tett bejelentés esetén - legalább a minimálbér után történő járulékfizetési kötelezettséget társas vállalkozóként teljesíti. E választása alapján az egyéni vállalkozásában, illetőleg a további tagsági jogviszonyában a (4) bekezdésben említett járulékalap után kell a járulékot megfizetni.

sziriusz77
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: kati1012 » szomb. jún. 16, 2007 9:44 am

Szia!

 

Azért van így, hogy az egyéni vállalkozás felől kell a nyilatkozatot megtenni, mivel eddig az egyéni vállalkozói státusz volt a fő, függetlenül, hogy más jogviszonya is volt. Választási lehetősége nem volt, kifejezetten az egyéni vállalkozásban kellet minimum a minimálbér után a járulékokat megfizetni. A változtatás joga az egyéni vállalkozót illeti meg, illetve csak neki van mit változtatni, illetve módositani. Mindig erősebb formaként volt kezelve az egyéni vállalkozás a társas vállalkozóval szemben.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: validitas » szomb. jún. 16, 2007 12:13 pm

Szia! Én még mindig nem értem, hogy miért nem 07T1041-en kell beadni a változást. Szerintem a 36 órát eérő mv. nem jó, mert nem mv., hanem társas. Úgy lenne a helyes, ha 2 db 07T1041-t adnál be, egyet mint ev. a korábbi oszlopba beírnád a főállású ev-t, új adatként pedig a társas vállalkozót. A második 07T1041-et a kft. adataival adnád be, és újként beírnád a magánszemélyt. Így szerintem mint ev. le lenne módosítva, és a kft-nél meg be lenne jelentve. A biztosítási jogviszony bejelentésére ugyanis a 07T1041 szolgál és nem a 07T/102E, mivel ott csak a munkaviszonyt lehet be-ki jelenteni, de semmi mást. Mivel nem munkaviszonyos, hanem társas, nincs mit módosítani, mert ugyanúgy főállású ev., csak a járulékot fizeti társasként.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV társas vállalkozás mellett

HozzászólásSzerző: tamas973 » hétf. jún. 18, 2007 12:16 pm

Üdv.

Nem tudom, hogy nem szólók e későn, de ne felejtsd el az egyéni vállalkozásoddal kapcsolatosan leadni a 0758 -ast és azon jelölni a 38 kódot alkalmazás minősége rovatban. Így ezen a nyomtatványon láthatják, hogy egyéni vállalkozó vagy társas vállalkozói jogviszony mellett és elmaradhat a járulékfizetés. Szerintem csak a társas vállalkozásod bejelentése miatt kell leadnod a 07.t1041 et az egyéni vállalkozásod ugyanúgy marad főállású. Tudomásom szerint azt ART. sem nevesíti ilyem részletességgel a változásbejelentési kötelezettséget így nem várhatják el a 07T102/e és 07.t1041 et sem az egyéni vállalkozás" nem változása" miatt.

 

Üdv

tomics

tamas973
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég