Adófórum

Adózási és számviteli információk

őstermelő helyettesítése

Egyéni vállalkozók

őstermelő helyettesítése

HozzászólásSzerző: freegopa80 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözletem Kedves Fórumozók!
Édesapám őstermelő, de sajnos balesete volt és nem bírja vinni piacra az áruját. Kérdésem az lenne, hogy én , mint a fia árulhatok- e helyette az ő nevében /zöldség-gyümölcs/, adhatok - e ki számlát, nyugtát az ő nevében? Gondolom van valamilyen lehetőség ilyen esetekre. Amennyiben igen, milyen igazolásokat kell beszereznem hozzá, hogyha a piacon egy ellenőr odajön és mindent rendben találjon?
Köszönöm a válaszokat.
freegopa80
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

őstermelő helyettesítése

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd máj. 21, 2013 4:25 pm

Szia! Szerintem segíthet a családtag az értékesítésben akár ingyenesen is, a rokoni kapcsolatot ellenőrzéskor igazolni kell. Ezt támasztja alá az alábbi téjékoztató is,mely felsorolja a lehetőségeket, miként lehet foglalkoztatni a családtagot. Mária

2012.12.06.
Családtagok foglakoztatása

http://www.nav.gov.hu/nav/regiok/kozep_dunantul/kozepdunantul/helyihirek/csaladfogl.html?query=seg%C3%ADt%C5%91%20csal%C3%A1dtag

2012-től kikerült a Tbj. szabályai alól a segítő családtag fogalma. A korábban segítő családtagnak minősülő személyek foglalkoztatására azonban továbbra is van lehetőség.
Az adótörvények nem azt határozzák meg, hogy kit, milyen jogviszonyban, illetve milyen korlátok között lehet foglalkoztatni, hanem egy már létrejött, konkrét szerződés alapján hogyan minősíthető annak adóztatása, illetve járulékvonzata. Amennyiben az egyéni vállalkozó közeli hozzátartozója munkát végez a vállalkozásban, azt kell megvizsgálni, hogy ezt a tevékenységet milyen jogviszonyban végzi.

A családtag foglalkoztatása történhet pl. megbízási jogviszonyban. Ebben az esetben, ha a foglalkoztatás díjazás nélkül történik, bejelentési kötelezettség, és juttatás hiányában személyi jövedelemadó, járulék, illetve szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség nem keletkezik.
A családtag foglalkoztatása biztosítási jogviszonyt megbízási jogviszony esetén a minimálbér 30 %-át elérő juttatás esetén keletkeztet és ebben az esetben a foglalkoztatónak a ’T1041 nyomtatványon bejelentési kötelezettsége keletkezik a biztosítási jogviszonyra vonatkozóan (pl.: kezdete, megszűnése) (Ebben az esetben a Ptk. megbízási jogviszonyra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.)

A foglalkoztatás történhet munkaviszonyban is, mely esetben a Munka Törvénykönyve vonatkozó szabályaira kell figyelemmel lenni. Természetesen – mivel biztosítási jogviszony jön létre – a ’T1041 nyomtatvány benyújtása munkaviszony esetén is szükséges. Amennyiben a munkavégzés munkaviszony keretében történik, akkor a közterheket a munkaviszonyra vonatkozó, általános szabályok szerint kell megfizetni. Ez esetben a biztosítási jogviszony a munkaidő hosszától és a díjazás mértékétől függetlenül létrejön.

Végezetül, még egy lehetőség van családtag foglalkoztatására – ha az egyéb feltételek fennállnak – ez az egyszerűsített foglalkoztatás keretén belül történő foglalkoztatás. Alkalmi munka esetén ennek közteher vonzata 1000,- Ft/fő/nap, mely a foglalkoztatót terheli. E jogviszony szabályairól bővebben tájékoztatást ad az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai című 2012/46. számú információs füzetünk.

Az egyes foglalkoztatási módokkal kapcsolatos munkaügyi szabályaival kapcsolatban a Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi szakigazgatási szerveinek munkaügyi felügyelőségei tudnak információt adni.

Összességében megállapítható, hogy továbbra is van lehetőség családtag foglalkoztatására annak ellenére, hogy a Tbj. a segítő családtag fogalmát ez év elejétől már nem használja.

További információ a NAV Általános Tájékoztató Rendszerén (TCC) keresztül érhető el a 06-40/42-42-42 számon.

Bajorné László Anikó

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

őstermelő helyettesítése

HozzászólásSzerző: freegopa80 » kedd máj. 21, 2013 8:31 pm

Köszönöm a választ, de igazából a kérdésem nem a foglalkoztatásra irányult, hanem csak egy hónapnyi helyettesítésre a piacon történő áruláshoz, azon belül is arra, hogy milyen dokumentumok által árulhatok és adhatok számlát, nyugtát édesapám helyett.Természetesen a bevétel egésze is az övé lenne és nem az enyém, én ingyenesen segítenék neki.
És azt hiszem a neten történő hosszas keresgélés után meg is találtam a választ a számlázás átvállalása írásbeli meghatalmazással történhet.
freegopa80
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

őstermelő helyettesítése

HozzászólásSzerző: Budainé » szer. máj. 22, 2013 7:21 am

Egészen biztos, hogy nem ilyen egyszerű a dolog. Bár, azt írod, a kérdésed nem a foglalkoztatásra irányult. Azért nem, mert az már el van döntve, hogy milyen formában történik?
Ha a foglalkoztatási forma rendezett, a számlázás mikéntje nem lehet kérdés.
Keressétek meg az apuka könyvelőjét, aki tájékoztat, és elkészíti a szükséges bejelentést, bevallást.
Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron