Adófórum

Adózási és számviteli információk

GYED miatti szüneteltetés

Egyéni vállalkozók

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: torok97 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egyéni vállalkozónak van -e olyan kötelezettsége, hogy a GYED ideje alatt szüneteltetnie kell a vállalkozását, és ha ezt nem teszi járulékfizetési kötelezettsége van akkor is ha nem végez jövedelemszerző tevékenységet, bevétele nincs.
torok97
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » hétf. feb. 25, 2013 2:52 pm

A kérdésed első felére a válasz:

Tv. szerint nem jár GYED, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja. Ha meg akarod tartani a gyededet, és nem foglalkoztatsz munkavállalót, egyszerűsített foglalkoztatottat,akkor célszerű szüneteltetni a vállalkozásodat.

Viki
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. feb. 25, 2013 3:24 pm

Az RLB-s fóruom már válaszoltam, de itt is megteszem, mert nagyon más a véleményem, mint az előttem válaszolónak....
Az egyéni vállalkozás szüneteltetése megszakítja a biztosítotti jogviszonyt. A gyed/gyes önmagában természetbeni ellátásra jogosít, DE ha netán egy következő babát szeretnének, ahhoz nem gyűlnek a jogosító napok. Vagy a babázás utáni esetleges táppénznél a nulláról fog indulni az anyuka....
Szóval életveszélye lehet a szüneteltetés, a világért ne tegye meg!!!!
A TB törvény egyértelműen kimondja, hogy mikor nem kell járulékot fizetnie az egyéni vállalkozónak, ebbe a gyed is beletartozik. (29 §, ha valakit érdekel.)
Úgyhogy szépen megkérek mindenkit, ne adjon rossz tanácsot!!!
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » hétf. feb. 25, 2013 3:33 pm

Szia Zsuzsa!

Köszönöm szépen, h kijavítottál, és akkor megragadnám az alkalmat, h eligazítást kérjek Tőled a Tv. általam említett részére vonatkozóan az egyéni vállalkozókra vonatkoztatva. Való igaz, h EV-ban nem vagyok járatos, ezért is írtam az illetőnek, h csak a kérdése 1. felére reagálnék, ami a GYEDdel kapcs.
Elképzelhető, h rosszul fogalmaztam. Úgy értettem, h a GYED-e alatt ne folytasson keresőtevékenységet, mert megvonják az ellátását, ez akkor nem egyenlő a vállalkozás szüneteltetésével? Megköszönném, ha helyreraknád nálam is az értelmezést :)

Viki
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » hétf. feb. 25, 2013 3:34 pm

Szia Zsuzsa!

Köszönöm szépen, h kijavítottál, és akkor megragadnám az alkalmat, h eligazítást kérjek Tőled a Tv. általam említett részére vonatkozóan az egyéni vállalkozókra vonatkoztatva. Való igaz, h EV-ban nem vagyok járatos, ezért is írtam az illetőnek, h csak a kérdése 1. felére reagálnék, ami a GYEDdel kapcs.
Elképzelhető, h rosszul fogalmaztam. Úgy értettem, h a GYED-e alatt ne folytasson keresőtevékenységet, mert megvonják az ellátását, ez akkor nem egyenlő a vállalkozás szüneteltetésével? Megköszönném, ha helyreraknád nálam is az értelmezést :)

Viki
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. feb. 25, 2013 4:09 pm

Viki, nagyon nem azonos. Egyéni vállalkozóknál van arra lehetőség, hogy hivatalosan szüneteltesse a tevékenységét, 1 hónap és 5 év között időtartamra tetszőlegesen.
Ezt ügyfélkapun keresztül be kell jelenteni az okmányiroda felé, és az okmányiroda továbbítja ezt a NAV felé, és a következő naptól az egyéni vállalkozó "szünetelő" státuszban van, számlát nem bocsáthat ki, és fizetnie kell a havi 6660 Ft-ot, már az első szünetelős napjától kezdve. Bevallásokat ugyanúgy be kell adni hozzá 30 napon belül, mintha éves zárás lenne.
Cégeknél nincs ilyen lehetőség, ev-knél is csak egy-két éve van. Így lehetőség van arra, hogy ideiglenesen ne kelljen járulékot fizetnie, ha valamiért nem tevékenykedik a vállalkozásában.
Az, hogy a tgyás/gyed/gyes alatt nem dolgozik, az egészen más.
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » hétf. feb. 25, 2013 4:19 pm

Zsuzsa nagyon szépen köszönöm, h elmagyaráztad, ezt most egy életre megtanultam. Időközben én is utánaolvastam, és rájöttem, hogy az ellátás alatti "munka szüneteltetése" nem azonos az EV szüneteltetésével. Bölcsebb lettem volna, ha hallgatok :((((

Ezúton kérek elnézést a kérdés feltevőjétől a téves hozzászólás miatt, nem akartam őt megtéveszteni.

Viki
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. feb. 25, 2013 4:30 pm

Biztos voltam benne, hogy nem volt szándékos :-)) Csak hát ez így tényleg nagyon-nagyon komoly problémákat okozhatott volna.
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: boamada » hétf. feb. 25, 2013 4:47 pm

És vajon elég-e az 58-as bevalláson feltüntetni, hogy TGYÁS, GYEd miatt biztosítás szünetel, járulékfizetés alól mentes , vagy be kell külön jelenteni a változást a T1041-en is?
boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

GYED miatti szüneteltetés

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. feb. 25, 2013 6:32 pm

boamada: nyiss meg egy T1041-et, görgesd végig, hogy milyen jogviszonyokat tudsz bejelenteni rajta, és máris meg tudod válaszolni a saját kérdésedet :-)))
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég