Adófórum

Adózási és számviteli információk

kivét elszámolás

Egyéni vállalkozók

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: sniki83 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, tudna valaki segíteni?
Egyéni vállalkozó a kezdés után néhány hónapig nem számolt el kivétet. A kötelező járulékokat megfizette, kivéve a kivétet terhelő SZJA-t.Ez csak néhány hónapig volt, utána már könyveltük a kivétet "rendesen", és utaltunk is mindent. Jól gondoltam, hogy nem kötelező a kivét az egyéni vállalkozónál?Tehát nem gond, hogy nem fizettünk az első hónapokban?
Előre is köszönöm.
sniki83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:34 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: palmika » kedd jan. 29, 2013 8:52 pm

A havonta legaláb a minmálbér/gar. bérminimum után meg kell fizetni az egyéni járulékokat és szbochót, szja-t viszont csak a valós kivét összeg után fizetsz, negyedévente. Költségelni, mint kivét csak azt az összeget lehet, mely után az szja meg lett fizetve.
Költség: szochó teljes összege, kivét ( mely után az szjat megfizette) az egyéni járulékok azon része, mely nem kivét miatt lett megfizetve nem költség.
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: hrvatis » kedd jan. 29, 2013 9:41 pm

http://www.adoforum.hu/szakmai-forum/tema/37932/egyeni-vallalkozo-kivet

Ez nem ugyanaz a kérdés?

üdv.
A.
hrvatis
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. jan. 30, 2013 3:04 pm

Az egyéni megfizetett járulék semmilyen esetben sem költség. Akkor sem, ha konkrét kivéthez kapcsolódik. Költségelni azt a kivétet is lehet, amely után az SZJA nem lett megfizetve, de ebben az esetben a késedelmi pótlék az esedékesség napjától ketyeg, emellett jó kis figyelemfelhívás az apeh részére: gyertek, ellenőrizzetek le. A lényeg: nem a "megfizetettséghez" kötődik a vállalkozói kivét költségkénti elszámolhatósága, hanem a vállalkozó döntéséhez: ténylegesen mikor vette "ki" az összeget.
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: palmika » szer. jan. 30, 2013 3:13 pm

Edit, egy kicsit félre értettél, tény hogy nem a fizetve, hanem a bevalva szót kellett volna használni
Egyéni járulék csak kivét részeként lesz költség , de ha van kivét akkor van szja is, negyedévente fizetni és az 53-on beírni a kivét sorba.
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: sniki » szer. jan. 30, 2013 3:19 pm

Amikor nem történt meg a pénztárból a jövedelem kivét, akkor a bankon, amikor utaltam a járulékokat, egyéb, költségnek nem minősülő kiadásként könyveltem, a szoc.hj.adót pedig költségként. Ilyenkor nem utaltam SZJA-t.
Amikor már megtörtént a nettó bér felvétele, akkor a 108.000 költség (kivét), a levont járulékok SZJA-val együtt! be nem számító bevétel, a szoc.hj. pedig költség. Úgy gondolom, hogy ez így jó. Ekkor a 1253-asban a vállalkozói kivét sorba csak azt az utolsó 2 hónapot fogom beírni (2 x 108 ezer), amikor ténylegesen megtörtént a pénztárból a kivét???
Amit negyedévente kellene bevallani, az ha jól tudom, a jövedelemhez (bevét-költség)kapcsolódó szja, ami 10%.
sniki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:31 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. jan. 30, 2013 3:32 pm

Így már jobban tetszik. :)
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. jan. 30, 2013 3:38 pm

Niki! Jól könyvelted. De Palmikának abban nagyon is igaza van, hogy a kivét szja-ja is negyedévente esedékes. Igen, a nyereséghez kapcsolódó szja előleg is negyedévente esedékes. A 1253-as 63-as sorába majd ennek megfelelően kell beírni (leterheltetni) az szja előlegfizetési kötelezettséget. (2*108e*0,16, nov-dec, esedékes: 2013.01.12)
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

kivét elszámolás

HozzászólásSzerző: sniki83 » szer. jan. 30, 2013 6:24 pm

Igen, én is így gondoltam, köszönöm a gyors válaszokat. Tehát a lényeg, hogy a vállalkozói kivét soron csak azt a 2 hónap bruttó bérét szerepeltetem, amit valóban kivettem a pénztárból és nem azt a 10 havi "bért", ami után a járulékokat megfizettük.
sniki83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:34 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég