Adófórum

Adózási és számviteli információk

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

Egyéni vállalkozók

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: zoltanvegh » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt fórumozók!

Egyéni vállalkozásba fogok, és már be is jelentettem a tevékenységemet elektronikusan az okmányirodai űrlapon (megjegyzem, azóta eltelt 3 munkanap, és eddig még semmi visszajelzés - vajh meddig tart ez a mai "agyonkompjúterizált" világunkban???). Itt bejelöltem a megfelelő adózási formát és az alanyi áfa-mentességet is.

Szóval a kérdés: ha megjön a nyilvántartásba vételről szóló igazolás, utána pontosan milyen űrlapokat kell még kitöltenem és melyik sóhivatalba kell azokat elküldenem? Külön be kell jelentkezni a NAV-hoz is, vagy továbbmennek az infók az okmányirodától? Az a baj, hogy nem igazán található erről semmilyen jó összefoglaló a neten (én legalább is nem akadtam rá). A fórumot meg a netet olvasgatva egyre inkább zavarosak az információk. Gondolok itt ilyenre, hogy pl. 13T101E, 13T104 stb. rám, mint induló e. vállalkozóra is vonatkoznak?

Mi van még, amit be kell jelentenem, ill. ki kell töltenem? Mik a következő lépések? Annyit már kiderítettem, hogy IPA alá bejelentkezés a fővárosnál, kötelező kamarai regisztráció a BKIK-nál. Van esetleg még valami a fentieken kívül?

Azonkívül van-e valami havonta kitöltendő bevallás a NAV/X hivatal felé, vagy csak fizetem a havi 50 ezreket, és elég évente egyszer (köv. év február X-én) színt vallani?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv
VZ
zoltanvegh
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: sniki83 » hétf. jan. 28, 2013 6:04 pm

Kedves Zoltán!
A bejelentkezésről az igazolás néhány napon belül megérkezik. Mi az okmányirodába mentünk be személyesen, ott vettük át.Ha jól tudom, 15 napon belül először is a 13T180 nyomtatványt kell beküldened az ügyek elektronikus intézéséhez,aztán a 13T101E-t, 13T1041-t ezeket mind elektronikusan. Majd a kamarai regisztrációt a honlapjukon lévő nyomtatványon tudod intézni, és befizetni az 5000 Ft-ot.
Ezután elég havonta 12-ig az 50.000 Ft-ot utalni, és következő év februárjában a bevallást megcsinálni. Viszont,ha az év során legalább 30 napot meghaladóan pl. táppénzen vagy, akkor a 13 KATA bevallást be kell küldeni a hónapot követő hó 12-ig, ekkor nem kell fizetni az 50.000 Ft-ot.
Az IPA-hoz az önkormányzat honlapján található nyomtatványt kitöltöd szintén 15 napon belül.
sniki83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:34 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: kkpbt » hétf. jan. 28, 2013 8:17 pm

Zoltán !
Egyetértve az előttem szólóval (kivéve a táppénzes mondatával), felhívom a figyelmedet, hogy a KATA-s vállalkozásod február 1-től kezdődik, ez azt jelenti, hogy január ..-tól január 31-ig "normál" (nem KATA-s)egyéni vállalkozó vagy, így február 12-ig a 1358-as bevalláson a járulékfizetési kötelezettséget be kell vallanod és a januári törthónapra kiszámolt járulékokat be kell fizetned, továbbá minden hónapban a 1308-ast is. (ha nincs alkalmazottad egy NY bevallással ki tudod váltani a 1308-ast)
Az 50.000,- Ft-ot legelőször március 12.-én kell befizetni a február után.
Ha táppénzen leszel, akkor nem kell beadni a 13KATA bevallást, hanem a 13T101E nyomtatványt kell beadni. (a 13T101E nyomtatvány kitöltési útmutatóját olvasd el, a táppénz miatti eseteket példákkal illusztrálva leírják a KATA-s vállalkozóra)

Február 1-től vagy KATA-s, így az éves KATA-s bevételi "kereted" már csak 5.500 ezer Ft, de ha táppénzen leszel, akkor a kereted minden hónapban 500 ezer Ft-tal csökken. (lásd fenti útmutatót és KATA tv-t.)
Ocó
kkpbt
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: sniki83 » hétf. jan. 28, 2013 8:31 pm

Igen, valóban, nem figyeltem a dátumot, és a táppénzes időszakot tényleg nem a 13KATA-n kell beadni.
sniki83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:34 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. jan. 28, 2013 8:33 pm

4. § (1) A kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság a választás bejelentését követő hónap első napjával jön létre.

(2) A tevékenységét év közben kezdő vállalkozás bejelentését az állami adóhatósághoz való bejelentkezéssel egyidejűleg teljesítheti. Ebben az esetben az adóalanyiság a vállalkozás nyilvántartásba vételének napjával – de legkorábban 2013. január 1-jén – jön létre.

Jelölve lett bejelentkezéskor a kata-választás?
Ha igen, akkor szerintem már januárban is katás.
17. Kisadózó vállalkozások tételes adójával kapcsolatos nyilatkozat
Az adóalanyiság alá történő bejelentkezést az első kódkockában „X”-szel jelölheti. Ezzel arról is nyilatkozik, hogy saját magát, mint magánszemélyt kisadózóként bejelenti.
8.oldal
A „Főállású kisadózónak minősülök” sor melletti kódkockába tett „1 - Igen” vagy a „2 - Nem” értékek alkalmazásával nyilatkozzon arról, hogy Ön főállású kisadózónak minősül-e.
Nem választhatja az adóalanyiságot az a vállalkozás, amely az ÖVTJ szerint
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: zoltanvegh » hétf. jan. 28, 2013 10:33 pm

Köszönöm a gyors válaszokat!

Kedves Ocó, az első válasz kissé zavarosnak tűnik.... mint már írtam, induló e.v. leszek (2012.12.31-ig alkalmazott voltam, a bejelentésig meg "semmi").

Közben én is utánanéztem a NAV-os tájékoztató füzetekben néhány dolognak. Szóval csak megerősítést kérnék, jól értelmezem-e, hogy ha a 2013-ban induló vállalkozás a nyilvántartásba vétel napjától alanya a katának, és amennyiben ez 2013.01.31-ig megtörténik, akkor már januárra is fizetek katát (február 12-ig), ugye?

Mivel - értelmezésem szerint - a bejelentkezéskor megadott adatokat a NAV is megkapja (mivel hogy meg kellett adni az adózás módját, áfa-dolgokat, tevékenységet stb.), jól gondolom, hogy mégsem szükséges kitölteni a 13T101E-t? Megpróbáltam, de 1-es kódot beírva reklamál, hogy ezt az ügyet a kormányablaknál kell intéznem.

Ami még nem világos, az a 13T1041. Ez mire jó? Biztos, hogy erre is szükségem van?

A T180 világos, bár én úgy értelmezem, hogy elméletileg rám nézve nem lenne kötelező. Mivel azonban praktikusnak találom az elektronikus ügyintézést, ezért mindenképp kitöltöm.

Elnézést, ha sokat "bénázok", de csak most kezdem ízlelgetni a vállalkozói létformát. Zárójelben jegyezném meg: annak ellenére, hogy elméletileg már több mint 57000-en választották ezt az adózási formát, elég kevés megbízható infót lehet találni a neten. Nem furcsa?

Üdv
VZ
zoltanvegh
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: kkpbt » hétf. jan. 28, 2013 11:40 pm

Igen a 2013-ban kezdő vállalkozó a kezdés napjátől KATA-s, így már januárra is be kell fizetned február 12-ig a 50.000,-Ft-ot,(10032000-01076349 számlára, vagy kérsz csekket a helyi NAV-tól)és az éves bevételi "kereted" 6 millió Ft.
Ha megkapod az okmányirodától az igazolást, akkor 15 napon belül be kell küldened a 13T101E nyomtatványt bejelentést követő bejelentkezés "1". (a figyelmeztetés arra vonatkozik,hogy a tevékenységi kör módosítást kell az okmányirodánál kezdeményezni)
A 13T1041-est is be kell adnod, melyben közlöd a NAV-val, (átadja az OEP-nek) hogy 2013. január ...-tól főfoglalkozású egyéni vállalkozó vagy (joviszony kód 1341 az 5b sorban, biztosítás kezdete 3b sorban)
Gondolom 2013.01.01.-től bejelentetted a 13T1011 nyomtatványon, hogy január 1-től egészségügyi szolgáltatási járulékra vagy kötelezett, most pedig szintén a 13T1011-esen be kell jelentened, hogy 2013. január ...(-1 nap)-én megszünt az eü. szolg. járulék fizetési kötelezettséged.
Pl. január 25-től vagy vállalkozó, (az okmányiroda által küldött vállalkozói igazolás szerint - vállalkozási tevékenység kezdete) akkor a 13T1011-esen 2013. 01.24.-i dátummal szűnik meg az eü.szolg.járulék fizetési kötelezettséged. Az eü.szolg.járulék január 01.-január 24. összege 5.328,- Ft, (6660/30naptári napx24 naptári nappal) melyet a 10032000-06056229 számlára kell befizetni február 12-ig.
Én a T180-ast nem adtam be, az ügyfélkapuval a bevallásokat így is be tudom adni magamra, amúgy az egyéni vállalkozó elektronikus adóbevallásra kötelezett nincs választási lehetőséged.
Ocó
kkpbt
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: zoltanvegh » kedd jan. 29, 2013 1:07 am

Kedves Ocó!

Köszönöm a kimerítő tájékoztatást, így már világos.
Az eü. szolg. járulékról (sajnos) most hallok először. Az arányos rész megfizetésére még nyilván van idő február 12-ig. A bejelentkezést most gyorsan beküldtem elektronikusan, aztán - remélhetőleg még januárban - ki is jelentkezek. Remélem, nem lesz ebből gond, hogy nem 15 napon belül jelentettem le magam.

Üdv
VZ
zoltanvegh
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

KATA-s egyéni vállalkozás indítása 2013-ban

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd jan. 29, 2013 2:16 am

Azt írta Zoltán, hogy 2012.12.31-ig alkalmazott volt. Akkor egészségügyi szolgáltatásra jogosult az után még 45 napig. (Feltéve, hogy 2012.12.31-től visszamenőleg legalább 45 nap biztosítási jogviszonya volt. )
A lényeg, hogy nem kell neki foglalkozni a 13T1011-el.
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég

cron