Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

Egyéni vállalkozók

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. feb. 25, 2013 12:45 pm

A fenti állásfoglaláson kívül semmi értelmeset nem kaptam.
pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. feb. 25, 2013 1:06 pm

Az orvosi szaklap is kért állásfoglalást, de én ettől nem lettem okosabb.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a MedicalOnline kérésére részletes, orvosokra szabott tájékoztatást küldött az idén januártól választható új kisadóról, a KATA-ról.

http://www.medicalonline.hu/eu_gazdasag/cikk/mit_kell_tudni_az_egeszsegugyieknek_a_kata_rol?utm_source=newsletter&utm_medium=medicalonline_orvosi_hirlevel&utm_campaign=9241

KJ.
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. feb. 25, 2013 1:23 pm

A Medical Online-nak küldött anyag egy nagy kalap kaki....

De az egy helyre bedolgozó orvos szerintem sem lehet KATA-s... Nagyon nagy a kilógó lóláb.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. feb. 25, 2013 1:29 pm

Ugyanez a véleményem !
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. feb. 25, 2013 1:31 pm

Nálam nagyon necces, mert egy helyre dolgozik be, és onnan is meghaladja az 1M Ft-ot a bevétele, hiába van főállása, inkább nem kockáztatunk.
pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: BAnita111 » hétf. feb. 25, 2013 1:36 pm

Azért köszönöm Mindenkinek a gyors választ.
Ha én is megtudok valami "okosabbat" akkor jelzem.
BAnita111
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:39 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: mariannbalogh » csüt. márc. 07, 2013 11:44 am

Sajnos én sem találok semmit, feltettem a kérdést a Nemzet Gazdasági Minisztériumtól, de még semmi.

http://www.mellekhatas.hu/aktualis/mit-kell-tudni-az-egeszsegugyieknek-a-kata-rol
mariannbalogh
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:39 am

Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: pseniko » szer. nov. 05, 2014 2:52 pm

Tudom, hogy már rég volt, de van valakinek valami új infója evvel kapcsolatban?
pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Re: Kata vs. orvos egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Kultúrgúda » vas. nov. 20, 2016 11:29 am

Sziasztok

Én az egyik megyei kórházban dolgozok rezidensként, és azt néztem, hogy a cégnél, amelyik nálunk a városi ügyeletet ellátja (csak annyi köze van a kórházhoz, hogy ott van mellette, de teljesen külön munkáltató), hogyan tudnék dolgozni náluk. Most itt a vállalkozási forma a probléma, nem a szakmai megfelelőség. Nem tudnék dolgozni KATÁsként náluk, mert az évi 1 milliós bevételt már havi 2-3 ügyelettel is el tudnám érni, így ettől ugye kölcsönösen be kell jelentenünk egymást a NAV felé, onnantól meg már ellenőrizhetik, hogy bújtatott munkaviszonyról van-e szó. Ha ellenőrzik, nem tudnám az állításukat megdönteni (pl. az összjövedelmem 100%-a onnan származik, a tevékenység helye nem a birtokomban áll stb.), így a büntetésen kívül meg kellene fizetnem a normál munkaviszonynak megfelelő elmaradt adóterheket is, és a KATÁból is kizárnának egy időre. Így marad a normál adózás vagy a megbízási jogviszony.

Tudom, hogy ebben a témában kb. erről volt szó, amit most leírtam. Viszont ami böki a csőrömet, az az, hogy látom, hogy a szakorvos (és rezidens!) kollégáim (és szerintem a kórház csaknem összes szakorvosa, sőt kivetítve az ország összes kórháza) KATÁsként ügyelnek vagy végeznek ilyen egyéni vállalkozóként nappali munkát (általában a fő közalkalmazotti munkaviszony mellett) CSAK EGY ÉS UGYANAZON kifizetőtől/cégtől (tehát valójában burkolt munkaviszonyról van szó). Nyilván azért, hogy ne csak az orvosi bértábla szerinti minimális összeget keressék (a médiában ugyanis csak erről van szó), és hogy tudjanak ezzel keresni több százezer forintot (az egészségügyben igenis jól meg lehet élni, legalábbis (szak)orvosként).
Többnél rákérdeztem, hogy tudatában vannak-e annak, hogy ez így szabálytalan. Ilyen válaszokat kaptam:
- most hallja először ezt (tehát gondolom még csak be sem jelentették egymást az 1 milliós limit fölött)
- a könyvelője nem említett neki ilyen szabályokat (persze utólag igen, miután a beszélgetésünket követően rákérdezett)
- tudja, csak nem érdekli (és itt a "jogi kiskapukra" hivatkozott)

Tehát akkor csak a szerencsén múlt, hogy nem kellett eddig kemény büntetéseket fizetniük, vagy valami másról van itt szó?

Ha valaki a rendszerben ennyire lesz@rja az ellenőrzést, akkor mindenki nyugodtan lehet KATÁs az egészségügyben, és annyit dolgozhat vele akárhogyan, amennyit csak akar, és cserébe még kedvezményes adót is fizet? Ráadásul az alanyi adómentesség határát még emelik is.

Tisztelet a kivételnek: akik tényleg a jogszabályokank megfelelően KATÁznak (pl. több munkahelyen, magánpraxisban saját eszközökkel, sok ügyféllel stb.), de szerintem az ország szakorvosainak több mint a fele KATÁzik, ráadásul még tudatosan vagy tudattalanul szabálytalanul is csinálja ezt, és még csak meg sem büntetik érte. Miért van ez?

Akkor most a fenti feltételekkel én is vagy akárki más nyugodtan KATÁzhatna?

Bárkinek véleménye ezzel kapcsolatban?

Üdv
Kultúrgúda
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: vas. nov. 20, 2016 11:01 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron