Adófórum

Adózási és számviteli információk

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

Egyéni vállalkozók

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

HozzászólásSzerző: mirtazapin » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról II. Fejezet munkaviszonytól való elhatárolás pontjának értelmezésével kapcsolatban kérem szíves segítségüket.

Egyéni vállalkozó vagyok, hosszabb ideje havi rendszerességgel számlázok egy magyarországi telephellyel nem rendelkező, angliai székhelyű cégnek világháló portál szolgáltatást. A vállalkozásom által ennek a külföldi cégnek kiállított számla szerinti bevételem egy naptári évben az 1 millió forintot meghaladja. A céggel munkaviszonyban sem most, sem korábban nem álltam. A munkavégzésem helye elsősorban a vállalkozásom telephelye.
Az adóhatóság ellenőrzési eljárás keretében megdöntendő vélelmet, melyet a törvény a 14. § (3) taglal, a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személyre alapozza. Ebben az esetben miként kell érzelmeznem a 14. § (3) pontban részletezett feltételeket? A 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személynek minősül-e esetemben a magyarországi telephellyel nem rendelkező, külföldi cég?
mirtazapin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:35 am

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » pén. nov. 30, 2012 12:00 pm

A 13.§ az Art szerint adózót kötelezi a KATA alá tartozónak juttatott 1 mFt-ot meghaladó összegről.

Art.3.§: a törvény hatálya kiterjed - Magyarország területén székhellyel,telephellyel rendelkező...- vámszabad területre - EK kívüli,ha bejelentkezett

Az angol cég nem kötelezett.

charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

HozzászólásSzerző: preform » pén. dec. 07, 2012 7:04 pm

Kedves Charlotte,
kérem erősítse meg, hogy jól értem-e válaszát. Az angol cég nem tartozik az Art. (Adózás rendjéről szóló tv.) hatálya alá, így nincs 13 par. szerinti adatszolgáltatási kötelezettsége.
Ez azt jelenti, hogy az angol és a neki számlázó magyar KATÁS vállalkozó között a munkaviszony nem is vélelmezhető?
Vagy az angol adatszolgáltatásra nem kötelezett, de a magyar KATÁS-t ugyanúgy vizsgálhatja a NAV?

Köszönettel várom válaszát!
preform
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:35 am

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

HozzászólásSzerző: thevictor » hétf. jan. 07, 2013 12:28 am

Ez engem is érdekelne, a kérdést egy az egyben akár én is feltehettem volna.

Én is köszönöm előre is a megtisztelő választ!
thevictor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

HozzászólásSzerző: mirtazapin » hétf. jan. 07, 2013 3:58 pm

Hivatalunkhoz elektronikus úton érkezett levelére válaszolva tájékoztatom, hogy mivel a magyarországi telephellyel nem rendelkezo külföldi cég nem tartozik az adózás rendjérol szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.). hatálya alá, ezért a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 13. §-ban meghatározott adatszolgáltatási kötelezettség nem vonatkozik rá.

Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) AB határozatában rögzítettekkel összhangban tájékoztatom, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Tájékoztatjuk, hogy konkrét ügyben felmerült kérdése esetén a 06-40-20-21-22-es kék számon érdeklodhet. A telefonon történo ügyintézés feltétele, hogy rendelkezzen egy 8 jegyu ügyfél azonosító számmal (pin-kóddal), melyet kérelmére a 12UK30-as nyomtatvány kitöltésével az adóhivatal képez meg.



Tisztelettel:

Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Dél-dunántúli Regionális Adó Foigazgatósága
Jogi, Tájékoztatási és Törvényességi Foosztály
Tájékoztatási és Koordinációs Osztály
mirtazapin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:35 am

KATA elhatárolás külföldi megbízónál

HozzászólásSzerző: preform » szer. jan. 09, 2013 6:38 pm

Kedves Mirtazapin,

immár világos, hogy a külföldi megrendelőnek nincs adatszolgáltatási kötelezettsége, ha egy magyar katásnak több mint 1 millió Ft bevételt juttat.
De nyilatkoznia kell a katás adózónak a NAV felé, ha a kfi megrendelőtől több mint 1 millió árbevételt realizál?

A külföldi cég értelmezésem szerint nem adóalany.

(5)11 A kisadózó vállalkozás az (1)-(3) bekezdés szerinti nyilatkozatban vagy bevallásban adatot szolgáltat bármely más adóalany (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt) nevéről és címéről, az adóalanytól a naptári évben megszerzett bevétel összegéről, ha a kisadózó vállalkozás bevételéből az adóalanytól megszerzett számla szerinti része a naptári évben az 1 millió forintot meghaladja.


Köszönettel!
preform
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:35 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron