Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

Egyéni vállalkozók

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: herva » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egyéni vállalkozó 2012.október 1-től kezdődően nyugdíjas lett, vállalkozását tovább folytatja. A 12T1041-esen szeretném a változást bejelenteni, de a jogviszony kódok között nem találok a nyugdíjas kiegészítő tevékenyeségre megfelelőt.
Ha valaki tud, segítsen, nagyon megköszönöm.

Éva
herva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: ilifonix » csüt. nov. 22, 2012 1:43 pm

Szia!
A 12T1041-en csak kijelented. A kiegészítő tevékenységű ev. nem biztosított, ezért nem tudod a T1041-en bejelenteni. A 12T101E-n változásként (2), ha jól emlékszem: B01 lap 7.sorban jelented, hogy nyugdíj melletti.

Üdv: Ili
ilifonix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. nov. 22, 2012 1:57 pm

Szia! Néhány éve már nem kell bejelenteni a nyugdíjast az 1041-en, csak kijelented, mint főállású e. vállalkozót, majd a 12T101E jelölöd, hogy nyugdíjasként működik tobább. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: kkpbt » csüt. nov. 22, 2012 3:05 pm

Csak kérdés: az egyéni vállalkozó betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt ? (magyarul 62,5 éves, mert csak akkor minősül kiegészítő tevékenységű vállalkozónak a 2012. évi szabályok szerint)
Ocó
kkpbt
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. nov. 22, 2012 5:30 pm

Ocó! Jogos a feltevés, a kérdés szerint „ nyugdíjas lett” én feltételeztem, hogy az
illető elérte a nyugdíjas korhatárt. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: kkpbt » csüt. nov. 22, 2012 6:17 pm

Mária !
A kérdés nem neked szólt, korrekt választ adtál. Tekintsd úgy, hogy az "óvatosság elve" merült fel bennem a kérdést feltevő felé. Nekem is van hasonló esetem, hogy a vállalkozó nyugdíjas lett, csakhogy 60,5 évesen (42 éves szolgálati idővel)és még idén kérte a nyugdíj megállapítását előrehozott nyugdíjasként.
Ocó
Ocó
kkpbt
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: benevar » csüt. nov. 22, 2012 7:33 pm

Csak egy kiegészítés. Az öregségi nyugdíj saját jogú nyugellátásnak minősül. Az irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött, előírt szolgálati idővel rendelkező személyek mellett azok a nők is -korhatártól függetlenül- jogosultak öregségi teljes nyugdíjra, akik rendelkeznek legalább 40 év jogosultsági idővel. Ebből következően a 40 év jogosultsági idővel nyugdíjba vonult (vagy korhatár előtti ellátásból átminősített), egyéni/társas vállalkozó nők is kiegészítő tevékenységűnek minősülnek és amíg az irányadó nyugdíjkorhatárt nem töltik be a keresetkorlátozás vonatkozik rájuk.
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. nov. 22, 2012 11:04 pm

Szi Ocó!
Én is úgy válaszoltam volna mint Mária!

De semmi gond, ha Te másként értelmezed a kérdezést, csak azt áruld el légyszi, hogy az alább bemásolt kérdésből honnan "szűrted ki": hogy 60,5 éves....és 42 év szolg idő .....))))

"Sziasztok!
Egyéni vállalkozó 2012.október 1-től kezdődően nyugdíjas lett, vállalkozását tovább folytatja. A 12T1041-esen szeretném a változást bejelenteni, de a jogviszony kódok között nem találok a nyugdíjas kiegészítő tevékenyeségre megfelelőt.
Ha valaki tud, segítsen, nagyon megköszönöm.
Éva "
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: ilifonix » pén. nov. 23, 2012 7:51 am

Ocó!

"Nekem is van hasonló esetem, hogy a vállalkozó nyugdíjas lett, csakhogy 60,5 évesen (42 éves szolgálati idővel)és még idén kérte a nyugdíj megállapítását előrehozott nyugdíjasként."

2012.01.01.-től megszűnt az előrehozott nyugdíj. Ha csak nem nő az általad említett 60,5 éves vállalkozó.

Ili
ilifonix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Nyugdíjas egyéni vállalkozó bejelentése

HozzászólásSzerző: benevar » pén. nov. 23, 2012 9:23 am

2012-ben valóban megszűnt az előrehozott nyugdíj, de átmenet az új megállapítás. 2012-ben korhatár előtti ellátásra jogosult az a személy is, aki a Társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 2012. január 1-ét megelőző hatályos szabályai szerint 2011. december 31-ig az előrehozott öregségi nyugdíj, csökkentett előrehozott nyugdíj jogosultsághoz szükséges életkort betöltötte és a szolgálati időt megszerezte, valamint az igényléskor biztosítási jogviszonyban nem áll, rendszeres pénzellátásban nem részesül. A 2012-ben megállapított új ellátás korhatár előtti ellátásként folyósítják.
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég