Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vállalkozó nyugdíjazása

Egyéni vállalkozók

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: bordakata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérlek segítsetek!

Egyéni vállalkozó (nő) 40 éves szolgálati idővel elmenne nyugdíjba, de tevékenységét szeretné továbbra is folytatni. 3 alkalmazottja is van.
Naivan azt hittem, hogy a NAV felé ezt a tényt adatmódosító lapon közlöm, hogy mely időponttól lesz kieg. tev. folyatónak minősülő egyéni vállalkozó, továbbbiakban fizeti a havi 6300 ft-ot és az élet megy tovább.
DE a nyugdíjigazgatóság ragaszkodik ahhoz, hogy ha nem is akarja megszüntetni a vállalkozását, akkor is minimum 1 hónapig szüneteltetni kell a vállalkozást, mert a nyugdíjba vonulás előtti napon nem lehet biztosítási jogviszonya.
Ez csak hülye zalai gyakorlat, vagy tényleg igazuk van?
Ha szünetelteti a vállalkozását, akkor fel kell mondani az alkalmazottaknak (végkielégítés, felmentési idő) ez egy kicsit drága mulatság lenne.
Van valakinek tapasztalata?

Kata
bordakata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. jún. 20, 2012 8:06 pm

Szia! Én úgy tudom nem kell megszüntetni a vállalkozást, csak a 1041-esen ki kell jelenteni a főfoglalkozását, a T101E-n pedig jelölni kell, hogy nyugdíj melletti egyéni vállalkozó.Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: sz.judit » szer. jún. 20, 2012 8:12 pm

Szia
pár hónappal ezelőtt találkoztam ilyen esettel, de nem kellett megszüntetni a vállalkozást, csak a Mária által leírtak szerint az adatokat kellett módosítani.
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: helen3 » csüt. jún. 21, 2012 3:13 pm

Sziasztok!
Szia Kata!
Nekem is lesz hamarosan ilyen ügyem,voltam bent a Bp-en a Nyufignál, 2 ügyintéző kétféleképpen mondta el.
Majd a második közölte,ha jön leadni a papírokat, akkor majd megmondják pontosan.
Most akkor mi van?
Mikor kezdjek el intézkedni?
Ha még ők sem tudják,hogy mi a jó?
Kell-a NAV-tól NULLÁS igazolást vinni?
Üdv:)Helen
helen3
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: level07 » csüt. jún. 21, 2012 3:25 pm

Sziasztok! Én 2011-ben mentem nyugdíjba a "40 évessel", semmi mást nem kellett beadni, csak a T1041-t, ahol a főfoglalkozásból kijelentkeztem a nyugdíjba vonulás megállapítását megelőző nappal, meg a T101E-t, ahol jelöltem, hogy nyugdíj melletti egyéni vállalkozó vagyok. Így rendben volt. Fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot negyedévente, (most havi 6.390,- Ft)és adóelőleget kell fizetni negyedévente.
level07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: bordakata » pén. jún. 22, 2012 9:43 am

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.
Remélem meg tudom őket győzni, hogy ennyi elég nekik is.
bordakata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: bordakata » pén. jún. 22, 2012 9:43 am

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.
Remélem meg tudom őket győzni, hogy ennyi elég nekik is.
bordakata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. jún. 22, 2012 10:33 am

A Tny-tv. és az ezt kiegészítő kormányrendelet egyértelműen fogalmaz, ennél világosabban nem lehet leírni:

"9/A. § Az öregségi teljes, illetve résznyugdíj, az előrehozott öregségi nyugdíj és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj megállapítása során a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 5. § (1) bekezdés e)-f) pontja szerinti jogviszonyban álló személy esetén a biztosítási jogviszony megszűnése napjának azt a napot megelőző naptári napot kell tekinteni, amelytől kezdődően a nyugellátást megállapítják".

/A Tbj. 5. § (1) bek.e) pontja az egyéni vállalkozó!/

Tehát a biztosítási jogviszony megszűnése a nyugdíj megállapítását megelőző nappal a tv. erejénél fogva AUTOMATIKUSAN megtörténik, ehhez semmit sem kell csinálni, csak később leadminisztrálni.


/idézet egy másik fórumról.../
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Vállalkozó nyugdíjazása

HozzászólásSzerző: sziriusz77 » kedd aug. 21, 2012 8:05 am

Sziasztok!
Nem csak zalai gyakorlat, heves megyei is, én most adok be nyugdíjigényt, az ügyintézőnk mindenáron ragaszkodik ahhoz, hogy a szüneteltetésről is adjunk be igazolást. Annyival szerencsésebb helyzetben vagyok, hogy az én ügyfelemnek nincs se alkalmazottja se semmi különösebb extrája. Szerintem valamit félreértelmeznek a nyufignál a szüneteléssel kapcsolatban, halvány gyanúm, hogy azt, hogy szünetelés idejére is megállapítható nyugdíj, ha megvan a szükséges szolgálati idő...
Bordakata, érdekelne, hogy sikerült -e meggyőznöd Zala megyét :) és ha igen, hogyan.
sziriusz77
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég