Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

Egyéni vállalkozók

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: PromaxConto1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Szaktársak-)
Máshol föállású egyéni vállalkozó 2009-2010 évi SZJA bevallásaiba egy idióta "zugkönyvelő" simán beírt vállalkozói jövedelemkivéteket az eredmény csökkentésének érdekében, mondván, hogy ennek semmi más következménye nincs. (már ugye se járulékok, se azok bevallása...) A gyanútlan vállalkozónak, persze erről lövése se volt, de azért ez nem hagyta nyugodni. Jöttek hozzám, én meg ujrakönyveltettem az évet, (amit könyvelés címén is csináltak, az is megérne egy misét) csináltam önrevíziót és 0-ra vettem a jövedelemkivétet. Erre induló NAV ellenőrzés nem fogadja a jövedelemkivét utólagos módosítását, hivatkozva az Art. 49.par.(1)-re, meg hogy az SZJA tv. 4.par. (3) 16.par.(4) és 11.melléklet előírásai szerint ez a költségelszámolás olyan döntés, amit utólag nem lehet megváltoztatni az Art szerint. (mert ugye nem bizonylat alapján merül fel, hanem döntés kérdése)Szóval észrevétel után vagyunk, határozat van, érdemes erre fellebezni? Én még ilyet nem pipáltam, pedig 20 éve csinálom, és bizony még régi APEH-es ismerösök is csak pislognak erre. Mert vannak választási lehetőségek, amelyeket utólag nem lehet módosítani, de ez egy költég, aminek az elszámolását viszont nem gondolom, hogy ne lehetne módosítani. Láttatok már ilyet? Mi a véleményetek? Ennek a nem főállású tanár vállalkozónak ez majd egy millióba fog kerülni birságostól, pótlékostól, járulékostól, ha igaza van a NAV-nak-( Előre is köszönöm az észrevételeket.
Tibor
PromaxConto1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jún. 05, 2012 10:00 am

Szia Tíbor!
Megítélésem szerint igaza van a NAV-nak. A jövedelemkivét egy megtörtént esemény, amit utólag nem lehet meg nem történtté tenni. A kivét felvétele és könyvelése egy adott napon megtörtént, az esemény lezajlott. Sajnálatos, hogy ilyen felelőtlen és kontár könyvelők vannak. Bár ő most fütyül az egészre, hiszen a vállalkozó a jövedelemkivét alapbizonylatát nyílván alá is írta elismerve annak felvételét.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd jún. 05, 2012 10:16 am

Sziasztok!

Egyetértek madorával, mert elég életszerűtlen az, hogy utólag találja ki: mégsem vett fel jövedelmet. Mindamellett a jövedelemkivét a vállalkozó saját döntése, nem írja elő törvény, hogy kötelezően ki kellene venni. Tehát élt egy lehetőséggel, ezt utólag valóban nem lehet meg nem történté tenni.

Sajnálom ezt mondani, de valószínűleg az ügyfelednek is az volt a fontosabb, hogy spóroljon a könyvelési díjon... remélhetőleg tanul az esetből!

Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd jún. 05, 2012 10:31 am

Csöbörből vödörbe! Drága tanulópénz!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jún. 05, 2012 11:01 am

Hogy milyen jó magyar közmondások vannak..... :)))
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: PromaxConto1 » kedd jún. 05, 2012 4:33 pm

Köszönöm szépen a véleményeket-)

Csődörből vödörbe...-)) helytállóbb lenne jelen helyzetben...a baj az, hogy a vödör most a vállalkozó...

madora100 "Bár ő most fütyül az egészre, hiszen a vállalkozó a jövedelemkivét alapbizonylatát nyílván alá is írta elismerve annak felvételét." ugyan...aláírva ott semmi nem volt, könyvelést nem is láttunk, csak az szja bevallást, de talán jobb is, mert a bizonylatok felét mi le se könyveltük, annyi hülyeség el volt számolva...gyakorlatilag amiről számlát vitt, de még az is amiről nem-)) mindegy volt, hogy névre szólt vagy nem...mindez egy zacskóba tömve. Igaz, könyvelési díj számlát tényleg nem találtunk benne-) Szerződést se...
A revizió aztán rendben is talált mindent, habár három adásvételi szerződés okán két helyszíni szemlét és 4 tanúmeghalgatást lefolytattak...de az is renben volt...maradt ez a jövedelemkivét. Az ellenőrzés november elején kezdődött, és még most tartunk itt...igaz, addig sem kell nekik fizetni-)) Időt, energiát nem kímélve üldözik a bűnt-) Ja...az éves árbevétel egymillió hatszázezer forint volt...csak éreztetném a nagyságrendet, hogy az mennyire semmit nem jelent.

Sajnos én is úgy éreztem, hogy van logika a NAV érvelésében, bár zsigerből tiltakozom a hivatali jogértelmezés néha agyatlan csűrcsavaraitól...ezért próbálom a lehetőségeket felmérni...de ebből a szemszögből nézve ez tényleg nehezen védhető álláspont...biztos nem fogadják el, ha fellebezek, perre menni meg...

Mindenesetre tanulságnak valóban elég jó...én szakmailag tanultam újra valamit, (mellesleg tanítom is a szakmát), az ügyfelek meg ismét bizonyságot kaptak az "olcsó húsnak híg a leve" örök érvényű igazságáról. Sajnos sokat láttam már, hogy verik át az "arra érdemes" vállalkozókat-) jó párat kellett helyrehozni. Ez az első, ami nem sikerül-(

Ha biztatóbb válasz nem érkezik, madora100 viszi a pontot-)

Mégegyszer köszönöm. Tibor
PromaxConto1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. jún. 06, 2012 5:09 pm

A tanár ügyfeled is tanult most abból, amennyibe kerülni fog neki az olcsó könyvelő. Valahol sajnálom is kicsit, mert azt hitte, jó kezekben van a könyvelési anyaga.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: PromaxConto1 » szer. szept. 26, 2012 4:59 pm

No, kedves mindenki, megszületett a fellebezésre a NAV elutasító határozata. Tehát jól mondtátok, bebizonyosodott, hogy a költségként elszámolt jövedelemkivétet utólag nem lehet önrevíziózni. Jó erre figyelni, főleg mielőtt elszámolásra kerülne.

Tibor
PromaxConto1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. szept. 26, 2012 5:08 pm

Tíbor!
Köszönöm, hogy közzé tetted a bégkifejletet. Kár, hogy nekünk lett igazunk.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vállalkozói jövedelemkivét nem önrevezhető?!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. szept. 26, 2012 7:01 pm

No, kedves tanító, hidd el őszintén sajnálom! Az ügyfeledet még inkább szánom, ő a történet igazi vesztese. Arra azért kíváncsi lennék, te, vagy az elődöd okoztál nagyobb kárt a vállalkozónak. Az is érdekelne, vajon hogyan tálalod az ügyfélnek, meg gondolom valahogyan kárpótolni fogod. Talán már érted, miért írtam, hogy csöbörből vödörbe.
Az ügynek azért van tanulsága, igaz kicsit sokba került a történet.

Tudod ez rögtön kiverte nálam a biztosítékot: "csináltam önrevíziót és 0-ra vettem a jövedelemkivétet."

Amúgy a 20 pontos sikerdíj meg egyáltalán nem izgatott, elhiheted.


tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég