Adófórum

Adózási és számviteli információk

kötelező járulékfizetés költség?

Egyéni vállalkozók

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: boamada » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Azokban a hónapokban(3 hónap ) , amikor még nem indult be az egyéni vállalkozás, nem volt vállalkozói kivét, de az egyéni vállalkozó a kötelező járulékokat megfizette.SZJA-t nem.

Ezután egy hónapban van vállalkozói kivét.Itt járulékok, SZJA tiszta.Kivét költség , ez is tiszta.

Bevétellel szemben az egyéni vállalkozóknál az szja-törvény (11. számú melléklet IV. pont) nem zárja ki a költségként elszámolható tételek közül a vállalkozói járulékot, azt szerintem el lehet számolni az egyéb költségek között.

A vita tárgya, hogy a bevétellel szemben el lehet-e számolni a kivét nélküli időszak ( 3 hónap) terheit ( kötelezően megfizetendő járulékok ), vagy csak a kivétet ( 1 hó ) és a 27 % szocho-t)

A probléma, hogy az egyéni vállalkozó főfoglalkozású, tehát akkor is meg kell fizetnie a járulékokat, ha nincs bevétele. Mi van, ha a bevétel nem fedezi a 3 havi járulékokat és az 1 havi kivétet összesen? Kaphat-e táppénzt, TGYÁS-t, GYED-et, ha a tényleges jövedelme nem fedezi a kiadásait?
boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. máj. 23, 2012 7:43 pm

Szia!
Költségként az egy havi kivét és a három havi 27 % szocho számolható el. A nyugdij-, egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulékok az egyén kötelezettségei, azok nem számolható el költségként, még ebben az esetben sem.
A táppénz, tgyás és gyed pedig nem a jövedelemtől, hanem a járulék-alaptól függ.
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: boamada » szer. máj. 23, 2012 9:04 pm

A gondom az, hogy miből fizette? Egyéni vállalkozó, nem alkalmazott, vagy társas vállalkozó. Ha nincs bevétel, megelőlegezi , mint a vállalkozás indításához szükséges egyéb költségeket, de amikor év végén összesít, csak bele kellene számolni a járulékot, mint ráfordítást....Mert most pusztán azért fizetnie kell, mert kiváltotta a vállalkozóit.

A táppénz, tgyás ,gyed, azért gond, mert ebben az esetben 93000 után 3 hónapig kötelezően fizet,tényleges jövedelem nincs, aztán kivét annyi, amennyit gondol? De hogy gondol pl. jó sokat, ha nem volt annyi bevétele, hogy ki tudjon venni.....
Előtte nem volt folyamatos biztosítása. A 365 nap megvan 2 éven belül.180 nap táppénzzel együtt. Táppénz szerintem a 93000 után
Járulékalap melyik? A 93000 ( többféle bünti szorzóval ) , vagy a kivét, ami magasabb?
boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. máj. 24, 2012 7:59 am

A 11.sz.mell./IV.
A jövedelem megállapításakor költségként figyelembe nem vehető kiadások:
9. a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény rendelkezései szerint nem megállapodás alapján fizetett saját nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulék, a magánnyugdíjról és a magán-nyugdíjpénztárakról szóló törvény rendelkezései szerint nem megállapodás alapján és nem kiegészítésként fizetett saját tagdíj;
Szerintem fogadd el, hogy a kivét és a szoc. hj adó a ktg, a "levonásos" járulékok nem.

Lehetséges, hogy nem a min. bért, hanem a garantált bérminimumot kell a járulékfizetésnél figyelembe venni, tbj 4.§
s)61 Minimálbér:

1. a tárgyhónap első napján érvényes, a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb havi összege, és

2. a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel.

Ha a vállalkozói kivét több mint a min. bér ill. garantált bérminimum, akkor a kivét után kell járulékozni, figyelemmel persze az előírt kötelező minimumra (eb-nél min.bér 1,5 szerese, ill szochj. min. bér 112,5 %-a).

Tbj 29.§ (3) A biztosított egyéni vállalkozó a 19. § (2) bekezdése szerinti nyugdíjjárulékot, valamint a 19. § (3) bekezdése szerinti egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelem után fizeti meg. A nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese. Az egyéni vállalkozó nyugdíjjárulékot legfeljebb a járulékfizetési felső határig fizet.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. máj. 24, 2012 1:44 pm

Te boamada, nekem nagyon gyanús,hogy ez az egész történet arról szól, hogy az illető terhes, most észbe kapott, és kiváltott egy vállalkozói igazolványt, hogy tgyást és gyedet kapjon. Aztán kezd rádöbbenni, hogy ez a történet mégsem olyan egyszerű :-(((
Jobban tennéd, ha leírnád, hogy az illető mikor fog szülni, attól az időponttól visszaszámolva két évet - mit csinált ez alatt a két év alatt? és mikortól van meg a vállalkozóija?
Mert amit eddig el-elpöttyintettél, az szerintem eléggé aggályos.
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: boamada » csüt. máj. 24, 2012 6:41 pm

Kedves Zsuzsa!
Köszönöm, hogy foglalkozol a kérdéssel. Szerintem is aggályos.
Igen, terhes a vállalkozó. Nem hallgatott rám, kiváltotta a vállalkozóit. Tb tanácsadó megetette, hogy mindenki így csinálja, akinek ő tanácsot ad és tök jó Gyedet fog kapni. Egyébként az illető sorozatban veszi rá szegény kismamákat(jó pénzért) erre a "remek lehetőségre."
Alapelv: nem kell semmi kivét, nem lesz bevétel, nincs fizetendő adó, iparűzési, semmi, csak a kötelező járulék. Oda neki a pénzt, mindent intéz.
Én meg aggódom. Szeretném tisztán látni a helyzetet. Rettegek, hogy még a végén megállapítják, hogy fiktív vállalkozás, stb.

A lényeg, hogy 2012 október közepén fog szülni. 2011-ben 5 hónap munkaviszonya volt, azon a munkahelyen rendesen be volt jelentve bruttó 220000 Ft körül 2009-től, aztán megszűnt a munkaviszony. Októberig munkanélkülin volt, aztán rendelkezésre állásit kapott. Tehát van két év alatt több, mint 365 napja, de nincs folyamatos 180 napja.
Jelenleg egyéni vállalkozó márciustól, eddig vállalkozói kivét nem volt.Beküldte neki a nő a kötelező járulék minimumot 93000 után. Most azt mondta neki, hogy júni 8-tól menjen betegállományba. Júniusra vállalkozói kivét 115000, számla kibocsátás 250000.- Erre kap majd 90 TGYást, meg 82000 GYed-et.
Aztán persze közölte a tb tanácsadó, hogy mégis kell könyvelő, ő pedig már nem tud foglalkozni tovább az ügyével, mert megy szülni.
A könyvelő is mondta a kismamának, hogy nem egészen OK, mert a járulékokat, meg a kivétet nem fedezi a 250000 össz bevétel, stb.
Ő megkérdezte a tb tanácsadót, az elég agresszívan lehülyézte a könyvelőt ( persze engem is ), minden jó úgy, ahogy ő mondta. A kismama persze a tb. tanácsadónak hisz.

Vélemény? Létezhet, hogy minden stimmel? Hogy lehet ezt megvédeni ?
boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. máj. 25, 2012 10:25 am

Hát, akár még stimmelhet is a dolog....
Azért nem merem mondani, hogy biztosan jó lesz, mert amikor munkanélküli ellátás van benne, főleg rendelkezésre állásival egyetemben, akkor én mindíg zivatarban vagyok, hogy ilyenkor milyen összeget fognak figyelembe venni, mint tgyás és gyed-alap: még a tavalyit, mert a munkanélküli összeköti a biztosításokat (mondjuk ehhez az kell, hogy a RÁT vége és a vállalkozói kiváltása között 30 napnál kevesebb idő teljen el), vagy már a mostani járulék-alapot?
Az én véleményem az, hogy nem feltétlenül baj az, hogy a számla nem fedezi a költségeket - lehet mondani, hogy a kismama megpróbált dolgozni, de nem ment, ezért választotta a táppénzt. Arra viszont figyeljetek szerintem, hogy a számlát valaki befogadja, ne csak totál kamu számla legyen, mert előfordulhat, hogy ellenőriznek - pont azért, hogy nem falból lett-e csinálva a vállalkozás?
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: boamada » pén. máj. 25, 2012 2:35 pm

AZ nekem már tiszta, hogy a Gyedbe nem számít bele a munkanélküli, meg a Rát.
Megszakítás miatt nem számít a korábbi , magasabb jövedelem.
Így csak a vállalkozás alapján megy a TGYÁS GYED.
Na,itt a bibi.
Ha nem ment a vállalkozás, csak fizetett kötelező járulékokat, de nincs elég bevétel, akkor hogy lehet védeni, hogy hirtelen van vállalkozói kivét, rögtön táppénz előtt....
Persze a vállalkozó döntése a kivét, de szerintem kilóg a lóláb.
Az egy darab számla igazi, egyetlen ötletem van, hogy annyit kellett eddig fizetni, hogy kivettem, mert enni is akartam....függetlenül attól, hogy ezért akár veszteséges is leszek.
De nem tudom, hogy ez a láncolat: új vállalkozás, terhesség, táppénz, Tgyás Gyed.... mennyire szakítja el a cérnát most, mikor a csapból is az folyik, hogy figyelik, hogy az új vállalkozások fiktívek-e, meg a tb. visszaélésekre vadásznak, stb....
Ezzel kapcsolatban az én félelmem még, hogy " a kismama megpróbált dolgozni, de nem ment, ezért választotta a táppénzt" ez sem igazán jó, mert nem választhat táppénzt, csak, ha beteg, vagy veszélyeztetett terhes.Csak az utolsó 4 hétben választhat szerintem, hogy már terhességi állományba veteti magát.
Szóval 3 hónap vállalkozás, 3 hónap táppénz, aztán TGYÁS, majd Gyed szerintem kiverheti a biztosítékot.
boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

kötelező járulékfizetés költség?

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd máj. 29, 2012 3:57 pm

Ha alkalmazottként csinálnád ezt, akkor az valóban necces lenne. De egyéni vállalkozókkal egyenlőre nem tudnak mit kezdeni.
Ajánlom, keress egy jó könyvelőt, olyat, aki tudja, hogy a vállalkozónak járulékfizetési kötelezettsége van, de kivét-kötelezettsége nincs :-)))
Most nem nagyon van időm arra, hogy ezt ragozzam Neked.

És ami a táppénzes választást illeti: szerintem kishazánkban nincs olyan orvos, aki egy kismamát ne írna ki táppénzre, ha az panaszkodik kicsit..... Erről az oldalról nem hiszem, hogy tartanod kéne.
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 123 vendég

cron