Adófórum

Adózási és számviteli információk

EV járulékai ha közalkalmazott is

Egyéni vállalkozók

EV járulékai ha közalkalmazott is

HozzászólásSzerző: zoli10 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Jó napot kivánok!


Segítséget kérnék a következők megválaszolására:


1. Ha valaki munkaviszony mellett EV akkor is be kell fizetnie a min. bér utáni járulékokat -azaz 105.000Ft után a kb 57400Ft-t? (ugy, hogy nincs kivéte sem tényleges bevétele abban a hónapban) Itt gondolok arra, hogy a munkáltatója már fizet érte járulékokat...


2. ha Kft-ben végezné a tevékenységet és nem EV-ként akkor a járulékfizetések szempontjából kedvezőbb volna a helyzete?


köszönöm

zoli10
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV járulékai ha közalkalmazott is

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. feb. 17, 2012 2:28 pm

Szia!


Nem az a kérdés, hogy hol van a munkaviszonyod, hanem az, hogy az a munkaviszony heti hányórás?


Ha munkaviszonyodban a foglalkoztatásod eléri a legalább heti 36 órát.. (a munkáltatódtól erről egy igazolással kell rendelkezned), akkor egyéni vállalkozóként Tbj. biztosítási jogviszonyt tekinte: un. munkaviszony melletti egyéni vállalkozónak minősülsz .., akinek csak akkor és csak azután áll fenn TB járulék (nyugdíjjárulék 10%  eb:4+3%) és 27% szoc.h.adó fizetési kötelezettség, amit vállalkozói kivétként számol el a költségei között. Ebből a vállalkozói kivétből SZJA előleg is vonni kell..  Ha a munkaviszony melletti ev. nem számol el vállalkozói kivétet.., akkor TB járuléka és szoc.h.adója nincs. 


Tehát a munkaviszony melletti egyéni vállalkozónak minősülő ev-re nem vonatkozik a DE minimum járulékalap és a DE minimum szoc.hozzájár. adóalap...


Ugyanez a helyzet akkor is, ha nem egyéni vállalkozóról beszélünk, hanem gazdasági társaságban (pld-ul Kft-ben) személyesen közreműködő tagról.. 


A DE MINIMUM minimálbér nyugdíjjárulékalap, valamint a de minimimum a minimálbér 150% eb és munkaerőpiaci járulék alap, valamint a de minimum minimálbér 112,5% szoc.hozzájárulási adóalap.. az csak az un. "főfoglalkozású" egyéni- és társasvállalkozókra vonatkozik.  Az egyéni vállalkozó saját maga után nem fizet szakképzési hozzájárulást, a KFT a főfoglalkozású személyesen köüzreműködő tagja után 1,5% szakképzési hozzájárulást is fizet, aminek alapja megegyezik a szoc.h.adóalapjával.


A kérdésedben szereplő 105 eFt, nem tudom, hogy micsoda.. mert az nem felel meg sem a sima minimálbérnek, és annak 150%, illetve 112,5%-ának... sem pedig a garantált bérminimumnak, illetve annak 150%-ának, vagy 112,5%-ának.  Az, hogy egy fő foglalkozású egyéni-,v.társasvállalkozóra melyik minimálbér vonatkozik minimálbérként: a sima, vagy a garantált bérminimum az elsősorban attól függ, hogy a személyes munkavégzése szerinti (FEOR) munkához szükséges-e legalább középiskolai,v. középfokú szakképesítés.. vagy nem szükséges.


Egy KFT-ben - a GT. és MTV-nek megfelelten - dolgozhatnál munkaviszonyban is, nem csak tagi személyes közreműködéssel.. egyéni vállalkozóként viszont nem állhatsz saját magadnál munkaviszonyban.


Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EV járulékai ha közalkalmazott is

HozzászólásSzerző: zoli10 » vas. feb. 19, 2012 8:12 am

szia,


akkor pontosítok:


- a heti munkaviszony 30 óra és nem 36 óra, mivel ugyanakkor rokkantsági ellátásban részesülök. Igy nem minősülhetek "főfoglalkoztatású EV vagy társasvállakozó"-nak


- eddigi információim szerint,(a múltkori kérdésenra kapott válasz alapján is) az átminősítés miatt,(rokkantsági nyugdíból rokantsági ellátásba) már a járulékokat ugy kell fizetnem mint egy EV. Azaz, ha van jővedelmen ha nincs, (és vállakozói kivétem sincs) akkor is a min. 108 ezer Ft után, havonta fizetnem kell a 27% Szoc.hoz.÷10% Nyugd,jár ÷ 8.5% Eg. bizt.(ezek összesen  57 375 FT).


- ezért kérdezetem, az 1-es kérdést....


A 2-es kérdésemmel azt szeretném tisztázni, hogy ha nem EV-ként működnék, hanem Kft-ként, akkor kell vagy nem ilyen járulékokat fizetnem havonta.Azaz megérné ha Kft.-ként végezném ezt a tevékenységet...

zoli10
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV járulékai ha közalkalmazott is

HozzászólásSzerző: mazsi5 » vas. feb. 19, 2012 6:05 pm

Szia!   Mivel nincs meg a heti 36 órás ..munkaviszonyod.. és az az ellátás amit kapsz, azzal nem minősülsz nyugdíjasnak 2012-től..  ezért az egyéni vállalkozásban 2012. január 01-től az un. főfoglalkozású ev-kre vonatkozóan kell járulékot és szoc.h.adót fizetni, tehát vállalkozói kivét hiányában is van DE minimum járulékalap,stb. ... de mivel van munkaviszonyod-- függetlenül attól, hogy az nem éri el a heti 36 órás foglalkoztatást--, ezért az 1,5% munkaerőpiaci járulékot nem kell megfizetni.., a többit igen.


Tehát ha rád a garantált bérminimum vonatkozi, mint minimálbér.. akkor a 162.000 Ft (egészségbizt+munkaerőpiaci jár.alap) után nem kell munkaerőpiaci járulékot fizetni, csak a 4+3 eb.járulékot.., 108 eFt után a 105 nyugd.jár és 121.500 Ft után a 27 % szoc.adó.. (össz.minimum:54.945 Ft/hó)


Ugyanez lenne a helyzet, ha gazdasági társaságban, pld-ul KFT-ben dolgoznál tagi személyes közreműködéssel.. (társasvállalkozói jogviszonyban)... ott is vonatkozna hogy az un. főfoglalkozású társasvállalkozókra vonatkozó szabályok szerint Kötelező de minimum járulékozás, szoc.h.adózás.. plusz szakképzési hozzájárulás 1,5% (ez utóbbi ev-nél saját magára nézve nincs) .. és itt sem fizetnéd az 1,5% munkaerőpiaci járulékot, mert egyidejűleg munkaviszonyod is van.


Gazd.társaság esetén, nem csak tagi személyes közreműködéssel dolgozhat a tag a saját cégében, hanem a GT-nek és Mtv-nek megfelelve munkaviszonyban is, akár részmunkaidőben.. s ebben az esetben nyilván a munkaviszonyra irányadó szabályok szerint kell eljárni járulékozás, adózás vonatkozásában is.,


A munkaviszony az nem lehet ingyenes.. míg a tagi személyes közreműködés az igen.  A tagi személyesközreműködés=társasvállalkozói jogviszonynál nincs olyan, hogy részmunkaidős,stb.., mert az nem Mtv.szerinti jogviszony..


Egyéni vállalkozó saját magával munkaviszonyt nem létesíthet.. és köteles személyesen résztvenni a vállalkozás tevékenységében..


Egy gazdasági társaságnak a működtetése adminisztrációt tekintve is kicsit többe van, mint egy egyéni vállalkozás .. nem beszélve a megszűnésbeli, vagy szüneteltetési lehetőségek között különbségről, azon kívül, hogy  pld-ul egy Kft bejegyeztetése sem kétforint..  Tehát célszerű több szempontból vizsgálni, hogy egyéni vállalkozás, vagy KFT..   nem csak abból a szempontból, hogy saját magad vonatkozásában mennyi járulékot ,közterhet kell fizetni..


Röviden a 2-es kérdésed kapcsán: ha társasválallkozói jogviszonyban dolgoznál a KFT-ben, akkor a minimum járulékozás ugyanúgy vonatkozna.., ha más jogviszonyban dolgoznál a KFT-ben, akkor azon jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint alakulna...  Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EV járulékai ha közalkalmazott is

HozzászólásSzerző: zoli10 » szer. feb. 22, 2012 8:21 am

szia,


köszönöm a választ. Két eszrevételem lenne:


1. a 108.000 Ft után a min járuélok összesen 57375 Ft -több helyen is ez jött ki


2. Kft alkalmazotjaként (de nem saját Kftnek, hanem másnak- aki lehet családtag is-  az az infom , hogy "csak" a valóban megkapott jövedelem után kellene fizetni járulékokat.


3.Itt a kérdés még az, hogy a min. 108.000 Ft után, ha kifizetésnek tekintjük, akkor összeségében (a Kft és alkalmazott) által fizetett járulékok mennyi lenne? kevesebb vagy több mint 57 375 Ft ?


 

zoli10
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég