Adófórum

Adózási és számviteli információk

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

Egyéni vállalkozók

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: gyorfi.krisztina » szer. jan. 11, 2012 12:45 pm

Sziaztok


Szerintetek a főfoglalkozású egyéni és társas vállalkozók is kapják a bérkompenzációt, azaz a szocho kedvezményt? Én úgy olvasom, hogy igen, vagy rosszul nézem?

gyorfi.krisztina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: nmrozika » szer. jan. 11, 2012 1:14 pm

Csak MUNKAVISZONYOSOKRA vonatkozik a bérkompenzáció (szocho adókedvezmény)


http://www.munkaugyes.hu/jogszabaly/nettober.pdf


A Kormány 299/2011. (XII. 22.) Korm. rendelete a munkabérek nettó értékének megőrzéséhez szükséges munkabéremelés 2012. évi elvárt mértékéről és a béren kívüli juttatás ennek keretében figyelembe vehető  mértékéről


A Kormány a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 17. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében foglalt feladatkörében eljárva a következő  rendeletet alkotja:
1. § (1) A rendelet hatálya a költségvetési szervek, valamint az egyházi fenntartású, közfeladatot ellátó egészségügyi, oktatási, szociális, valamint közgyűjteményi és közművelődési szolgáltatást nyújtó intézmények kivételével a munkáltatóra és a vele 2011-ben november 1-je és december 31-e közötti időszak bármely napján is MUNKAVISZONYBAN álló munkavállalóra terjed ki.

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » szer. jan. 11, 2012 2:15 pm

Én úgy olvastam, hogy csak akkor fizetendő a  szoc.ho. ha van vállalkozói kivétje, ha valamilyik hónapban nem lesz kivét, akkor nem lesz 27% fiz.. És mi van akkor ha évközben nem vesz ki kivétet,  és mi vonatkozik a továbbiakban a családigazdaságban résztvevő mg-i őstermelőkre. ők is a min.bér után kell hogy fizessenek.?

nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. jan. 11, 2012 5:58 pm

Karola!  Ezt hol olvastad! Mert én meg pont olyat olvastam (valahol) hogy mig tavaly a főállású e.v. a járulékokat a váll.kivét, de éves szinten havi átlagban legalább a mininálbér után legyen megfizetve a járulék. (Lehet hogy nem jól tudtam megfogalmazni, de hátha érthető). Az idén viszont minden hónapban legalább a minimálbér után kell megfizetni a járulékokat. Bár igaz hogy most már a 27% szocho viszont nem járulék. Most már tejesen bizonytalan vagyok. Engem is érdekelne hogy ha nincs kivét (mert legfeljebb csak a járulékokra futja), akkor mit kell fizetni. Szocho+járulékot vagy csak járulékot?


Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. jan. 11, 2012 6:51 pm

Karola! Az első mondatod arra a vállalkozóra igaz, aki nem főfoglalkozásban vállalkozó- mert akkor igen, csak akkor fizet 27% szoc.ho-t, ha vállalkozói kévétet vesz ki.


Főfoglalkozású egyéni vállalkozónál 2011 év végéig azt a gyakorlatot lehetett folytatni, amikor a minimum járulékalapot és a tényleges vállalkozói kivét összegeit göngyölíteni lehetett, a két göngyölített összeg összevetésekor lehetett megállapítani, hogy az EV-nek van-e a minimumnál több járulékfizetési kötelezettsége.


2012-től ez a "figyelés" megszűnik, az év minden hónapjában esedékes a minimum, és ha akad olyan hónap, amikor az EV a minimum járulékalapjánál több vállalkozói kivétet vesz ki, akkor attól függetlenül, hogy az előző hónapokban talán egyáltalán nem vett ki kivétet, az adott hónapban maga a kivét összege lesz a járulék alapja, így éves szinten meglehet, hogy több járulékot fizet, mint amennyit a szimpla minimummal fizetnie kellett volna. (Járulék alatt most a szoc.ho-t is értettem.)

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. jan. 11, 2012 6:56 pm

Kata! Jól látod a dolgokat, ne tévesszen meg a megfogalmazás! Még nagyon sokáig járulékként fogjuk emlegetni a szoc.ho-t. Pedig nyilván nem az. Amúgy pedig a szoc.ho alapja a járulékalappal egyenlő, az EV különleges volta miatt annak 112,5%-a.

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Garantált bérminimum utáni adók pontosítása

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. jan. 11, 2012 7:15 pm

Köszi Edit! Én is pont igy gondoltam, ahogy leírtad, csak már abban is kételkedem, amire ugy gondoltam eddig hogy értettem.


Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég