Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eu-ba termék értékesítése

Egyéni vállalkozók

Eu-ba termék értékesítése

HozzászólásSzerző: mzs60 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretném kérdezni, hogy EU-ba /Románia, Szlovákia/ megrendelőlapon megrendelt terméket postán, levélben küldenék, mint egyéni vállalkozó, nem magánszemélyeknek, hanem intézményeknek (iskolák, művelődési házak). A termékismertetőt és megrendelőlapot szintén postán juttatom el a tranzakció előtt. Jól gondolom-e /jól néztem-e utána a szabályoknak/:


- Termék eladáshoz nem kell nekem EU-s adószám, mert az csak szolgáltatáshoz kell.


- Vámot a vevő nem fizet.


- A számlát magyarul és forintban tölthetem ki.


- A vevő átutalással utal a számlaszámomra euróban annyit, amennyi az adott fizetési pillanatban az euró-forint átváltásból adódik. (Ez persze a számlámra nyilván Ft-ban érkezik meg)


- Ha nem vagyok áfa-körben /mentesség miatt/ ÁFÁT nem számolok fel a számlában.


Eddig rendben? Vagy valamit rosszul gondolok?


Ezután még a kérdéseim:


* Úgy értelmeztem, hogy ha a vevőnek van EU-s adószáma, akkor nem is kell ÁFÁ-val foglalkoznom, de ha nincs neki, akkor mégiscsak ÁFÁ-s számlát kell kiállítanom, ha nem vagyok az ÁFA-körben akkor is. Vagy nem így van?


* A külfoldre (EU-ba) eladott termékeket és/vagy az abból befolyt összeget külön is még kell jelenteni az APEH-nak?


Köszönettel: Mzs

mzs60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Eu-ba termék értékesítése

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. okt. 26, 2011 3:34 pm

Nem, szerintem nem így van. Nem csak a szolgáltatáshoz kell.


EU-ba való értékesítéshez ki kell váltani az EU-S adószámot. Ha a termék elhagyja az országot és van a vevőnek is EU-s adószáma, áfa nélkül számlázol, és töltöd a 60-as adatszolgáltatást is. Vámot nem fizet a vevő.


Az alanyi mentes esettel nem vagyok tisztában, várjuk mások válaszát is.


Véleményem szerint, ha vállalkozóként kérdezed, nem könyvelőként, jobb ha keresel egy könyvelőt, mert ez elég sokrétű dolog.


Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Eu-ba termék értékesítése

HozzászólásSzerző: ticus » szer. okt. 26, 2011 4:24 pm

Igaza van Mártinak, ez EU-s ügyletek még a könyvelőknek is sokszor okoznak fejtörést, nem szakmabeli vállalkozóként nem fogod tudni jól csinálni, az ÁFÁ-val kapcsolatos kérdéseid nem helytállóak. Ha jól értem, akkor nem vagy az általános szabályok szerint az ÁFA-körben, a speciális esetekre vonatkozó ÁFA-szabályokról itt találsz egy részletes ismertetőt:


http://www.apeh.hu/data/cms182576/17_A_kulonleges_adozoi_kornek_az_Europai_Kozosseg_mas_tagallamaban_illetoseggel_biro_.pdf


Vámot nem fizet a vevő. A számlát a magyar szabályok szerint kell kiállítani, de a magyar mellett feltüntetheted a számlatételeket idegen nyelven is. A pénznem megegyezés kérdése, lehet akár euro is. Ha forintos bankszámlád van, akkor az euroban utalt összeget a bank átkonvertálja, és így írja jóvá a számládon, de nyithatsz euro-s bankszámlát is.

ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 60 vendég

cron