Adófórum

Adózási és számviteli információk

Apeh által megállapított tőkebetét kikönyvelése

Egyéni vállalkozók

Apeh által megállapított tőkebetét kikönyvelése

HozzászólásSzerző: FarkasPéter » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Egyéni vállalkozó vagyok. Az APEH vagyonosodási ellenörzés során megállapította, hogy 2001 és 2005 között a vállalkozásom veszteségének finanszírozására nem volt bevallott jövedelemből származó fedezetem. Az ő álláspontjuk szerint viszont a veszeséget finanszíroznom kellett, ezért azt az összeget eltitkolt jövedelemnek vették, és megállapították az adóhátralékot. Így szerintem azzal, hogy én most utólag ( adóbírsággal és késedelmi kamattal együtt) leadózok utána, ez az összeg adózott jövedelemből történő tőkebetétnek minősül, és törvényesen adómentesen kivonható a vállalkozásból ha nyereség képződik. A kérdésem: Amennyiben ez így van, akkor hogyan lehet ezt a könyvelésben feltüntetni? Illetve hogyan lehetséges az, hogy a veszteség fedezetéül a korábbi nyereséges évekből származó kp.-t nem fogadnak el?

A kérdésemet feltettem az ellenőrzést tartó APEH tisztviselőnek is, de nem volt hozzá lövése sem. Remélem Ti ügyesebbek lesztek és tudtok segíteni.

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm, üdv: FP

FarkasPéter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Apeh által megállapított tőkebetét kikönyvelése

HozzászólásSzerző: kohnmari » kedd máj. 08, 2007 2:30 pm

Szia Péter!

Egyéni vállalkozónál a tőkebetét - tőkekivét  egy könyveléstechnikai megoldás, minusz pénztárból nem lehet kiadást könyvelni (Bár láttam már olyan kézzel vezetett pénztárkönyvet, amiben nem törődtek azzal, hogy minuszos a pénztár). Esetedben valószinűleg nem az volt a gond, hogy nem volt tőkebetét bekönyvelve, hanem az, hogy az eredetét nem tudtad igazolni. Többször volt már téma itt a fórumon a vagyonosodási vizsgálat, Tamás küldött is nekünk mintát abból, hogy miként számol az APEH. A bevallott jövedelemhez viszonyít egy KSH által számított megélhetési kiadást, s ha a vállalkozásodon kivül nem volt más jövedelmed, ehhez még hozzászámítja a vállalkozásba berakott tőkebetétet is, s így jön ki az eltitkolt jövedelem.Hogy miért nem fogadták el a korábbi nyereséges évekből származó kp-t, erre a részletek ismerete nélkül nehéz válaszolni, valószinűleg a korábbi vállalkozói kivét  és osztalék jellegű jövedelem is csak a megélhetési kiadásokra volt elég. (Vagy esetleg valami nagy értékű vásárlásod is volt.) Ha annak idején beraktad a tőkebetétet, ha lesz rá lehetőséged,- ha lesz miből,  természetesen kiveheted, de az egyéni vállalkozónak minden jövedelmét le kell adóznia, így adóalapot nem fog érinteni.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Apeh által megállapított tőkebetét kikönyvelése

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd máj. 08, 2007 2:37 pm

Szia Péter!  A korábban tőkebetétként betett pénzt most megadóztatják Veled, mivel nem tudtad bizonyitani, hogy az adózott jövedelemből származik. Ezzel a vállalkozásodban már nem tudsz semmit csinálni, mivel ha beruházásra forditottad, az amortizáció utján évenként csökkenti a nyereségedet, ha költségjellegü volt a felhasználásod, akkor az az évenkénti eredményt szintén csökkentette. A jövőben bármekkora nyereséged képződik, a korábbi tőkebetétet adómentesen semmiképpen nem veheted ki. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég