Adófórum

Adózási és számviteli információk

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

Egyéni vállalkozók

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: Blidarandi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

36 órát el nem érö munkaviszony melletti vállalkozásba kezdtem. Ápolási díjon vagyok és ezt meg is hosszabbítom,ha sikerül.Milyen és mennyi járulákot kell fizetnem? És,ha nincs bevételem a vállalkozásból az adott hónapban? (pl.most májusban,ugyhogy ápr.23-án váltottam ki?) Be kell-e adni  havi járulékbevallásokat?

Mennyi a cégautó adó és hogy van az elszámolása? És enélkül az auto elszámolás?

Mobil telefon elszámolás?

Blidarandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. ápr. 25, 2007 4:56 am

Szia! Ha jól értem, akkor főállásu egyéni vállalkozó lettél, igy havi elektronikus bevallásra vagy kötelezett a saját járulékok tekintetében. Ápr. 23-tól ápr.30-ig terjedő időszakra máj. 12-ig a 758 bevallást kell elküldened saját magadról. A járulékmértékek a következők: 21%+8,5% nyugd.bizt alapra/ ha magánnyugd.pt tag vagy 8%+0,5% a megosztás/, EB alapra 8%+7%, vállalk.jár. 4%, tételes eho 1950Ft/hó. A járulékmértékeket a 65500Ft min. bér után lehet számolni teljes hónap esetén.

Ha nincs bevételed, a fentieket akkor is kell fizetni. Azonkivül a jövedelmedet a megfizetett járulék mértékéig vállalkozói kivétként költségként elszámolhatod, amelyet 18% SZJA terhel. A bevétel és költségek elszámolása után fennmaradó összeg után 16% vállalkozói jöv. adót kell fizetni, de még 4% különadó is terheli. A 16% megfizetése után a nettó összeg az osztalékalap, amelyet osztalékadó és százalékos EHO terhel.

A cégautó adó mértékek az autó értékéhez vannak megállapitva, elég költséges, ha a vállalkozás bevételét más igazolható költséggel le lehet fedezni, az kedvezőbb. A saját, vagy házastárs tulajdonában lévő gk-ra utnyilvántartással elszámolható 9Ft/km + a norma szerinti üzemanyagxAPEH által közzétett egységár. Utnyilvántartás nélkül havi 500km ugyanigy elszámolható. A mobil telefon ha előfizetéses és részletes számlával rendelkezel, a hivatali beszélgetések költsége elszámolható. Üdv. Ani  

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: Blidarandi » szer. ápr. 25, 2007 6:44 am

 Szia,

köszönöm a választ, de még egy kicsit elmélkedjünk rajta együtt, mert bizonytalan vagyok,mivel:

Munkaviszonyom van, csak jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, tehát nem vagyok főállású EV

Az ápolási díjra a vállalkozói kiváltásánál mondták, hogy jelöljem be a heti 36 órát el nem érő munkaviszonyt

Az ápolási díj speciális, ezt találtam róla:

Az ellátás folyósításának időtartama nyugdíjszerző szolgálati időnek minősül, mivel a folyósított összegből 8,5% nyugdíjjárulékot vonnak. 

Az ápolási díj folyósításának időtartama szolgálati időnek számít és az ápolási díjban részesülő személy az ellátás után nyugdíjjárulék és ha a jogosult magán-nyugdíjpénztári tag, akkor magán-nyugdíjpénztári tagdíj fizetésére is kötelezett. A társadalombiztosítási járulék nyugdíjbiztosítási ágazatára jutó járulékát pedig az ápolási díjat folyósító települési önkormányzatnak kell megfizetnie.

Az ápoló az ápolási díj folyósításának időtartama alatt munkát vállalhat a következők szerint: nem otthon végzett munka esetében max. napi 4 óra, otthon végzett munka esetében az időtartam nincs behatárolva. A nem otthon végzett munka a takarítás, az otthon végzett munka a gyermekfelügyelet a vállalkozóim alapján. Milyen bevallásokra és befizetésekre vagyok így kötelezett?

 

 

Blidarandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: palzs » szer. ápr. 25, 2007 6:55 am

Sziasztok,

Nem kell vállalkozói járulékot fizetni annak a vállalkozónak, aki öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált, továbbá annak, aki vállalkozói tevékenysége folytatásával egyidejűleg munkaviszonyban is áll, és munkaideje eléri a heti 36 órát.

Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot negyedévente - a tárgynegyedévet követő hónap 12. napjáig - fizeti meg, úgy, hogy a járulékalap éves szinten elérje legalább a minimálbér naptári évre számított összegét.
A minimum-kötelezettség (hasonlóan a társadalombiztosítási-, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékhoz) csökkenthető a Tbj. 29. § (4) bekezdésében meghatározott kieső időtartammal. (A Tbj. 29. § (4) bekezdése határozza meg azokat az időtartamokat amely alatt az egyéni vállalkozó a minimálbér alapulvételével nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot fizetni.
Ezek az időtartamok: a táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az időtartama, a gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, ápolási díj folyósítása, kivéve, ha ez utóbbi 3 ellátás folyósításának az időtartama alatt az egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja, továbbá a fogvatartás ideje, valamint az egyéni ügyvédnél és a szabadalmi ügyvivőnél a kamarai tagság szünetelésének tartama.)
Az egyszerűsített vállalkozói adózást választó egyéni vállalkozóra is ezek a szabályok vonatkoznak (egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem után kell a vállalkozói járulékot megfizetni, kieső idővel a minimum kötelezettség csökkenthető).
Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot az adóévre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallása, az egyszerűsített vállalkozói adóbevallást választó egyéni vállalkozó az egyszerűsített vállalkozói adóbevallás részeként köteles teljesíteni.
A személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó, vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó a befizetett vállalkozói járulékot - mint kötelezően fizetendő adót - a költségei között elszámolhatja.

 Ha jól értelmezem, a megjelölt részeknek megfelelően, ha a takarítást nem személyesen végzed, akkor nem vagy köteles járulékot fizetni.

 
palzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. ápr. 25, 2007 7:42 am

Szia! Mivel otthon végezhető munkáról van szó, szerintem az ápolási dij hasonló a GYES-hez, tehát a GYesen lévő vállalkozó is mindent fizet, amit egy főállásu vállalkozónak kell. Munkádat személyesen végzed, nem irtad, hogy alkalmazottad lenne. Tudom hogy mindenkit a segiteni akarás vezérel, de szerintem egy laikus kérdezőt fölösleges EVA és mindenféle kérdéshez nem tartozó idézetekkel terhelni.

Miután a munkahelyeden fiz.nélküli szabadságon vagy, nem dolgozod le a heti 36órát, ezért főállásu vállalkozónak minősülsz. Üdv. Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. ápr. 25, 2007 7:46 am

Ugy gondolkozom, hogy ha fiz.nélk. szabadságon vagy, munkaviszonyod szünetel, a minimum járulékot nem fizetik utánad, ezért mondhattál az okmányirodában is, hogy nem vagy heti 36órás m.viszonyos. Az APEH bejelentő lapon hogy jelentkeztél be? Ani.  
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: Blidarandi » szer. ápr. 25, 2007 8:30 am

Nekem pont azt mondták, hogy munkaviszonyban vagyok, és az ápolási díj a annak számít. MIvel eddig is rendezett volt az OEP-nél a jogviszonyom, mivel a tb-t fizetik az ápolási díj után.

Most csak az idegesít, hogy ha nincs bevételem, akkor miből fizetem ki a járulékokat? Havi 30 körüli összeg.

Be lehet jelenteni az Apehnek, hogy nem éri el a minimálbért a havi jövedelmem? Mennyit lehet minimumnak beírni?

 

Lehet, hogy az APEh-nál személyesen fogom megkérdezni, ők csak nem tévedhetnek...

 

Blidarandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: palzs » szer. ápr. 25, 2007 8:43 am

Kedves adotanacs!

Ha nem jól értelmezem az alábbiakat, akkor mi a helyes értelmezése? (És bocs, hogy idézek)

"A minimum-kötelezettség (hasonlóan a társadalombiztosítási-, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékhoz) csökkenthető a Tbj. 29. § (4) bekezdésében meghatározott kieső időtartammal. (A Tbj. 29. § (4) bekezdése határozza meg azokat az időtartamokat amely alatt az egyéni vállalkozó a minimálbér alapulvételével nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot fizetni.
Ezek az időtartamok: a táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az időtartama, a gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, ápolási díj folyósítása, kivéve, ha ez utóbbi 3 ellátás folyósításának az időtartama alatt az egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja, továbbá a fogvatartás ideje, valamint az egyéni ügyvédnél és a szabadalmi ügyvivőnél a kamarai tagság szünetelésének tartama.)"

Szerintem ha nem személyesen folytatja a vállalkozást, akkor az ápolási díj folyósításának időtartama alatt a minimum kötelezettség csökkenthető. 

palzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. ápr. 25, 2007 10:45 am

Szia! Szerinted ha nincs alkalmazottja, akkor ki végzi a tevékenységet ha nem a vállalkozó személyesen? Ez a fórum azért is van hogy tanuljunk, de én még egyéni vállalkozónál csökkentett kötelezettségről ha csak nem keresőképtelen nem hallottam. Amit idézel az arra vonatkozhat, hogy valaki GYESben, ápolási díjban stb részesül, nem adja vissza a vállalkozói igazolványát és tevékenységét személyesen nem gyakorolja. Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV 36 órát el nem érő m.viszony mellett

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. ápr. 25, 2007 10:54 am

Azt pont nem irtad meg, hogy az APEH-nél hogy vagy bejelentve. Ha az okmányirodában azt jelöltették be Veled, hogy nincs 36órát elérő munkaviszonyod, akkor az APEH rendszerében "főfoglalkozás" szerepel. Akkor pedig a teljes járulékot kell fizetned. Az eredeti kérdésedben igy írtad. Azt meg tudják mondani az APEH-nál, hogy mi van bejelölve. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég