Adófórum

Adózási és számviteli információk

Melléfogtam? EV., alkalmi munka, átalányadó?

Egyéni vállalkozók

Melléfogtam? EV., alkalmi munka, átalányadó?

HozzászólásSzerző: furio » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Átalányadózós EV., mivel alig volt bevétele, vállalt egy társaságban alkalmi munkát. Most amikor töltöm ki az adóbevallását döbbentem rá, hogy ha az alkalmi munka munkaviszonynak minősül, lehet hogy elveszítette az általányadózásra való jogosultságát? Ráadásul akkor be is kellett volna jelenteni? Az alkalmi munkából származó jövedelmet legalábbis a 1053-as 1. sorába kell beírni, ekkor jött a döbbenet. Kérlek segítsetek! Hátha mégsem klasszikus munkaviszony ebből a szempontból. Nem találok rá semmit.

Előre is köszönettel: furio
furio
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Melléfogtam? EV., alkalmi munka, átalányadó?

HozzászólásSzerző: andiszaz » kedd dec. 13, 2011 5:09 pm

Szia Furio!


Hasonló cipőben járok, mint te egykoron, és ezen a fórumtémán kívül nem találtam semmit. Végül hogy zárult az ügy? Elveszítette a vállalkozó a jogosultságát az átalányadóra?


Jó lenne, ha tudnál válaszolni.


Köszi:


Andi

andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Melléfogtam? EV., alkalmi munka, átalányadó?

HozzászólásSzerző: furio » szer. dec. 14, 2011 12:46 pm

Szia! Senki nem tudta rá a választ. Az APEH azt mondta, szerinte nem számít munkaviszonynak, de mi tudjuk ez nem biztos, nincs leírva.


Feltettem a kérdést egy továbbképzésen az előadónak és elég jó támpontot adott. Azt mondta szerinte azt kell megvizsgálnom, hogy mi a munkaviszony definíciója, mert csak így védhető a dolog. Nos a munkaviszony definiciójánál megtalálható, hogy "munkaviszony csak írásban köthető" Miután az egyszerüsített foglalkoztatást nem kötelező írásba foglalni a legutolsó változat szerint, csak ha az illető kéri, ezért én úgy gondolom, hogy ennek alapján védhető hogy nem számít munkaviszonynak, tehát nem veszíti el az átalányadóra való jogosultságát. Ha ez téma lesz egyszer, akkor harc lesz emiatt. Egyébként az APEH is indokolt, hogy szerinte miért nem, de nem emlékszem hogy azt leírta-e itt a fórumban, és mostmár nem néztem vissza. Ha nem írtam le szívesen leírom.


 


Üdv. furio 

furio
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Melléfogtam? EV., alkalmi munka, átalányadó?

HozzászólásSzerző: furio » szer. dec. 14, 2011 1:00 pm

Szia andiszaz!


Most láttam hogy nem írtam le mit mondott az APEH. Azt mondta, hogy akkor lenne klasszikus munkaviszony, ha pl. a Munkaügyi Felügyelőség ellenőrizne, találna valamilyen szabálytalanságot az illetővel kapcsolatban, pl. nem kapta volna meg a megfelelő díjazást, stb. és az aznapi foglalkoztatását visszaminősítené munkaviszonnyá, és egyben a foglalkoztatót kötelezné rá, hogy ajárulékokat a normál munkaviszony alapján teljes egészében megfizesse.


Üdv. furio 

furio
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Melléfogtam? EV., alkalmi munka, átalányadó?

HozzászólásSzerző: andiszaz » szer. dec. 14, 2011 3:33 pm

Köszi furio!


 


Nekem APEH(NAV)-nál azt mondták, hogy egyszerűsített foglalkoztatás esetén is elveszti a jogosultságát. Persze tudjuk hogy ahány APEH, annyi válasz, sőt, ügyintézőnként is változhat a dolog. Jó fejtegetések, amiket írtál, de nem érzem, hogy megállná a helyét. Amúgy átalányadózom nemrég kezdett, és szerintem hamarosan fel is adja, nem tudja még a járulékokat sem kitermelni. Visszaminősítettem mezei vállalkozóvá, max. egy darabig nem lesz jövdelemkivétje.


Amúgy az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény csak munkaviszonyként emlegeti, az szja tv. pedig azt mondja, nem lehet átalányadózó, akinek munkaviszonya van. Törvénymagyarázatot ezzel kapcsolatban nem láttam.


Mindenesetre köszi a válaszodat, persze megint elbizonytalanodtam kissé, de hát ebben a szakmában ez így van rendjén:)


 


Andi

andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég