Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adózott nyereség kivezetése

Egyéni vállalkozók

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: FejesE » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

>36 órás munkaviszony melletti, "többes jogviszonyú" egyéni vállalkozó vagyok. Korábban "Egyéni vállalkozásból származó jövedelem" címmel volt szó itt a fórumon arról, hogy az ev. vezesse ki a leadózott nyereségét a pénztárából. Ezt nekem is meg kell csinálnom, visszamenőleg is. Ha jól értem a korábbi kérdés vitájában elhangzottakat, akkor alapesetben a vállalkozói osztalékalapból le kell vonni a ráeső szja-t, különadót (ha már volt) és 4% egyéni eü. hozzájárulást, és a maradékot lehet kivezetni. Ez eddig helyes?

Voltak azonban olyan éveim is, amikor volt jövedelmem (azaz a bevételem több volt, mint a levonható költségek és az amortizáció összege), de ezzel szembe tudtam állítani a korábbi évek elhatárolt veszteségeit, így erre a jövedelemre nem fizettem adót. Ilyenkor ki lehet-e vezetni, és mennyit? Vagy úgy kell ezt értelmezni, hogy ez a jövedelem csak a korábban keletkezett hiányt (veszteség) pótolta ki, így nincs mit kivezetni?

Előre is köszönöm a felvilágosítást:

Üdvözlettel

Zsó 

FejesE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. ápr. 19, 2007 3:54 am

Szia! Miután az egyéni vállalkozó a bevételek és  költségek különbözetét minden évben valamilyen módon leadózza, igy én mindig csak a vállalkozói kivétként elszámolt összeget szoktam lekönyvelni. Az ellenőrzés eddig még nem kifogásolta. Üdv. Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 19, 2007 7:35 am

Szia! Csatlakozom Ani véleményéhez, mivel az ev. leadózza a nyereségét, nincs jelentősége annak, hogy kivezeti-e a pénztárkönyvből vagy sem. Én sem szoktam könyvelni. Ev-nél úgysem különül el igazán "pénztár a pénztárcájától".:)

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: sz.judit » csüt. ápr. 19, 2007 10:00 am

Az egyik társoldalon a következő jelent meg ezzel kapcsolatban:

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 5. számú melléklete határozza meg a pénztárkönyv tartalmát és fogalmát, mint adózási alapnyilvántartást. Az idézett melléklet 1. pontjában megfogalmazottakból lehet megállapítani, hogy mikor választható a pénztárkönyv vezetése.. Az idézett melléklet 1. pontjában megfogalmazottakból lehet megállapítani, hogy mikor választható a pénztárkönyv vezetése, amely - véleményem szerint - a legjobb alapnyilvántartás különösen akkor, ha számítógépes programot használva kibővítjük (alábontjuk) a törvényben meghatározott oszlopokat annak érdekében, hogy
- minden bevallás kitöltéséhez segítséget nyújtson, és
- a részletező nyilvántartásaink adatainak egyeztetését is biztosítsa.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény előírja, a pénztárkönyvet úgy kell vezetni, hogy annak alapján - a kiegészítő nyilvántartásokat is figyelembe véve, - minden, az egyéni vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos pénzbevétel és pénzkiadás nyomon követhető legyen. A pénztárkönyv egy pénzforgalmi nyilvántartás, ami azt jelenti, hogy mindig akkor könyvelünk, ha bejön a pénz vagy kiadjuk a pénzt. Két kivétel létezik, amikor úgy is könyvelünk, hogy pénzmozgás nem történik. Ez a két eset:
- a csere, és
- a beszámítás.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 9/A.§-ának (1) bekezdése egyértelműen rendelkezik arról, hogy időrendben, folyamatosan, és ellenőrizhető módon kell rögzítenünk az 5. számú mellékletben meghatározott nyilvántartásainkba minden olyan adatot, amely az adókötelezettség megállapításához szükséges. Tehát adónyilvántartásokról beszélünk, és nem könyvelésről. Mindezek alapján egyértelműen megállapítható, hogy az előző év végén meghatározott záró pénzkészletet - bankszámlapénzt és készpénzt - át kell hozni a következő évre. Minden ezzel ellentétes vélemény hibás. (Gondolok itt a fórumozó kollégákra!) A pénztárkönyv egy folyamatos pénzforgalmi nyilvántartás. Minden év elején az első két tétel a pénztári és a banki nyitó pénzkészlet beírása be nem számító bevételként, ami megegyezik a záró pénzmennyiséggel. Az egyéni vállalkozók éves bevallásának határideje a tárgyévet követő február 15-e. Az osztalékalap személyi jövedelemadója csak a befizetéskor könyvelhető kiadásként (be nem számító). Az előző évi osztalék felvételére csak akkor kerülhet sor, ha elkészítettük és beadtuk az éves bevallást. Sajnos sokan már évek óta elfelejtették felvenni a nettó osztalékot, - ami a vállalkozó saját adózott pénze, - és ezért nagy a pénztári készpénzkészlete a vállalkozásnak! Célszerű lenne ennek utánanézni! Az osztalék felvételét - 2007. februárban - úgy kell könyvelni, hogy
- a bevallásból pénzügyileg meghatározott bruttó osztalékot "egyéb költségként el nem számolható kiadásként",
- majd az ebből levonandó személyi jövedelemadót (25 és 35%), valamint a vállalkozói osztalékalap után fizetendő 4%-os egyéni egészségügyi hozzájárulás összegét "a jövedelem számításánál figyelembe nem veendő bevételként" számoljuk el a pénztárkönyvben
- azzal a nappal, amikor a vállalkozó a különbözettel csökkenti a készpénzkészletét.
A be nem számító bevétel a fedezete a közterhek befizetésének. Mivel az adók befizetése előbb is megtörténhet, mint ahogy a vállalkozó az osztalékot felveszi, az sem tilos, hogy a közterhek befizetését, annak megtörténtekor egyéb be nem számító kiadásként számoljuk el, majd amikor lesz elegendő készpénz az osztalék felvételéhez, akkor csak a nettó osztalékot számoljuk el be nem számító kiadásként a pénztárkönyvben. Ez a módszer azért lehetséges, mert
- egyik tétel sem játszik szerepet a jövedelem meghatározásában, azaz nem beszámító bevétel vagy költség,
- és pontosan tükrözi a pénzváltozást is.
Egyetlen olyan gazdasági eseményt sem lehet nettó módon nyilvántartásba venni, amelynek adata szerepet játszik az adóalap meghatározásában! A bruttó elszámolás elve tehát a pénzforgalmi szemléletben is érvényes. Különösen fontos egy csereügyletnél, vagy egy beszámítással történő fizetésnél. Egyébként az egész pénztárkönyv olyan, mint amikor a háztartásunk bevételeiről és kiadásairól vezetünk nyilvántartást. Itt is minden bevételt beírunk, amikor megkapjuk, és minden kiadást elszámolunk, amikor kifizetjük. Aki tudni akarja mire mennyit költ, hó végén jogcímek szerinti kigyűjtést végez (például: étkezés, közüzemek, gyógyszer stb.). A pénztárkönyvben a minimálisan előírt jogcím szerinti megbontást a személyi jövedelemadóról szóló törvény 5. számú mellékletének I/3.3. pontjában felsorolt megnevezések jelentik. Ha megnézzük az adóbevallás által kért adatokat, azok további részletezéshez adhatnak tippet. Az összes bevétel és az összes kiadás különbsége mindig arra ad választ, hogy az adott időpontban mennyi a vállalkozás pénzkészlete. Ezért fontos év elején a nyitó pénzkészlet bevezetése. Ha egy program nem tudja kezelni a nyitó tételeket, akkor "könyveléssel" kell bevinni, mintha például valamilyen be nem számító kiadást fizetnének nekünk!

Remélem ezzel segítettem. Üdv. Judit

sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. ápr. 19, 2007 10:09 am

Ez igy nagyon szép leirva. Aki ezt megalkotta soha nem végzett gyakorlati munkát. Egyetértek Böbe válaszával, a két pénztárca az ev-nál azonos, ezt mindenki tudja. Pl. egy APEH ellenőr sem tudja ellenőrizni a pénzkészletet, csak esetleg ha üzletről van szó és a  ptgép pillanatnyi zárása szerint.  Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: edina194 » pén. ápr. 20, 2007 8:14 am

Szia!

Amit Judit leírt az inkább kisebb Bt.-, Kft-k könyvvezetésére igaz, az ev. minden év végén a nyereségét leadózza.

edina194
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. ápr. 20, 2007 8:45 am

Sziasztok! Szóval, istenigazából úgy precíz és pontos, ahogyan Judit leírta. Más kérdés, hogy az  APEH-et a fentebb leírt indokok miatt ez nem igazán érdekli, és nem foglalkozik vele.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: sz.judit » pén. ápr. 20, 2007 9:18 am

Szia

Ez így igaz, de Bt-nél, Kft-nél nem lehet pénztárkönyvet vezetni a kettős könyvelés miatt. Én sem zártam, nyitottam pénzkészlettel eddig, de a leírtakat elolvasva 2006-ot már így csináltam, annak ellenére, hogy előző években már többször ellenőriztek, és soha nem kifogásolták a zárást.

Üdv. Judit

sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: FejesE » szomb. ápr. 21, 2007 9:43 pm

Köszönöm a válaszokat. Eddig annyi vált világossá a számomra a vitából, hogy igenis ki kell vezetni az adózott nyereséget a nyilvántartásból. Én eddig is a Judit által leírtak szerint jártam el (a kivezetést kivéve, mert azt eddig sosem csináltam), azaz pénzkészlet-nyilvántartást vezettem és a pénztárkönyvben egyik évről a másikra átvittem a pénzkészletet (ezért jól össze is gyűlt).

De mit gondoltok azokról az évekről, amikor a nyereségből a korábbi évek elhatárolt vesztesége miatt nem lett osztalék (ld. részletesen az eredeti kérdés 2. bekezdésében)? 

Üdvözlettel

Zsó 

 

FejesE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Adózott nyereség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » szomb. ápr. 21, 2007 10:42 pm

Szia Zsó! Amikor veszteség volt, akkor tőkebetétet kellett betenn, ugye? Hogy ne legyen minuszos a pénztár. Azt kivezetted már? Egyébként az adott év nyereségét kivezetheted, mert az már le van adózva(úgy, hogy az előző veszteség miatt nem kellett), ha van elég pénz a pénztárban. Csak nehogy annyira lefogyjon a pénzkészlet, hogy ne legyen elég a költségekre.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron