Adófórum

Adózási és számviteli információk

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

Egyéni vállalkozók

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kissfe » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

2010.12.31-én megszüntettem alanyi mentes egyéni vállalkozásomat. 2007-ben vásároltam használt laptopot 50Eft-ért és használt nyomtatót 30Eft-ért. 2008-ban vettem egy használt műszert 55eFt-ért, ezen felül kb. 150eFt-ért pár ezer forintos tescos baumaxos csavarhúzók stb. 2009-10-ben nem volt bevételem.

 Ezeket milyen értekkel szerepeltessem a megszűnéskor, és ugye gondolom bevételként adóznom kell utána? (Gondolom a pár ezer forintos lehet 0 Ft-on, a 3 nagyott  pl. 33%-kal)

 Valamint ezeken kívül kell még valamit beadnom megszűnésre ipa kommunális  1058, 1001, 1008, 10T10041, 10T101E ? (az ügyfélkapus megszűnést már beküldtem és vissza is igazolták)

Előre is köszönöm

kissfe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: Kiskovács » vas. jan. 02, 2011 3:04 pm

Szia! Az SZJA tv. 10. sz. melléklet II. szakasz 1-2. bek. részletezi, hogy a korábbi években vásárolt tárgyi eszközök értékét megszűnéskor milyen értéken kell bevételként bevallani. A költség-oldalra viszont ne feledd el beírni, ha valaminek a beszerzési ára értékcsökkenés címén nem lett a korábbi években teljes egészében elszámolva. A bevallásokat jól gondolod. Az ipát és a kommunálist is a megszűnést követő 30 napon belül. A felsoroltakon kívül még a 1053-at is ne feledd. Üdv. Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. jan. 02, 2011 3:09 pm

Szia!

A 101E  nem kell, a többi igen, azzal a különbséggel, hogy idén a 11T1041-et tudod beadni.

És lesz majd még a 1053 szja bevallás.

A 100 e ft alatti eszközök, és a készletek elszámolását bevételként rosszul gondolod, mert a leltári értéket kell figyelembe venn.

II. Az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésével összefüggő bevételek
Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének adóévében a megszűnés napján megszerzett vállalkozói bevételnek minősül:
1. a korábban költségként elszámolt és a megszűnéskor meglévő összes készlet (anyag, áru, félkész és késztermék) leltári értéke, a 100 ezer – 1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer – forintot meg nem haladó értékű tárgyi eszköz (ideértve a tartalék alkatrészt és gyártóeszközt is) leltári értéke;

A leltári érték pedig:

A december 31-én, valamint a tevékenység megszüntetése esetén a megszüntetés napján meglévő vásárolt és saját termelésű készleteket leltározni kell a következő csoportosítás szerint:
– anyagok (alap-, segéd-, üzem- és fűtőanyag),
– használatba nem vett eszközök (szerszám, műszer, berendezés, felszerelés, munkaruha, védőruha),
– 100 ezer forintnál alacsonyabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) használatba vett tárgyi eszközök,
– áruk (kereskedelmi készletek),
– betétdíjas göngyöleg,
– alvállalkozói teljesítmények,
– saját termelésű készletek:
= befejezetlen termelés,
= félkész és késztermék.
Az áfát nem az általános szabályok szerint fizető magánszemélynek a leltárban
– a vásárolt anyagokat, a használatba nem vett 100 ezer forintnál alacsonyabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) eszközöket és az árukat a legutolsó, áfát is tartalmazó beszerzési áron, az előző évieket a nyitóleltári értéken kell szerepeltetnie;
a 100 ezer forintnál nem magasabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) használatba vett tárgyi eszközöket az áfát tartalmazó beszerzési ár 50 százalékos értékén kell szerepeltetnie;
– a saját termelésű félkész és készterméket (így különösen a magánszemély által előállított, felújított, átalakított gépet, szerszámot) előállítási áron – az anyagköltség és a mások által végzett munka igazolt együttes összegében – kell szerepeltetnie.

Először selejtezni kellett volna, meg eladogatni a készletet és eszközöket.

üdv

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kissfe » vas. jan. 02, 2011 3:31 pm

Köszi a válaszokat

készletem az nincs, csak azt vettem meg ami kellett az adott javításhoz.

 Ha jól értem akkor tárgyi eszközből valamennyit selejtezzek még, valamennyit adjak el (visszamenőlegesen), a fennmaradt rész 50% leltári értéken bevételként könyveljem le (vásárláskor költségként mindent elszámoltam )

 Jól gondolom? 

Ha jól emlékszem akkoriban azért vettem a laptopot nyomtatót mert magamnak könyvelek és akkor simán le lehet értékcsökkenteni évi 33 %-kal?

Mindegy valamennyit úgyis akartam fizetni nehogy még feltűnjek az apehnak :)

kissfe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: Kiskovács » vas. jan. 02, 2011 4:43 pm

Ha nincs munkaviszonyod és nyugdíjas sem vagy, akkor a 11T1011-et kell beadnod jan. 1-től ezen kell bejelentkezned a havi 5100.- Ft fizetési köt. alá. Bocs, elnéztem a sok 1-est és 0-t. Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kissfe » vas. jan. 02, 2011 7:41 pm

36 óra melletti voltam
kissfe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kissfe » hétf. jan. 03, 2011 9:16 pm

El kezdtem kitölteni a 1001 és 1058-at, de a 1001 hibaként hozza fel hogy nullásként nem lehet leadni, ha az ny-n nyilatkoztam előre 0-san.A 1058 szintén nem tudom nullásan tölteni. 1008 megint nem tudok írni semmit kivétem nincs.egyedül a 1041 van rendben

Akkor most mit csináljak?

kissfe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

tárgyi eszköz értéke megszűnéskor

HozzászólásSzerző: Kiskovács » kedd jan. 04, 2011 7:57 am

Szia! A 1001-en kitöltöd: bevallási időszak 2010. 01. 01 -2010. 12. 31. A bevallás gyakorisága: E. A bevallás tipusa: E. A bevallási időszak kötelezettséget nem tartalmaz: X. Ezek után már csak sárga pont = figyelmeztetések jelennek meg, de ez nem hibaüzenet. A hibaüzenet = piros pont, az esetleges kék pontok sem hibaüzenetek, csak erősebb figyelmeztetések. A 1058. bevallás beküldése 0-ásan, a bevallást főlapját kitöltöd, a köv. oldalon 7. sor /NY/ beírod annak a munkáltatónak az adószámát, ahol dolgozol, és a járulékfizetést teljesítik utánad.  A 1008-nál /amennyiben nem tudsz mellé csatolni M-es lapot, mert nincs senki után fiz. köt./ kitöltöd az első oldalt, és azt küldöd be, a rendszer fogadni fogja. Üdv. Margó

Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron