Oldal: 1 / 1

egyéni vállalkozó megszűnés

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: editke791

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított. A cégbejegyzés előtti nappal megszűntként le kell zárnom az ev-t. Kérdéseim: A meglévő tárgyi eszközeit és anyagkészletet kiszámlázhatja az egyéni cégnek? Az áfa bevallásban ugye ezek után mindenképpen rendezni kell az áfát? Ha nem lehet kiszámlázni, akkor hogy veszi át ezeket az egyéni cég, mert továbbra is szeretné ezeket használni. Van egy lizingelt teherautója, ezzel mi a teendő? Az áfa, iparűzési adó, szja-n kívül milyen fizetési kötelezettségei lesznek még, pl. illeték? Az illetékfizetés hogy működik? Az alapító okiratban nem szerepel semmi apportként. Kérem, ha valaki tud segíteni, akkor válaszoljon. Köszönöm


egyéni vállalkozó megszűnés

HozzászólásElküldve: hétf. dec. 06, 2010 1:48 pm
Szerző: Nyerkiné

Szia!

Szerintem a megmaradt árut, TE-t nyugodtan eladhatja az egyéni cégnek. EV-nél áfafizetést keletkeztet, cégnél visszaigénylést. Úgy gondolom, hogy ebben az esetben ez a legtisztább módja, hogy a cégbe kerüljön az áru, TE. A lízingelt tehergépkocsit, azonban először a lízing céggel kell tisztáznod, csak azután léphetsz ezügyben.

Györgyi


egyéni vállalkozó megszűnés

HozzászólásElküldve: hétf. dec. 06, 2010 4:39 pm
Szerző: madora100

Editke!

Bevihette volna a cégbe apportként is, de akkor is meg kellett volna fizetni az adókat. Az egyéni vállalkozás az egyéni céggé válásakor, mint jogutódlással való megszűnési eseményként leltárt készít és megállapítja adókötelezettségeit. Ha feltüntet nem pénzbeli hozzájárulást (apportot), akkor annak összege bevételnek számít, míg az arra jutó könyv szerinti értéket költségként számolhatja el. Ebből egyenesen következik, hogyha van apport, és az apporttal szemben költséget még nem számolt el (pl. az értékcsökkenés még tart), akkor ezen a nyilvántartási értéken az eszköz továbbvihető adózás nélkül. Ha készletet adnak át, de a készlet beszerzési értékét az egyéni vállalkozó már költségként elszámolta, akkor bizony bevételként kell figyelembe venni az el nem adott készlet beszerzési értékét, akkor is, ha azt apportként adja tovább az egyéni cégnek. De azt írtad, hogy nem vitte be apportként a cégbe az eszközöket. Ez esetben majd mint magánszemély tudja eladni az egyéni vállalkozás felé az eszközöket. A lízingelt eszközzel kapcsolatosan pedig a lízingbe adóval kell felvenned a kapcsolatot, hiszen az az eszköz nem az ev. tulajdona.