Oldal: 1 / 1

Egyéni vállalkozó halála

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: Erna
Azt szeretném tudni, mi a teendő az alábbi esetben:
Nyugdíjas egyéni vállalkozó meghalt. Vendéglátó egységet működtetett működési engedéllyel, pénztárgéppel.Hogyan folytatható tovább az üzlet működése,illetve mi van abban a köztes időben, amíg a hagyatéki eljárás lezajlik? Az örökösnek újból minden engedélyt a saját nevére szólóan(vállalkozóit is) ki kell váltani? Amíg ez időben lezajlik, nyitva lehet-e egyáltalán?

Egyéni vállalkozó halála

HozzászólásElküldve: pén. márc. 16, 2007 1:33 pm
Szerző: garbo50
Egyéni vállalkozó halála esetén a tevékenység folytatására elsősorban az özvegy jogosult
2003.06.02.

Az 1990. évi V. törvény 10. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az egyéni vállalkozó köteles személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában.

Tekintettel a vállalkozás személyhez kötöttségéhez a Törvény nem rendelkezik az egyéni vállalkozás átruházásának lehetőségéről. A Törvény 13. §-a (1) bekezdésének c) pontja részletesen felsorolja azokat az eseteket, amikor az egyéni vállalkozó halála, illetve cselekvőképességének elvesztése esetén mód van a vállalkozói tevékenység más személy általi folytatására.

A vállalkozás folytatására – a Törvény 13. §-ának (2) bekezdése alapján – elsősorban a vállalkozó özvegye, továbbá özvegy hiányában vagy annak egyetértésével az örököse jogosult.

Amennyiben az özvegy már folytatta az elhunyt vállalkozását, már nincs lehetőség arra, hogy a vállalkozást az örökösre átruházza.

 Ez van az 1990.évi V. tv-ben:

 

c) az egyéni vállalkozó meghal, vagy cselekvőképességét elveszti, kivéve: ha vállalkozói tevékenységét özvegye vagy örököse; cselekvőképességének elvesztése esetén pedig az egyéni vállalkozó nevében és javára törvényes képviselője folytatja.

(2) Az egyéni vállalkozó özvegye, örököse; illetve cselekvőképességének elvesztése esetén a törvényes képviselője - ha megfelel a törvényben előírt egyéb feltételeknek - a vállalkozó elhalálozása, illetőleg cselekvőképességének elvesztése időpontjától számított három hónapon belül a szakigazgatási szervnek történő bejelentés alapján folytathatja a vállalkozást.

 


Egyéni vállalkozó halála

HozzászólásElküldve: pén. márc. 16, 2007 2:01 pm
Szerző: kohnmari
Szia Erna! Nekem olyan esetem volt, hogy az EV február 20-a körül meghalt. Az 53-as bevallás már elment. Vegyesboltról volt szó, az örökös (egyik gyermeke) folytatta tovább a vállalkozását. Nem kellett megvárni a hagyatéki eljárást, már március elején bejelentkezett EV-nek, megkapta az adószámát, semmilyen engedélyt nem kellett újra kérnie. Az APEH bekérte az első 2 havi könyvelési adatokat, megállapította az elhunyt vállalkozó kivét, alkalmazott bére utáni járulékkötelezettségét. Az örökös már március elején tovább folytatta a vállalkozást (a köztes időben zárva volt), a pénztárkönyvet tovább vezette, az eszközök után is lehet folytatni az értékcsökkenést, stb. Vagyis az APEH nem zárta le  a könyvelést, vagyis nem a megszűnés szabályait kell alkalmazni ilyenkor. Lényeges, hogy az örökös jelezze a bejelentkezéskor, hogy az elhunyt vállalkozó vállalkozását kivánja tovább folytatni. Üdv. Mari

Egyéni vállalkozó halála

HozzászólásElküldve: pén. márc. 16, 2007 5:13 pm
Szerző: Erna
Köszönöm Kohnmari, ez nagyon sok segítség volt!

Egyéni vállalkozó halála

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 05, 2007 1:55 pm
Szerző: atis555

Sajnos nekem is hasonló gondom van: a vállalkozó 11.03.-án meghalt. Kérdésem, hogy a 0708-at, és a 0758-at be lehet küldeni, vagy mit lehet tenni, mi a helyzet az alkalmazottal: az ő munkaviszonya a 11.03.-án megszűnik? Ki írja alá a papírjait?

Köszönöm a segítségeteket.